Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Adet Döneminde Normal Kan pıhtısı

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  adetliyken kan pıhtısı düşürmek normalmi,adetliyken kan pıhtısı neden olur,adet döneminde pıhtılı adet,adet döneminde pıhtılı kan hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Adet döneminde kan pıhtısı görülmesi durumunda endişe edilmemelidir. Böyle bir süreç çoğu kadında görülür ve adet döneminin bir parçasıdır. Adet döneminde rahimin kalınlaşmış astarı ile birlikte kan da vajina yolu ile vücut dışına atılır. Adet döneminde anormal kan pıhtısı oluşması bazı ciddi tıbbi hastalıkların göstergesi olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.Adet Döneminde Normal Kan pıhtısı

  Kadınlardaki bu özel dönem her kadında aynı değildir. Adet kanıyla regl sırasında geçirilen bir kan pıhtısının rengi kırmızı veya mor bir jelatinimsi kütle şeklindedir. Zaman yetersizliği nedeni ile vücutta yeterli oranda antikoagülan (kan pıhtılaşmasını önleyen maddeler) üretilemediği zaman kan pıhtısı oluşur; dolayısıyla, hızlı veya ağır bir adet akışı olan bir kadında kan pıhtısının görülmesi çok normaldir. Böyle bir durum, hafif veya orta şekilde geçiren kadınlardan ziyade ağır adet döngüsü geçiren kadınlar arasında daha çok yaygındır. Adet Döneminde Anormal Kan Pıhtısı
  Birincil Belirtiler
  • Geçen kan pıhtısı kanın dörtte birinden daha büyüktür
  • Geçen kan pıhtısının miktarı büyüktür
  • Pıhtılaşma adet sonrası ya da aybaşı arasında meydana gelir
  • Büyük kan pıhtısının atılması sırasında ağrı yaşanması görülür
  • Gebelik süresinde herhangi bir kan pıhtısı (özellikle de büyük miktarda ise) gelmesi anormaldir. İster ağrı olsun isterse de olmasın bu anormaldir.
  İlişkili Oluşan Belirtiler
  • Normal faaliyetlerini yapmakla dahi kötüleşen alışılmadık yorgunluk
  • Baş dönmesi
  • Cilt solgunluğu
  • Tırnak yataklarında solukluk ve pembe olmayan görüntü
  • Düzensiz adet yada iki döngü arasında kanama
  NEDENLERİ NELERDİR?
  Adet Kanının Tıkanması. Rahim dışına adet kanının geçişini engelleyen herhangi bir durum kan pıhtısı oluşumuna yol açabilir. Kan akışı, iyi huylu uterus polipleri nedeni ile yada östrojen seviyesinin azalması nedeni ile servikal kanalın daralması sonucu menopoz döneminde yavaşlayabilir.
  Kilo Değişimi. Son zamanlarda ani şekilde kilo değişiklikleri (kilo alma yada verme) yaşamışsanız adet döneminizde kanda pıhtı görebilirsiniz. Kilonuzdaki değişim, hormonal değişiklikler nedeni ile meydana gelebilir.
  Menopoz. Kadınlarda menopoz başlangıcı hormonal değişiklikler ile ilişkilidir. Bir kadının bütün üreme yıllarında östrojen ve progesteron arasındaki hassas bir denge korunur. Bu denge, menopoz sırasında sağlanamaz ve uterus duvarında kalınlaşmasına yol açar. Bu kalınlaşma kadınların kan pıhtılaşması gelişimine katkı sağlar.
  İlaçların Yan Etkileri. Bazı ilaçlar, vücutta hormonal değişikliklere neden olabilir. Bu hormonal değişimler rahim astarı kalınlaşmasına yol açabilir. Bu kalınlaşmış astar, normalden daha ağır kanamaya yol açar. Bu astar aynı zamanda regl sırasında pıhtı oluşumunu da sağlar.
  Düşük. Düşük yapan kadında normal pıhtıdan daha büyük boyutlarda pıhtı veya doku büyük topaklar fark edilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız derhal bir doktora görününüz.
  Genişlemiş rahim. Gebelik sırasında aşırı gerginleşen rahim kalıcı olarak genişleyerek eski boyutlarına geri dönemez. Bu gibi durumlarda, bebek vücut dışına çıkmadan önce adet kanı koyu ve kalın (yoğun) gelebilir, bu daha sonrasında ise vajina dışına dışına pıhtı şeklinde çıkabilir.
  Uterin Myomları. Miyomlar rahimdeki kanserli olmayan tümörlerdir. Onlar her zaman belirti vermez. Ancak, miyomlu kadınlarda adet kanaması miktarı artar ve kanda pıhtı oluşumu görülebilir.
  Adenomyozis veya Endometriozis. Bu iki durum, rahim astarından başka bir yerde uterus dokusunun büyümesidir. Endometrioziste uterus dokusu uterusun dışında, oysa ki adenomiyoziste ise doku rahim kasının içinde gelişir. Anormal kanama ve kan pıhtısının görüldüğü anormallikler bu iki koşulda da meydana gelir.
  Polikistik Over Sendromu. Polikistik over hormon seviyelerindeki düzensizliklerden kaynaklanan bir durumdur. Bu hastalıkta adet düzensizlikleri, uzun yada ağır geçirilen kanama dönemi, adet döneminde kan pıhtısı oluşumu, kilo alma ve anormal kıl büyümesi görülmektedir.


