1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Adenomiozis nasıl tedavi edilir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  adenomiozis nedir,adenomiozis belirtileri,adenomiozisnedenleri,adenomiozis tedavisi hakkında bilgiler
  Uterusun myometrium tabakası içerisinde endometriuma ait bez ve stromal dokuların bulunmasıdır. Östrojen bağımlı büyüyen hastalıklardan birisidir, menopoz gibi östrojenin azaldığı durumlarda adenomyozis geriler.

  Kimlerde daha yaygın görülür? Risk faktörleri nelerdir?
  - İleri yaş
  - Fazla doğum yapanlar (multiparite)
  - Sezaryen veya uterin cerrahi geçirenler
  - Polimenore (sık aralıklarla adet görenler)
  - Erken menarş  < Konu Resmi..>  Belirtiler ve bulgular:
  - Aşırı ve uzun süreli adet kanaması (menoraji)
  - Adet kanamasının pıhtılar halinde olması
  - Dismenore (Adet sancısı)

  Tanı:
  Muayenede uterusun yumuşak ve global olarak büyümüş olması en belirgin bulgudur. Muayene, ultrason ve MR gibi yöntemler adenomyozis lehine bulgular verebilir ancak kesin tanı histopatolojik olarak histerektomi sonrasında koyulabilir.

  Ayırıcı tanı:
  Myoma uteri, endometrial polip, endometrial hiperplazi, endometrium ca. gibi aşırı kanama ile presente olan hastalıkların ayırıcı tanıda değerlendirilmesi gerekir.

  Adenomyozis oluşumuna dair teoriler:
  - Bazı uzmanlar endometrial hücrelerin myometrium içerisine direk invazyonu neticesinde adenomyozis oluştuğunu düşünmektedir. Sezaryen gibi uterus duvarına insizyon yapılan operasyonlar bu invazyona neden olabilir.
  - Başka bir teoriye göre adenomyozis embrioyonun gelişme aşamasında myometrium içerisinde kalan endometrial hücrelerden gelişebilir.
  - Postpartum endometrit gibi enfeksiyonların adenomyozis gelişimine sebep olabileceğine dair teori
  - Kök hücrelerin myometriuma yerleşerek adenomyozise neden olabileceğine dair teori

  Tedavi:
  Adet kanamasını azaltmak için bazı ilaç tedavileri nadiren faydalı olabilir. Bu amaçla NSAI ilaçlar, KOK, GnRH analogları kullanılabilir. Uterin arter embolizasyonu uygulanabilir. En kesin tedavi yöntemi histerektomidir.
   
Adenomiozis nasıl tedavi edilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ketoasidoz Nasıl Tedavi Edilir ?

  Ketoasidoz Nasıl Tedavi Edilir ?

  Kan şekeriniz yük:-):-):-):-)e (240 mg/dl’nin üzerinde) ve idrarınızda keton varsa, hemen doktorunuza haber verin. Bu, kendi kendinizi tedavi etmeniz gereken bir durum değildir! Doktorunuz size daha fazla insülin kullanıp kullanmayacağınızı, sıvı içip içmeyeceğinizi veya hastaneye gitmenizin gerekli olup olmadığını söyleyecektir. Doktorunuzla konuşamıyorsanız, hemen en yakın hastanenin acil...
 2. Yanık nasıl tedavi edilir?

  Yanık nasıl tedavi edilir?

  yanık şişmesi yanık nasıl tedavi edilir yanıkta şişme yanıklarda su toplaması nasıl geçer su toplaması geçer yanık nedir, nasıl geçer, tedavisi, bitkisel çözüm, doğal tedavi yöntemleri, ne iyi gelir, Kaza sonucu yanıklar hepimizin başına geliyor. Yanıklar çeşitli derecelerde olmasıyla birlikte çeşitli şekillerde de tedavi ediliyor. Yanık sorununu sizlerde yaşıyorsanız bu yazımızdan yanık...
 3. Uçuk nasıl tedavi edilir?

  Uçuk nasıl tedavi edilir?

  KIzlar acaba Uçuk nasıl tedavi edilir? bilen var mı varsa yardım lütfen
 4. Osteoartrit nasıl tedavi edilir?

  Osteoartrit nasıl tedavi edilir?

  osteoartrit nedir,osteoartrit belirtileri,osteoartrit nedenleri,osteoartrit teşhisi,osteoartrit tedavisi hakkında bilgiler Osteoartrit, halk arasında bilinen ismiyle kireçlenme, eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı en sık görülen eklem hastalığıdır. En sık diz, kalça, el bileği ve omurgada görülmektedir. Eklem kıkırdağı ve...
 5. Presbiyopi Nasıl Tedavi Edilir?

  Presbiyopi Nasıl Tedavi Edilir?

  Presbiyopi merceğin, uyum aracılığıyla gözün odağını değiştirme yeteneğini kaybetmesidir ki bu süreçte göz kasları, merceğin şeklini değiştirirler. Presbiyopi, kırklı yaşların ilk yıllarında başlar ve sonuçta herkes etkilenir. Asıl sıkıntı, hipermetropluktakinin aynısıdır. Yakındaki nesnelerden gelen ışık ışınlarının odak noktası, retinanın arka tarafında kalır ve odak dışındadır....

Sayfayı Paylaş