1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Adalet Cimcoz kimdir

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  adalet cimcoz kimdir, hayatı, kısaca hayatı, hakkında bilgiler, seslendirdiği filmler, biyografi, sesi, türkan şorayın sesi


  Adalet Cimcoz, daha önce adını hiç duydunuz mu bilmiyorum ama Adalet Hanım, bir çok filmde Türkan Şoray'ı seslendiren, seslendirme sanatçılarından başarılı bir isimdir Melek'lerim.


  < Konu Resmi..>  Adalet Cimcoz; Doğumu: 25.07.1910, Çanakkale - Ölümü: 13 Mart 1970, İstanbul Türk dublaj ustası, çevirmen. Türkiye'nin ilk özel sanat galerisi Maya'nın sahibiydi.

  Almanya’da eğitim gördü. Ağabeyi Ferdi Tayfur’la birlikte dublaj yapmaya başlayan Cimcoz, Türk sinemasının önde gelen kadın oyuncularından Belgin Doruk, Türkan Şoray, Fatma Girik, Filiz Akın gibi birçok sanatçıyı uzun yıllar beyazperdede seslendirdi.

  Sanatçının 1951’de kurduğu ve yönettiği Maya Sanat Galerisi ise pek çok entelektüel ve sanatçının toplandığı, çağdaş sanatın gelişimine katkı sağlayan mekanlardan biri oldu.

  Yeditepe, Varlık, Yeni Ufuklar dergilerine şiir, öykü ve kitap tanıtımı yazıları da yazan Adalet Cimcoz B.Brecht, G.Büchner, B.Traven, F.Kafka, T.Dery gibi yazarları Türkçeye çevirdi. Ayrıca Kafka’nın sevgilisi Milena’ya yazdığı mektuplardan oluşan Milena’ya Mektuplar çevirisiyle 1962’de Türk Dil Kurumu Çeviri Ödülü’nü kazandı.

  Nazım Hikmet, Bursa Hapishanesi'nde iken, esi Piraye Altuncu'ya, Kemal Tahir'e, Orhan Kemal'e, Piraye Hanim'in oglu Memet Fuat'a, VA-NU'lara ve Adalet Cimcoz'a yazdigi mektuplarda, bir dönemin tarihini anlatıyor.

  Mine Söğüt, Adalet Cimcoz'un yaşam öyküsünü YKY'dan çıkan bir kitapta ele almıştır.

  Almanca 'dan unutulmaz çevirileri başarıyla yaptı. Fitne Fücur imzasıyla yıllarca dedikodu yazıları yazdı. Gazetecilik yaptı.

  Seslendirdiği filmlerden bazıları :

  Aşk Mabudesi (Türkan Şoray) - 1970
  Sonbahar Rüzgarları (Türkan Şoray) - 1969
  Fıstık Gibi Maşallah (Türkan Şoray) - 1969
  Otobüs Yolcuları (Türkan Şoray) - 1969
  Hayatım Sana Feda (Türkan Şoray) - 1969
  Bana Derler Fosforlu (Türkan Şoray) - 1969
  Köroğlu (Fatma Girik) - 1968
  İstanbul Tatili - 1968
  Artık Sevmeyeceğim (Türkan Şoray) - 1968
  Kahveci Güzeli (Türkan Şoray) - 1968
  Kelepçeli Melek (Türkan Şoray) - 1967
  Eli Maşalı (Türkan Şoray) - 1966
  Düğün Gecesi (Türkan Şoray) - 1966
  Siyah Gözler (Türkan Şoray) - 1965
  Hayatımın Kadını (Türkan Şoray) - 1965
  Veda Busesi (Türkan Şoray) - 1965
  Vahşi Gelin (Türkan Şoray) - 1965
  Yılların Ardından (Türkan Şoray) - 1964
  Öksüz Kız (Türkan Şoray) - 1964
  Çalınan Aşk Türkan Şoray) - 1963
  Kırmızı Karanfiller Türkan Şoray) - 1962
  Otobüs Yolcuları Türkan Şoray) - 1961
  Aşk Rüzgarı Türkan Şoray) - 1960
  Sahildeki Kadın - 1954


   
Adalet Cimcoz kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dinimizde adalet!

  dinimizde adalet!

  dinde adalet nedir dinde adalet dinimizde islam dininde hiristiyanla evlenmek Dinimiz ve adaletSual: İslamiyet’in başka dinlerde olanlara karşı tutumu nasıldır? CEVAP Dinimiz iyi bilinirse görülür ki, Allahü teâlâ, insanlara daima merhamet ve şefkat ve af ile muamele etmeyi, kendilerine fenalık yapanları affetmeyi, daima güler yüzlü ve tatlı sözlü olmayı, sabırlı hareket etmeyi, işlerinde...
 2. Adalet teyze..

  Adalet teyze..

  teyzemcom teyzem hikayeleri teyze hikayeleri teyzem hikaye İçim bir tuhaf oldu tüylerim diken diken.. gözlerimden yaşlar aktı sizinle paylaşmak istedim... işte biz adalet teyze gibiyiz vatanımız için.... .....kalktı. Sabah ezanının insan ruhuna huzur veren sesi oda çinde yankılanıyordu. 88 yaşından beklenmeyecek bir çeviklikle pencereye doğru yöneldi. Pencereyi açması ile birlikte...
 3. Almanya'daki adalet...

  Almanya'daki adalet...

  Merhaba kızlar haberi okuyunca şok oldum, sizlerle paylaşmak istedim: Almanyada Bir kadın 2 çocuğunu bakamayacağını söyleyerek çocuklarını çocuk esirgemeye vermiş. Aradan biraz zaman geçince hamile kalmış. Doktora kontrole gittiği an kayıtları inceleyen polisler kadının ana rahmindeki bebeğine el koymuşlar ve kadın hastanede doğum yapar yapmaz hükümet bebeği almış. Madem diğer çocuklarına...
 4. Adalet Durak

  Adalet Durak

  adalet durak adalet durak kimdir resmi kim adalet durak, kimdir, hayatı, resmi, fotoğrafı, biyografi, tatlı, fotoları, İbrahim Tatlıses'in ilk eşi Adalet Durak hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu yazımızda Melek'ler Geçtiğimiz günlerde silahlı saldıraya uğradı ve günlerce yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdi İbrahim Tatlıses... Tüm Türkiye o günlerin acısını yazdı, okudu, yaşadı. O...
 5. Adalet Ağaoğlu Kimdir biyografi bilgileri var mı

  Adalet Ağaoğlu Kimdir biyografi bilgileri var mı

  Merhaba acaba sizin aranızda Adalet Ağaoğlu Kimdir bilen var mı eğer ki Adalet Ağaoğlu Kimdir bilen varsa lütfen bana Adalet Ağaoğlu biyografi bilgilerini yazsın.

Sayfayı Paylaş