Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Adet geciktirici Primolut -N tablet hakkında bigiler

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bu konu;Primolut tablet nedir,Primolut tabletle adeti geciktirebilirmiyim hakkında bilgiler vermektedir.

  Sevgili hanımlar, regl döneminiz özel bir gününüzemi denk geliyor?Regl döneminizi ertelemekmi istiyorsunuz?Regl döneminizi adet geciktirici ilaçlarla erteleyebilirsiniz.Fakat bunun bir doktor kontrolünde olmasına özen gösterin.Doktorunuzun önermediği ilaçları kesinkle kullanmanızı tavsiye etmiyorum.Sonuçta bu tür ilaçlarla düzgün olan hormonlarınıza çomak sokabilirsiniz..Kendim yakın dönemde Primolut tableti kullandım..Tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.Bir kere adet dönemin den en az 3 gün önce kullanılması gerekiyor..Bunu doktorunuz size muhakkak yapılan muayene sonrası ilacı tavsiye ederse belirticektir.İlacı kullandığım ilk gün lekelenme ve aşırı sancı yaşadım.Sancı tam 5 gün yoğun olarak devam etti ,tabiki lekelenmelerde buna eşlik etti.Nerdeyse ilacı bırakacaktım,koşullar el vermediği için ilaca devam ettim.Her bünyede aynı belirtiler yaşanmıyor.İlacı bıraktıktan 2 gün sonra regl oldum tabiki aşırı sancılı geçti.Regilim tam 9 gün sürdü..Size tavsiyem lütfen gerekmedikçe kullanmayınız.Primolut tablet hakkındaki tüm detaylı bilgileri konumuzda bulabilirsiniz.

  < Konu Resmi..>  Noretisteron ihmal edilebilecek düzeyde androgenik özelliklere sahip güçlü bir progestagendir. Estrogen ile uygun bir şekilde hazırlanmış kadınlarda siklus başına 100-150 mg noretisteron oral yoldan verilerek endometriyumun proliferatif fazdan sekretuar faza tam transformasyon u sağlanır. Noretistero'nun endometriyu m üzerindeki progestagen ik etkileri, Primolut-N ile disfonksiyonel kanama, primer ve sekonder amenore ve endometriyozis tedavisinin temelini oluşturur.

  Gonadotropin sekresyon inhibisyonu ve anovulasyon günlük 0.5 mg noretisteron alımı ile sağlanabilir. Primolut-N'in premenstrüel semptomlar üzerindeki olumlu etkisi ovaryan fonksiyonların baskılanmasıyla ilişkilendirilebilir.
  Noretisteronun endometriyum üzerindeki stabilize edici etkilerine bağlı olarak Primolut-N adet kanamalarının zamanının değiştirilmesinde kullanılabilir.
  Progesteron gibi noretisteron da termojeniktir ve bazal vücut ısısını değiştirir.

  Farmakokinetik Özellikleri
  Oral uygulamayı takiben noretisteron geniş bir doz aralığında hızla ve tümüyle absorbe edilir. Maksimal plazma düzeyleri olan yaklaşık 16 ng/ml'ye 1 tablet Primolut-N'in uygulanmasından yaklaşık 1.5 saat içerisinde ulaşılır. Belirgin bir ilk-geçiş etkisinden dolayı oral doz sonrasında noretisteron'un biyoyararlanım derecesi yaklaşık %64'dür.

  Noretisteron **** hormon bağlayıcı globuline (SHBG) ve serum albuminine bağlanır. Total ilaç serum konsantrasyonlarının sadece %3-4'ü serbest steroid olarak bulunur ve yaklaşık %35 ile %61'i sırasıyla SHBG ve albumine bağlanır. Noretisteron'un dağılım hacmi 4.4 ± 1.3 1/kg' dır.

  Noretisteron anne sütüne geçebilir ve sütte bulunan ilaç düzeyleri anne plazmasında bulunan miktarın yaklaşık %10'udur.

  Son araştırmalara göre noretisteron'un kısmen etinilestradiol'e metabolize olduğu belirlenmiştir. Noretisteron'un estrogenitesi sürekli gözönü ne alındığından ve klinikte de gözlemlendiğinden, noretisteron'un bu metabolik karekteristiği mevcut kullanım önerilerinin değiştirilmesi için bir neden teşkil etmemektedir.

