Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Adet dönemi tarihlerini kaydetmek

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  adet dönemi takvimi nedir,adet dönemi tarihlerini neden kaydetmeliyim,adet kanamam ne kadar sürcek,adet döneminde akıntı,adet tarihini kaydetmenin faydaları hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>  Aybaşı döneminizde değişen hormon düzeyleriyle birlikte vücutta pek çok değişim yaşandığını büyük olasılıkla biliyorsunuz. Bunlardan bazıları:
  vajinal akıntıdaki düzey değişiklikleri
  vücut ısısındaki artma ve azalmalar
  karın ağrıları
  ağrı
  değişken ruh hali
  Bunun için, adet dönemleriniz ile regl sırasında yaşadığınız belirtileri zaman içinde kaydederek aylık adet dönemi takvimi veya regl takvimi tutmak iyi bir fikirdir.

  Kaydetmek nasıl yardımcı olur
  Regl belirtilerini bir regl takvimi veya aylık adet dönemi takvimine kaydetmeniz, regl dönemlerinizi öngörebilmenize, vücudunuzdaki değişiklikleri ve olası regl öncesi sendromları izlemenize yardımcı olur. Ayrıca, doktora gittiğiniz zaman muhakkak size en son ne zaman regl olduğunuzu da soracaktır; böylece bu soruya hazırlanmış olursunuz.
  Genellikle regl iken doktora gitmek istemeyeceğiniz için de adet döneminizi kaydetmeniz ayrıca iyi bir fikirdir. Pap smear gibi belli testlerin, kanaman olmadığı zaman yapılması gerektiği için, adet döneminin ne zaman olduğunu bilmen önemlidir. Adet döneminizi not etmek size ayrıca üreme sağlığınız üzerinde daha fazla kontrol ve kendinize özgü vücut temponuzu değerlendirmeniz için fırsat da sağlar.
  Kullanışlı ipuçları
  Regl takvimi veya aylık adet dönemi takvimi üzerinde adet döneminin kaydını tutmak basittir, ama bunu yapmayı unutmamalısınız. Reglinizin ilk gününü mutlaka işaretleyin. Ayrıca kramp, ruh halinizde değişiklikler, adet günleri arasındaki dönemlerde lekelenme yaşıyorsanız, vajinal akıntıda değişim oluyorsa, beklemediğiniz anda ağrı çekiyorsanız ya da normal olmadığını düşündüğünüz her tür değişimi not edin. Kısa sürede ortaya döngüsel bir düzen çıkabilir,böylece belli belirtileri adet döneminizin farklı evreleriyle ilişkilendirebilirsiniz.
  Belirli belirtilerin ortaya çıktığı zamanlamaları saptamak isterseniz, bazal vücut ısınızdaki (BBT) değişimleri kaydetmeyi düşünün. Birçok jinekoloğun elinde bu amaçla kullanabileceğiniz çizelgeler bulunur. Bunun için eczaneden dijital bir BBT termometresi almanız gerekecektir. Bu termometrenin kullanması kolaydır; sabahları, yataktan çıkmadan önce ilk iş olarak ateşinizi ölçmeniz gerekir. Yumurtladığınız dönemde BBT düzeyiniz 2 ile 3 derece arasında artar.
  Hamile değilseniz,östrojen ve projesteron düzeylerinin düşmesi ve sonraki adet dönemine yaklaşmanızla birlikte vücut sıcaklığınız yumurtlama öncesi dönemdeki düzeyine döner. Ancak hamileyseniz, BBT düzeyiniz yumurtlamadan sonra en az 16 gün boyunca yüksekliğini korur.
  Reglinizin kaydını tutarken, doktorunuzun size sorabileceği şu soruları dikkate alın:
  Regliniz ne kadar sürüyor?
  Regl olduğun günleri takvime işaretle. Reglinizin birinci günü, adet döneminizin de birinci günüdür. Adet dönemlerini her ay not etmeye başlarsan, düzeni görebilirsin. Normal bir dönem, 21 ile 35 gün arasındadır.
  Akıntınız ne kadar hafif ya da şiddetli?
  Bir süredir adet görüyorsanız, adet akıntınızın nasıl olduğunu bilirsiniz. Buna dayanarak, hafif veya şiddetli kanamaların, renk ve kan pıhtıları gibi yoğunluk değişimlerini not edin. Reglinizin süresi, akıntı miktarı veya görünümüne ait sıra dışı bir şey fark ettiğinizde bunu doktorunuza söyleyin.
  Diğer belirtiler
  Ay içinde yaşadığınız olağandışı vajinal akıntıları da not edin. Dönem ortasında daha yoğun, daha yapışkan bir akıntı olduğunu fark edebilirsiniz - bu normaldir, yumurtladığınız anlamına gelir. Size ve doktorunuza önemli bilgiler sağlayan diğer değişimlerden bazıları şunlardır:
  Reglinizin süresindeki değişkenlikler
  Aybaşı akıntısının zamanlaması ve miktarı
  Regl dönemleri arasında lekelenme
  Düzensiz adetler
  Vajinal akıntıda, renk ve miktar gibi değişiklikler; özellikle de kaşıntı veya koku da varsa
  Vajinada kayganlık sorunları
  Reglinizle bağlantılı olsun ya da olmasın, herhangi bir pelvik ağrı
  Depresyon, ruh hali değişiklikleri ve sinirlilik
  Belirtilerden herhangi bir tuhaf görünüyorsa (anlaşılmıyor), hemen doktorunuzu arayın.