   
Adet Döneminde Normal Kan pıhtısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adet Döneminde ibadet

  Adet Döneminde ibadet

  Adet döneminde bu ramazan ayında neler yapabiliriz misal namaz kılınabilir mi oruç tutulabilir mi teşekkürler.
 2. Adet Döneminde Mezarlığa Gidilirmi

  Adet Döneminde Mezarlığa Gidilirmi

  adet dönemi, regl, nasıl ibadet edilir, mezar siyareti yaplırmı, nelere dikkat edilmeli hakkında bilgiler sevgili melekler kadınların regl dönemlerinde ibadet edemezler diye bir kayıde yoktur amatabiki bazı şeyler haram kılınmıştır o dönemlerde peki kabir ziyaretleri yapılabilirmi? işte sorumuzun cevabı Kadınların Adet Dönemlerinde Mezarlığa Gitmelerinde Bir Sakınca Var Mıdır?...
 3. Arkadaşlar Regl Döneminde Gece Terlemesi Normal Mi

  Arkadaşlar Regl Döneminde Gece Terlemesi Normal Mi

  Regl Döneminde Gece Terlemesi Normal Mi Selam ben adet dönemlerimde gece ter ile uyanıyorum ama böyle sıraDAN NORMAL BİR TER DEĞİL AŞIRI TERLEME yaşıyorum acaba Regl Döneminde Gece Terlemesi Normal Mi ?
 4. Rahimde kan pıhtısı hakkında bilgi

  Rahimde kan pıhtısı hakkında bilgi

  Kızlar doktorum bana rahminizde kan pıhtısı var diyor. Bu nasıl tedavi ediiyor ve bu gebeliğe engel mi acaba lütfen bana bilgi verir misiniz teşekkürler.
 5. Adet dönemini nasıl erteleyebilirim?

  Adet dönemini nasıl erteleyebilirim?

  adet dönemini geciktirme,adet dönemini geriye çekme,adet dönemini ileriye alma,adeti geciktirmek için ne yapmalı,erken adet olmak için ne yapmalı,adeti geciktirme hakkında bilgiler Bazı nedenlerden dolayı (tatil, iş gezisi, spor, hacca gitmek gibi nedenlerden) mens kanamasını bir süre geciktirmek isteyen kadınlar için hormon tedavileri ile bunu sağlamak mümkündür. Bunu sağlamak için...

Sayfayı Paylaş