Adet düzensizliği için kürler

Uzman SühaN

Administrator
Adet düzensizliği için kürler
Menstrüasyon genellikle " adet dönemi " olarak bilinir. Tüm kadınlar üreme çağında düzenli dönemlere sahiptir. Menstrüasyon, doku ve kanın rahim den vajina yoluyla periyodik olarak boşaltılması olarak tanımlanır. Genellikle, dönem bir kız 12 yaşına girdiğinde başlar. Menstrüasyon , bir kızın ergenlik çağındaki en önemli aşamadır. Düzensiz dönemlerin birkaç nedeni vardır. Bu makalemizde adet düzensizliklerinin nedenlerini ve adet dönemlerini düzene sokan doğal kürlere değineceğiz.

adet düzensizliği.jpg

Bir kadının menstruasyon döngüsünün ortalama süresi 28 gündür, ancak 21 ila 35 gün arasında herhangi bir yerde olabilir. Bu menstrüel siklus kadın hormonları, çoğunlukla progesteron ve östrojen tarafından kontrol edilir. Bazı kadınlarda, bu hormonlar dengesizleşir veya düzgün şekilde senkronize edilemez ve adet gecikmesi olabilir adeti düzensizleştirebilir. Çoğu kadında, aşırı zayıflık, iştahsızlık, yanlış diyetle beslenme , stres ve hatta yoğun egzersizler nedeniyle dönemlerde düzensizlik olabilir ve yaşam biçiminin iyileştirilmesi ile durum kontrol altına alınabilir.. Fakat, bazılarında endişe kaynağı haline gelebilir. Adet döngüsü, herhangi bir kadının yaşamının doğal bir parçası olduğundan, düzensiz dönemlere sahip olmak birçok probleme neden olabilir. Bu nedenle adetinizde düzensizlik söz konusu ise mutlaka hekime görünün.

Adet düzensizliği neden olur ?

Düzensizlik tıbben, oligomenore olarak bilinir ve bu, kadınlarda sık görülen bir sorundur. Yeme bozuklukları, kilo kaybı veya kazanımı, anemi, menopoz, tiroid rahatsızlıkları, hormonal dengesizlik, karaciğer hastalığı, tüberküloz, düşük ve diğer sağlık koşulları gibi birçok faktör bu probleme neden olabilir. Yaşam tarzı, artmış egzersiz, sigara, alkol bağımlılığı, kafein, seyahat, stres ve bazı ilaçlar ve doğum kontrol hapları gibi tetikleyiciler de bu soruna katkıda bulunabilir. Menopoz sırasında düzensiz dönemler yaygındır. Tiroid hormonlarının kan seviyeleri çok yüksek veya çok düşük olursa tiroid rahatsızlıkları düzensiz sürelere neden olabilir . Düzensiz periyod döngüsüne neden olabilecek diğer sağlık sorunları diyabet, cinsel yolla bulaşan hastalık, myom, endometrioz ve tüberkülozdur.

Düzensiz Dönemlerin belirtileri nelerdir?

Daha önce belirtildiği gibi adet döngüsünün tipik veya ortalama tarihinde sapma, düzensiz bir dönem olarak görülür. Daha kısa veya çok daha uzun bir çevriminiz olabilir; Kanamanın günleri dahauzun veya kısa olabilir. Kanama az veya çok ağır olabilir.

Düzensiz dönemler her birine bağlı olarak değişebilir;

Seyrek veya çok sık görülen dönemler

Kayıp dönemler

Kanamanın anormal süresi

Kan pıhtıları , Kan akışındaki değişiklikler

adet düzensizliği kür.jpg

Havuç suyu

Taze meyve ve sebzeler, adet düzenlenmesinde çok etkili olabilir. Bunların, eksikliği düzensiz periyotlara neden olabilir. Düzensiz dönemler için en iyi bilinen ev ilaçlarından biri havuç suyu dur. Havuç hormonların işlevlerini geliştirir. Havuç, A vitamini, K vitamini, potasyum, molibden, diyet lifi, C vitamini, B6 vitamini, pantotenik asit, niasin, manganez, fosfor, folat, bakır, B2 vitamini, E vitamini ve demir açısından zengindir. Havuç suyundaki demirin varlığı menstrüel siklus sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olur . Diyettinize havuç suyu ekleyin ve üç ay boyunca günde iki bardak havuç suyu için

Zencefil

Kadınların dönem döngüsünün düzenlenmesinde son derece yararlıdır ve menstrüel ağrıyı da azaltır. C vitamini, magnezyum, potasyum, bakır ve manganez açısından zengindir. Zencefil vücutta aşırı derecede gerekli besin maddelerinin emilimini artırır. Araştırmacılara göre düzenli olarak zencefil çayından içme bir erkeğin sperm sayısını artırıyor. Zencefildeki ayrıca manganez varlığı, kanser, felç, kalp rahatsızlığı ve infertilite riskini azaltmaya yardımcı olur .

