Adet bitiminden hemen sonra ilişkiye girilir mi

A

Aksunaxxx

Forum Okuru
Adet bitiminden hemen sonra ilişkiye girilir mi
Adet bitiminden hemen sonra ilişkiye girilir mi bir sakıncası var mı

Merhaba ,

Adetli olduğum zamanlar da eşimle ilişkiye girmiyoruz doğal olarak bu zaten haram bunu herkes biliyor. Ama benim bir sorum olacak adetim bittiğinde ilişkiye girilebilir ama ben şöyle biliyorum adetli iken ilişkiye girmek haram olduğu gibi adet bittiğinde de gusl abdesti almadan ilişkiye girmek haramdır diye biliyorum eşim ise adetin bitmesi yeterli diyor doğrusu nedir.

Merhaba Aksuna

Sorduğun soruyu bir çok insanın gerçekte bilmediğini sanıyorum çünkü çok insan senin de dediğin gibi adet boyunca ilişkinin haram olduğunu biliyor ama adet bitiminden sonra ilişkiye girilebileceğini sanıyor durum hiç de öyle değil dinimiz açısından hem de hijyenik ve sağlıklı da değil adet bitiminden hemen sonra ilişkiye girmek. Bu konu da ayet çok açık ve Bakara sûresinin 222. ayetinde Allah Teala şöyle buyurmaktadır:
“Sana kadınlardaki kanamaları soruyorlar. De ki, o bir eziyettir; kanamanın olduğu günlerinde onları rahat bırakın. Temizleninceye kadar kendilerine yaklaşmayın. Tertemiz oldular mı, onlara Allah‘ın size buyurduğu yerden yaklaşın. Allah tevbe edenleri sever, tertemiz olanları da sever.” görüldüğü gibi adetten sonra temizlenmeli ve gusül abdesti alınmalı , gusül abdesti almadan ilişkiye girilmez...

Geri