Adet Döneminde Hangi Sporlar Yapılabilir?

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
  • Başlangıç tarihi
Adet Döneminde Hangi Sporlar Yapılabilir?
adet döneminde spor yapılırmı, adet döneminde spor, kadınlar hangi sporu yapmalı

Ergenlik döneminden itibaren bayanların her ay düzenli bir şekil de gördükleri regl dönemin de bazı bayanlar fazla hareket ve spor yapmaktan uzak durmaya çalışırlar.

Halbu ki spor her bayana çok faydalı olan bir olaydır. Adet döneminde de bayanlara çok faydalı olan spor ve egzersiz hareketleri ile vücudunuz daha zinde ve sağlıklı olacaktır.

Adet döneminde yapılabilecek sporlar hakkın da sizlere gereken bilgileri paylaşıyoruz.

adet-döneminde-spor-yapmak.jpg

Yürüyüş yapmak

Adet döneminde yürüyüş yapmanın kimseye zarar vermeyeceğini uzmanlar da söylüyorlar. O zaman spor ayakkabılarınızı giyin ve kendinizi dışarıya atın! Yürüyüş yaparak çok fazla kalori yakamayabilirsiniz ancak bir şeyler yapıyor olmak sizi mutlu edecektir. Kalori meselesini kafanızda büyütmeyin.
Koşmak

Kendinizi koşu için hazır hissediyorsanız bunu hemen yapın. Bu kardiyo egzersizi esnasında salgılayacağınız endorfin adet döneminizdeki sıkıntılarınızı ortadan kaldırmakta çok faydalı olacaktır. Koşuya başlamadan ve bitirdikten sonra bol bol su tüketmeyi unutmayın. Araştırmacılar adet döneminde vücudun normalden daha fazla susuz kaldığını söylüyor. Doğru olsun ya da olmasın biraz daha su içmekten bir zarar gelmez.
Yoga

Yoga kişiye özel uyarlanabilen bir spor olduğundan, seviyeniz ne olursa olsun, kendinize göre bir kaç egzersiz bulabileceğinizden eminiz. Tıbbi bir dayanağı olmamasına rağmen çok fazla ters hareket yapmanın adet döneminde zararlı olabileceği söyleniyor. Amuda kalkmadan tanrısal bir rahatlama yaşama seçeneği bunlara rağmen kulağa hoş geliyor!
Aerobik

Adet dönemlerinizde kimi zaman az da olsa çılgınca şeyler yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda ihtiyacınız olan şey aerobik yapmaktır! Aerobik dersleri daha eğlenceli olduğu için hem eğlenecek hem spor yapmış olacaksınız.
Dans etmek

Dans etmek tam olarak egzersiz yapmak sayılmaz ama yaptığınız hareketler sayesinde kalp atışlarınız hızlanacak ve kalori yakacaksınız. Bu harika bir seçenek çünkü dans etmek size egzersiz yapıyor hissini yaşatmayacak ve motivasyona ihtiyaç duyduğunuz bu dönemde kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Geceliğin dışarı çıkıp eğlenebileceğiniz bir yerde dans etmek sizi canlı ve enerji dolu bir insana çevirecektir!
Yerde uzanmak

Ayın bu döneminde büyük ihtimalle tek isteğiniz evde oturup film izlemek olacaktır. Bu zaman zarfını yerde uzanma egzersizleri yaparak artıya dönüştürebilirsiniz.

Yere uzanın.

Ellerinizi ve dirseklerinizi göğsünüzün altına koyun.

Ayakuçlarınızı ve kollarınızın ön kısmını kullanarak vücudunuzu kaldırıp o şekilde bir kaç saniye durmaya çalışın.

Bu etkili egzersiz sayesinde vücudunuzun her yeri çalışacaktır. Bu egzersizi reklam aralarında uygulamaya başlayın. Alıştıkça süreyi uzatmaya çalışın.
Evde egzersiz yapmak

İlk olarak kendinize bir egzersiz DVD'si alın. Evinizin salonunda çalışacağınız için süslenmenize gerek kalmayacak. Erken çıkmak zorunda olduğunuz zaman yaşadığınız utanma duygusuna da kapılmayacaksınız. Tek bilmeniz gereken 14 dakika boyunca çalışıp ter dökÜP, sonrasında da koltuğunuza uzanıp dizilerinize geri dönmek olacaktır.

Adet döneminizi bahane göstermeyin ama gerçekten kendinizi yorgun hissediyorsanız vücudunuzu dinlendirmeyi de unutmayın.
 
Üst