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeğinin hormonları dengelediğini biliyormuydunuz ? Kabak çekirdeği, protein,fosfor,çinko , bakır magnezyum bakımın dan zengindir. Erkeklerin cinsel preformansı için iyi bir çinko kaynağıdır. Kabak çekirdeğini kavurun ve öğütün. Sabahları aç karnına iki kaşık tüketin.

Üzüm suyu

Düzensiz dönemlere sahip olanlar mutlaka üzüm suyu içmelidir. Üzüm proteini, bakır, A vitamini, C vitamini, pantotenik asit, pektin, potasyum, elyaf ve B vitamini için mükemmel bir bakır kaynağıdır.

Rezene

Adeti düzene sokan bir başka bitki rezenedir. Tadı ve kokusu keskindir. Adeti düzenlemenin yanın da adet sancılarını da gidermektedir. Rezeneyi çay gibi demleyin adetiniz düzene girene kadar için.

Zerdeçal

En iyi şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilmektedir. Bağışıklığı güçlendirir. Hem hormonları hemde adeti düzenler. Adet sancılarını hafifletir. Süte karıştırarak zerdeçalı tüketebilirsiniz.

Tarçın

Menstrüel krampları düzensizlikleri ortadan kaldırmada etkilidir. Bir bardak süte toz tarçın ilave ederek tüketin.

Turp

Turpun sayısız faydası olan ve bir çok hastalığı önleyebilen süper sağlıklı besin olduğunu biliyormuydunuz ? Düzensiz dönemlerden muzdaripseniz ve diğer menstrüel sorunlarınız varsa mutlaka turp tüketin.

Maydanoz

Düzensiz dönemler için geleneksel olarak kullanılır. Düzensiz edet döenmleri için en iyi besinlerden biridir. Sabah kahvaltısında ve diğer öğünlerinizde mutlaka maydanoz tüketin.

Adet düzensizliği kadınlar için ortak bir sorundur. Bu öneriler döneminizi düzene sokabilir ancak öncelik doktora gitmek olmalıdır. Altta yatan neden belirlenip tedavi edilmedikçe adet düzensiliği ortadan kalkmaz.Düzenli egzersiz yapın. Yoga ve meditasyon gibi rahatlama tekniklerini uygulayın.Sebze ve meyve suyu için. Sağlıklı bir vücut ağırlığı sağlayın. Günlük diyetinize mısır, pancar, marul, ve kabak çekirdeği ekleyin. Sigara ve alkolden uzak durun. Kafeinli içeceklerden kaçının. Bununla birlikte, bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır,Uzun süreli adet düzensizliğiniz varsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünün..

Benimde adetim bir dönem düzensizdi hayıt meyvası tüketerek bu problemi aştım. Şimdi erken menopozla karşı karşıyayım tekrar hayıt çayı içeceğim. Adet düzensizliğine birde ada çayının iyi geldiğini duydum tadı kokusu hoşuma gitmese de ada çayı da içeceğim. Birde sabahları aç karnına arı poleni ve bal karışımı tüketmeye başladım. Şifa Allahtan inşallah bu erken menepozu yeneceğim.

Adet düzensizliğine hayıt otu ve ada çayının iyi geldiğini bende duymuştum. Benim eltimde adet düzensizliği vardı ve çocuğu olmuyordu bu bitkilerin çayını tüketti adeti düzene girdi. Sonrada aşılama yaptırdı ve hamile kaldı şimdi ikiz kızları var. Tabi her şeyden önce adet düzensizliği için sağlıklı beslenmeliyiz,stresten kaçınmalıyız ve uyku düzenimize dikkat etmeliyiz.

iyi günler adet düzensizliğim var hamile kalamıyorum doktora gittim hormonlarıma baktı ultrasonla bakildi kucuk kistler var dedi yani polikistik over. adet sokturucu ve birde ocean mumy verdi sizce bu tedaviler işe yararmı

Merhaba , hekiminizin reçetelediği ilaçları kullanın , tedavinin yeterli olup olmadığına yorum yapmam etik olmaz. Sağlıklı günler diliyorum..

Geri