Adet Döneminden Yumurtlamaya Kadar Neler Oluyor ?

Uzman SühaN

Administrator
Adet Döneminden Yumurtlamaya Kadar Neler Oluyor ?
Yumurtlama, olgun bir yumurtanın yumurtalıktan salındığı, fallop tüpünün altına itildiğinde ve döllenmek üzere hazır olduğunda sağlanır.Yaklaşık olarak her ay bir yumurta yumurtalıklarınızdan birinde olgunlaşacaktır. Olgunluğa ulaştığında, yumurta yumurtalık tarafından serbest bırakılır ve fallop tüpüne sperm ve rahim için bekleme yoluna girer.


yumurtlama.jpgDöllenmiş yumurta için rahim tabakası kalınlaşmıştır. Herhangi bir görüş ortaya çıkmazsa, uterus astarının yanı sıra kan da dökülür.Bir kadının aylık döngüsü adet döneminin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar ölçülür.Ortalama olarak, bir kadının döngüsü normalde 28-32 gün arasındadır , ancak bazı kadınların döngüleri çok daha kısa veya çok daha uzun olabilir.Yumurtlama takibi, bir kadının hamilelik dönemini ve aylık döngüsü konusunda daha iyi bir fikir edinmesine yardımcı olabilir.


Yumurtlama olurken neler gerçekleşiyor ?

Menstrüel siklüs başladığında, östrojen seviyeleri düşüktür. Hipotalamusunuz (hormon seviyenizi korumakla görevlidir), folikül stimüle edici hormonu (FSH) gönderen hipofiz bezinize bir mesaj gönderir. Bu FSH foliküllerin birkaçını olgun yumurta haline getirmeye yönlendirir.Bunlardan biri, olgun bir yumurtayı bırakacak ve diğerleri parçalanacak olan baskın follikül içine gelişecektir.Foliküller olgunlaştıkça östrojen hormonu gönderir. Yüksek östrojen seviyeleri hipotalamus ve hipofiz bezine olgun bir yumurta olduğunu söyleyecektir.
Daha sonra LH yükselmesi olarak adlandırılan (LH) salınır. LH dalgalanması, yumurtanın 24-36 saat içinde yumurtalık duvarından ayrılmasına ve fallop tüpünün yolculuğuna başlamasına neden olur. Yumurtanın serbest bırakıldığı follikül , korpus luteum olarak adlandırılır ve implantasyon için kalınlaşmaya uterin astarı hazırlamaya yardımcı olan progesteronu salacaktır.


Yumurtlama, bir yumurtanın yumurtalıktan salınmasıdır. Aylık döngü sırasında yumurtalık folikülü, genellikle en büyük yumurta olan bir yumurta bırakır. Nadiren, aynı anda iki veya daha fazla yumurta bırakılabilir. Yumurta fallop tüplerinde bırakılır ve rahim yoluna girer. Bu süre zarfında, yumurta döllenebilir ve hamileliğe neden olabilir. Eğer yumurta döllenmezse, parçalanır ve kadının menstrüel akışı sırasında vücuttan salınır.

Kadın döngüleri değişebilir ve her zaman saat gibi düzenli değildir.Bazı kadınlar için yumurtlama her zaman gerçekleşmez veya düzensiz olabilir. Genel olarak, hamiliyseniz, menopoza girdiyseniz veya doğum kontrol haplarınızı tutarlı ve zamanında alırsanız yumurtlama gerçekleşmez. Düzensiz döngü ile gerçek ovulasyonu izleme daha zor olabilir, ancak yumurtlamanın menstrüasyonun başlamasından 14 gün önce gerçekleştiğini unutmayın
 
Geri
Üst