1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Adatepe Nerededir ?

  Konu, 'Haydi Tatile' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  adatepe nerdedir,adatepeye nasıl gidilir,adatepede nerde kalınır,adatepede ne yapılır,adatepe hakkında bilgiler
  Kuzey Ege'de Assos'un yanıbaşına Adatepe'de, yeşillikler içinde Türkiye'nin belki de en güzel zeytinyağları üretiliyor.

  Adatepe , Edremit Körfezi'nde küçük bir belde. Çanakkale'den Adatepe 'ye gelirken Ayvacık'ı geçip, Kazdağlarını aştıktan sonra Küçükkuyu'ya ulaşılıyor. Küçükkuyu'nun içinden Zeus Altarı ve Adatepe Köyü tabelaları takip ediliyor. Adatepe 'nin taş evleri içeri doğru saptıktan 3,5 km sonra karşınıza çıkıyor.

  Yolculuğun özellikle bu son kısmı uçsuz bucaksız gibi görünen zeytin ağaçlarının arasında yapılıyor.

  Adatepe mevkine yaklaşırken sıra sıra zeytin satanları görünce artık bir zeytin diyarında olduğunuzu anlıyorsunuz. Hatta burada bu kültürü tanıyabileceğiniz bir zeytinyağı müzesi bile var.

  Bu bölgenin zeytinleri yağ üretimi için çok uygun olduğu için, bu dal çok gelişmiş. Köylünün ana geçim kaynağı da zeytin ve zeytinyağı.

  2001 yılında kurulan Adatepe Zeytinyağı Müzesi, köyün dışında, Küçükkuyu'da. Burada geleneksel ve modern zeytinyağı üretimi ile ilgili herşey görülebiliyor.

  Müzenin alt katında geleneksel taş değirmen gibi, üretimde kullanılan büyük aletler var. Üst kattaki kocaman panolar ve maketler sayesinde ise zeytinin kasım aralık aylarında olgunlaşması, toplanması, zeytin hamuru haline gelmesi ve altın sarısı yağa dönüşmesinin tüm aşamaları görülebiliyor.

  Başlangıçta zeytinyağı çok az olduğu için yenilmeyecek kadar değerli bir madde olarak görülüyor. Biraz bollaşınca aydınlatmada kullanılıyor ancak çok sonraları yaygınlaşınca sofralara geliyor.

  Zeytin tasnif değirmeni, yerel zeytinyağı etiketleri, kandiller, anforalarla müze zenginleştirilmiş. Çoğu, Adatepe köylüsünün hediyesi. Çevre köylerden hatta Türkiye'nin uzak köşelerinden bile müzeye eşya bağışlanmış.

  Zeytinyağının yanı sıra eski kazanlarda sabun yapımı ile ilgili bilgi almak da mümkün.

  Ayrıca müzenin içinde her türlü zeytin ürününün satıldığı bir de dükkan var.

  Biz de müzedeki turumuzu tamamlayıp, Adatepe Köyü'nün içine doğru yola koyuluyoruz. Eski bir Rum köyü olan Adatepe, Sit alanı olduğu için, yıllar önceki görüntüsünü aynen korumuş. Kahvesi, meydanı, tarihi evleri ile modern bir köy havasında.

  Adatepe 'deki Taşmektep düzenlenen seminerlerle kültür sanat dünyasını biraraya getiriyor. Burası bir Adatepe turunda mutlaka görülmesi gereken bir yer, etkinliklere katılmak için ise yıllık takvimi takip etmek gerekiyor.
  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>   
Adatepe Nerededir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adatepe Cildiye Polikliniği Randevu Al

  Adatepe Cildiye Polikliniği Randevu Al

  Kızlar Adatepe Cildiye Polikliniği Randevu almak için iletişim bilgileri istiyorum
 2. Adatepe Barajı Nerede

  Adatepe Barajı Nerede

  Kızlar Adatepe Barajı Nerede bilen var mı
 3. Adatepe Semt Poliklinigi online randevu

  Adatepe Semt Poliklinigi online randevu

  Adatepe Semt Poliklinigi online randevu Adatepe Cildiye Polikliniği Randevu alma Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda Adatepe Cildiye Polikliniği hakkında bilgi ve Adatepe Cildiye Polikliniği randevu alma işlemleri hakkında gerekenleri konu alıyoruz. Adatepe semt polikliniği randevuyu 08:00 ile 17:00 saatleri arasında canlı operatörden alabilirsiniz. ADATEPE SEMT POLİKLİNİĞİ...
 4. Adatepe Barajı hakkında bilgiler

  Adatepe Barajı hakkında bilgiler

  Adatepe Barajı Nerede adatepe barajı hakkında Adatepe Barajı Nerede diyen misafirimiz için ve bu konuda merak saran Melek'lerimiz için Adatepe Barajı hakkında bilgi ve resimler sunuyoruz arkadaşlarım. Adatepe Barajı, Kahramanmaraş'ta,Göksun Çayı üzerinde,1993-2002 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.

Sayfayı Paylaş