   
Adet dönemi tarihlerini kaydetmek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Antik Dönem Tarih Yazarları

  Antik Dönem Tarih Yazarları

  AELİUS LAMPRİDİUS Diocletianus zamanında yaşamış Latin tarihçilerinden biri olan Aelius Lampridius, daha sonraları Historia Augusta ismi altında toplanan imparator biyografilerinin altı yazarından biridir. AELİUS SPARTİANUS Diocletianus zamanında yaşamış bir Latin tarihçisi olan Aelius Spartianus, daha sonraları Historia Augusta ismi altında toplanan imparator biyografilerinin bazılarını...
 2. Regl dönemi ödem

  Regl dönemi ödem

  ödem atıcı ilaç regl döneminde ödem adet döneminde adet dönemi ödemi Adet döneminde biz bayanlar vücudumuzda su topladığından dolayı şişkinlikten ve oluşan ödemlerden şikayet ederiz Bazen adet öncesi bile çevremizden yakınlarımız bu şişkinlikten bile adetmisin diye sorarlar çoğunuz eminim bununla karşılaşmışsınızdır şimdi sizlere adet dönemi süresince oluşan ödemi vücudunuzdan rahatlıkla atıp...
 3. Adet (regl) dönemi hurafeleri

  Adet (regl) dönemi hurafeleri

  Adet dönemi ile ilgili aslı olan ve olmayan bilgileri bu yazımızda ele alıyoruz Melek'ler:) Adet ağrılarının birincil ve ikincil olmak üzere 2 nedeni var. Birincil sebepler genellikle buluğ çağında ortaya çıkıyor. Ağrının sebebi, yumurtlamayı takiben kanamaya hazır hale gelmiş rahmin iç tabakasının kasılarak dökülmesini sağlayan adet kanaması ve özellikle regl döneminde vücuttan salgılanan...
 4. Adet dönemi sancıları

  Adet dönemi sancıları

  Sevgili hemcinslerim, biliyorum ki bir çoğunuz benim gibi adet sancılarıyla ayda bir kaç gün kabus yaşıyorsunuz. Gelin şimdi hep birlikte bunun sebeplerini ve tedavi yöntemlerini öğrenelim.:D Kadınların yarısından fazlasında adet döneminde az ya da çok ağrı olur. Ancak yaklaşık %10 kadında adet dönemindeki sancı oldukça şiddetli olur ve kadının 1-3 gün boyunca çoğu durumda kendini iş...
 5. Adet dönemin de görülen problemler

  Adet dönemin de görülen problemler

  Dönem semptomları kadınlar arasında büyük farklılık gösterebilir, ancak iyi bilinen birkaç yan etkisi vardır. Bu semptomları izlemek, menstrüel siklüsünüzle ilgili bir şey olup olmadığı konusunda sizi uyarmanıza yardımcı olabilir, böylece potansiyel tıbbi sorunları daha çabuk çözebilirsiniz.Dönem semptomlarını bilmek, döneminizi etkin bir şekilde yönetmenizi, her şeyin yolda olup olmadığını...

Sayfayı Paylaş