  Noretisteron'un metabolitleri ve konjugatları renal yoldan ve feçes ile yaklaşık 7:3 oran ıyla itrah edilir.

  Noretisteron'un çok dozlu günlük uygulaması ile ilacın yarılanma ömrünün oldukça kısa olması nedeniyle birikmesi olası değildir. Bununla beraber etinilestradiol gibi SHBGendükleyici ajanlarla birlikte uygulandığında, noretisteron'un SHBG'ne bağlanması nedeniyle noretisteron plazma düzeylerinde bir artış beklenebilir.Endikasyonları:

  Disfonksiyonel kanamalar, primer ve sekonder amenore, premenstruel sendrom, siklik mastopati, menstruasyonun öne alınması ya da ertelenmesi, endometriozis.Kontrendikasyonları:

  Primolut-N, diğer progestagen içeren ürünlerden elde edilmiş bilgiler ışığında belirlenmiş olan aşağıdaki durumların varlığında kullanılmamalıdır. Primolut-N kullanımı esnasında bu durumlardan herhangi biri görüldüğünde kullanımı derhal sonlandırılmalıdır.
  *Gebelik veya şüphesi
  *Laktasyon
  *Tromboembolik süreçler
  *Damar tutulumlu diabetes mellitus
  *Karaciğer fonksiyon değerleri normale dönmedikçe ciddi karaciğer hastalığı öyküsü veya varlığı
  *Karaciğer tümörü varlığı ya da öyküsü (benign veya malign)
  ***** steroidlerinden etkilenen malignite varlığı ya da şüphesi
  *İçeriğindeki aktif madde ya da diğer bileşenlerin herhangi birine karşı aşırı duyarlık.Uyarılar/Önlemler:

  Aşağıda belirtilen koşullar/risk faktörlerinden herhangi biri mevcutsa ya da kullanım sırasında kötüleşirse, Primolut-N kullanımına başlamadan ya da devam etmeden önce, tedavi risk/yarar açısından tekrar gözden geçirilmelidir.


  Primolut-N tablet sonrası kahverengi leke normal mi?  Primolut kullanmış olmak gerekse adetinizi geciktirmiş olmanız nedeniyle düzensiz adet kanaması, lekelenme görmeniz normaldir. Birkaç ay içerisinde adet kanamalarınız düzene girecektir.

  Primolut adet gecikmesi yapar mı?

  Primolut-n hormon benzeri bir içeriğe sahiptir.Bu nedenle kullanımına bağlı olarak, kişiden kişiye değişmekle birlikte bir süre kanamalarda düzensizlik yapabilir. Gebelik yokluğundan emin olmak adına bir kan testi yaptırabilir, kanama gecikmesinin ilaç dışında başka sebeplerinin araştırılması için bir jinekolog hekime muayene olabilirsiniz.

  Primolut -N mi doğum kontrol hapı mı kullanayım adetimi geciktirmek için?

  Adet geciktirici ilaca beklenen adetin 2 – 3 gün öncesinde başlanır. Doğum kontrol hapı ile adet geciktirilirken ise bir önceki adetin ilk 5 günü içerisinde doğum kontrol hapına başlanıp bir sonraki kutuya ara vermeden devam edilerek adet geciktirilir.Gerek daha önce doğum kontrol hapı kullanmış olmanız gerekse adet dönemlerinizin ağrılı geçmesi nedeniyle adetinizi doğum kontrol hapı ile geciktirmenizin daha uygun olacağı düşüncesindeyim.
   
 2. HRBT

  HRBT Forum Okuru

  Merhaba... Primplut-n yi adet zamanim tatil gunume geldigi icin.. Sadece 1 hap kullandim ve 2. yi icmeden biraktim... Suan adet gunum 10 gun kadar gecikmis durumda.. Sadece bir hap bu kadar etki eder mi.. Simdiden Tesekkuler
   
 3. ceren488

  ceren488 Forum Okuru

  O kadar gecikme yapamaz
   
 4. adet gecikmesi

  adet gecikmesi Forum Okuru

  Bende 1 tane ictim yarin tekrar icsemmi kararszm cuma adetimin normal gunu ptsiden itibaren kullan dedi eczaci ama cok yan etkisi varmis tavsiyeniz nedir
   
