1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.201
  Beğenilen Mesajlar:
  1.169
  Ödül Puanları:
  113

  Adak kurbanını kimler yiyemez

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  adak kurbanını kimler yiyemez adak kurbanı kimler yiyemez kurbanını kim adağı kimlere düşer Kurban bayramı geliyor arkadaşlarım, sizlere yardımcı olması açısından bir noktayahem cevap verelim hemde açıklık getirelim istedik.

  Peki adak kurbanı etinden kimler yiyemez yada yememeli ?
  < Konu Resmi..>

  Adak yapan kimse, adadığı hayvanın etinden yiyemez. Etin tamamını fakirlere vermesi gerekir. Şayet bir miktar yemiş olursa, yediği etin kıymetini fakirlere para olarak verir. Adak yapan, adadığı hayvanın etini, fakir olsalar bile, usul ve fürruna ve geçimi üzerine bağlanmış bulunanlara yediremez. Usul, ana ve baba tarafından yükselen soya denir. Furu, evlatlardan aşağı inen soylara denir.

  Adak yapılan hayvanın cinsi belirtilmezse


  Adakları yerine getirmek din bakımından sorumluluk taşıdığı için zorla yerine getirilemez. Bunlar her mükellefin manevi sorumluluğuna bağlı olan şeylerdir. Başkasının müdahalesi olamaz. Adak yapan yapılan hayvanın cinsi belirtmezse, adak yapsa, bir koyun kurban etmesi gerekir.


  Alınan Hayvan Kesilmeden Kurban Günleri Geçerse

  Kurban bayramında kesilmek üzere satın alınmış olan kurban hayvanı, kesilmeyip de kurban kesme günleri geçmiş bulunsa, o hayvanın, mevcut ise bizzat kendisini, ölmüş ise kıymetini fakirlere sadaka olarak vermek gerekir. Ertesi seneye bırakılmaz. (2)


  Kurbanın kazası


  Kurban kesme günlerinde kurbanını herhangi bir nedenle kesmeyen bir kimse, bir an önce bunu kaza etmesi gerekir. Bu da ya bedelini fakirlere sadaka olarak vermek, ya da mevcut kurbanlık hayvanı canlı olarak fakire vermek veya kesip etin tamamını dağıtmak suretiyle olur. Etinden hiç istifade edemez.


  Kurban borcu düşer mi?


  Geçen yıl kurban kesecek durumda olmamıza rağmen kurban kesmemiştik. Şimdi maddi durumum iyi değil. Kurban borcum üzerimden düşer mi?

  Kurbanın vacip olmasında kurban kesme günlerinin sonu muteberdir. Size geçen yıl kurban vacipti. Şuan ki durumunuz borcu üzerinizden düşürmez. Kurbanın kazası olarak, bedelini Müslüman bir fakire vermelisiniz.


  Kurbanda mekruh olan davranışlar


  Kurbanlık hayvanın yününden veya sütünden yararlanılması; kurbanlık hayvanın değiştirilmesi; kurbanlık hayvana binilmesi; bulunması mekruh olan kusuru taşıyan hayvanın kurban edilmesi; kurbanın ehl-i kitaptan birine kestirilmesi; satın alınan kurbanlığa sonradan ortak olunması; kurban etinin veya derisinin satılması; kurban etinin nakledilmesi; kurban etinin veya derisinin kasap ücreti olarak verilmesi…  Kaynak:
  1) İslam İlmihali, A.Fikri Yavuz, Çile Yayınları
  2) Alınan Hayvanın Kesilmemesi, Mehmet Talü,


   
Adak kurbanını kimler yiyemez konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Arif Sağ - Benim Kurbanlarım

  Arif Sağ - Benim Kurbanlarım

  elde düğün bayram benim neyime benim kurbanlarım çok evvel oldu sorayım fakire birde beyime demi devranlarım çok evvel oldu eller güler oynar içim kan ağlar alem al yeşilde can kara bağlar değişti aşırlar silindi çağlar meydanı meydanım çok evvel oldu davut sularıâ��yem çağladım aktım riyakar kullardan nefretten bıktım şöhret kaliasını kökünden yıktım
 2. Terör kurbanları son yolculuğunda

  Terör kurbanları son yolculuğunda

  Terör saldırısında hayatını kaybedenlerden 10'u Güngören Fetih Camii'ne düzenlenen cenaze töreni ile toprağa veriliyor... İşte ayrıntılar Güngören'deki patlamalarda hayatını kaybeden 17 kişiden 10'unun cenaze namazı Fetih Camii'nde kılındı. Adli Tıp Kurumu morgundan alınarak Güngören Fetih Camii'ne getirilen ve Türk Bayrağı'na sarılı Yunus Öztürk, Alim Mantarcı, Halit Öge, Furkan Şentürk,...
 3. Adak Kurbanının Etini Kimler Yiyemez?

  Adak Kurbanının Etini Kimler Yiyemez?

  adak kurbanını kimler yiyebilir adak kurbanının etini kimler yiyebilir adak kurbanını kimler yiyemez Herhangi bir dilek için bazı kişiler adak kurbanı adarlar. Adağını kesme zamanı geldiğin de bu kişilerin kafasını kurcalayan sorulardan biride adak kurbanının etinden adağı kesen ev halkının etten yiyip yiyemiyeceği sorudur. Adak kurbanının etini kimler yiyebilir, kimler yiyemez sorusunun...
 4. Adak etini sahibi yiyebilirmi?

  Adak etini sahibi yiyebilirmi?

  Adak sahibinin ailesi,anası-babası dedesi- çocukları ,ve torunları adak etinden yiyemez.Eğer yerseler yedikleri etin parasını tasadduk etmeleri icap eder. Ailenin adak etinden yemesi adağın geçerliliğine zarar vermez.adak kurbanın bağışlanması ile adak yerine gelmiş olur.eğer aileden biri bu etten yer iseler yediği miktarın parasını fakir fukaraya vermesi yeterli olur. Sual: Adak etinden...
 5. Adak nedir şartları nelerdir ?

  Adak nedir şartları nelerdir ?

  Bir isteğin yerine getirilmesi, bir belanın teğet geçmesi, bir musibetin giderilmesi maksadı ile Allah rızası için kurban kesmek, namaz kılmak ve oruç tutmak gibi ibadet olan bir şeyi yerine getirmektir adak. Çocuğum oldu adağım var onu yerine getireceğim, Kaza geçirdim ölümden döndüm Allah için kurban keseceğim, filanca niyetim gerçekleşti oruç tutacağım, şu dileğim gerçekleşsin adağım var...

Sayfayı Paylaş