Adaçayı Yağının Faydalarını Biliyor musunuz?

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Adaçayı Yağının Faydalarını Biliyor musunuz?
adaçayı yağı
adaçağı yağının faydaları
adaçayı yağı yararları
Sevgili melekler, genelde çayını demleyip içtiğimiz şifalı adaçayı bitkisinin yağı da bir o kadar faydalı. Çok hoş kokusu olan adaçayı yağı, bu özelliğiyle parfümlerde de kullanılmaktadır. Aromatik tedavi edici özellikleri de bulunan adaçayı yağı hakkında daha geniş bilgi edinelim...


adacayi_yagi-14.jpgStres, baş ağrıları gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinde çok yarar sağlar. Ayrıca bayanların üreme sistemi üzerinde de etkisi bulunmaktadır.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre 2000 yıllarında adaçayı yağının, gül yağının, lavanta yağları ile uygulanan aromaterapinin adet döneminde meydana gelen karın sancılarının çok önemli oranda azalttığı söylenmiştir. Adaçayı kanamaya yol açmaktadır. Bu yüzden hamile olan kadınlar adaçayını kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir.

Adaçayı yağı gün içinde oluşan stresleri azaltmak için çok önemli bir yere sahiptir. Adaçayı yağının yararlarının yanı sıra adaçayı çayının da çok yararı bulunmaktadır. Gerek adaçayı yağının gerek adaçayının çay şekilde içilmesinin sakinleştirici, stresi, kaygıyı azaltmak açısından çok faydası bulunmaktadır. Kore’ de Nambu üniversitesi öğrencilerinin yaptığı çalışmalara göre adaçayı, biberiye ve lavanta içeren aromanın strese karşı psikolojik reaksiyonları hafifletmeye ve sinirleri yatıştırdığı belirlenmiştir.
Çok güzel kokusu ile bilinen adaçayının içinde ester bulunmaktadır. Ester sayesinde de adaçayı cilt bakımında da kullanılmaktadır. Ciltte oluşan kaşıntılarda, tahriş edici rahatsızlıklarda ciltte oluşabilecek iltihaplanmaların tedavisinde adaçayı kullanılabilir. Bu uygulamanın yerine günlük kullandığınız nemlendiricinizin içine birkaç damla adaçayı yağı damlatabilirsiniz.

Adaçayı yağının faydalarının yanı sıra çok güçlü yan etkileri de vardır. Bu yüzden adaçayı yağını kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir. Adaçayı yağının en büyük yan etkisi ise merkezi sinir sistemini etkilemesidir.

Adaçayı çok güzel koktuğundan dolayı parfüm ya da kozmetik ürünleri açısından bileşen içermektedir. Badem yağı, lavanta yağı turunçgiller yağı gibi yağlar ile karıştırıldığında parfümünüzü kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu yağların anti bakteriyel özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden kendiniz evinizde deodorant bile hazırlayabilirsiniz.
 
Geri
Üst