 5. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Primolut genelde adet dönemini ertelemek yada öne çekmek için kullanılır.Bunların yanın da nedensiz ara kanamalarda da kullanılır. Primolut hapı tatile gidenler,adet dönemi düğüne denk gelenler,hac ibadetine gidecekler, adet dönemi sınav gününe denk gelenler kullanmaktadır. Primolut ilacı kullanım esnasın da sürekli olan kasık ağrıları ve lekelenmeleri yaşayabilirsiniz. Primolut hapı kullanma dan önce mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafın dan muayene edilin. Primolut adet dönemlerini gerek öne çekmede , gerekse erteleme de gayet başarılıdır..
   
 6. Meri 2005

  Meri 2005 Forum Okuru

  Merhaba 10 gün önce düşük yaptım sağ ve sol overde kist vardı doktorum bu ilacı yazdı günde 3 tane iç dedi bırakınca adet olacaksın kistler temizlenecek dedi peki bu ilaç hormonlarımı bozarmı çocuğum olsun çok istiyorum lütfen yardım
   
 7. Nilden

  Nilden Forum Okuru

  Ben diane 35 içtim 5 gün kullandım sadece En son mide bulantılarıma dayanamadım Hapı bıraktım Ara kanamam başladı adet dışı Şimdide adet dışı kanamayı durdurmak için primolut içiyorum kanama lekelenmem haĺâ devam Böyle şeyleri keyfi içipde kendinizi mahvetmeyin kanamam nasıl durcak bilmiyorum
   
 8. HemşireniZ

  HemşireniZ Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ocak 2017
  Mesajlar:
  367
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  28
  Doğum kntrol hapları bazı bayanlarda mide bulantısı iştahsızlık yapabiliyor. İlacı bıraktıktan sonra düzensiz kanamalar yaşamanız olağan bir durum. Ekstradan ilaç almanıza gerek yoktu. Bilinçsiz ilaç kullanımı ile hormonlarınızı alt üst ediyorsunuz. Jinekoloğa görünün bu durumda en sağlıklı yönlendirmeyi yapıcaktır..
   
Adet geciktirici Primolut -N tablet hakkında bigiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. primolut, regl geciktirici hap

  primolut, regl geciktirici hap

  kızlar bu hapı daha önce kullanan var mı, tatile cıkıcam sorun olsun istemiyorum adetim de yaklaştı, ilk defa kullanıyorum. prospektüsünde göz bozuklugu yazar demiş, bnm zaten gözler bozuk ve ayrıca tümörden bahsetmiş, tümörlü hastalar icin mi bilmiyorum ama cok nadiren iyi huylu tümör görülebilir dio yaa :S :S :S
 2. Adet geciktirici kullananlar bakarmısınız

  Adet geciktirici kullananlar bakarmısınız

  Sevgili melekler adet geciktirici hiç kullandınızmı?Kullananlar lütfen kullandıkları ilacın yan etkisi varmı,ne kadar kullandınız detaylı bilgi verirseniz sevinirim..
 3. Adet Geciktirici İlaç İsimleri Hakkında

  Adet Geciktirici İlaç İsimleri Hakkında

  Bu sayfa; Adet Geciktirici İlaç İsimleri Hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, her ay kadınların yaşadığı regl günleri kimisi için tam bir kabusa dönüşebiliyor. Bir an önce atlatılmak istenen regl günleri bazen bir tatil programına, balayına ya da seyahate denk gelebiliyor. Bu gibi durumlarda tıbbın sayısız nimetlerinden adet geciktiriciler imdada yetişiyor. Eğer sizin de böyle...
 4. Adeti erteleyen geciktirici ilaçlar

  Adeti erteleyen geciktirici ilaçlar

  adet geciktirici ilaç nedir,adet geciktirici ilaçların yan etkileri,adet geciktirici ilaçlarla adeti ileri alma,adet geciktirici ilaçlarla adeti geri çekebilirmiyim,adet geciktirici ilaçlar hakkında bilgiler Bazı nedenlerden dolayı (tatil, iş gezisi, spor, hacca gitmek gibi nedenlerden) mens kanamasını bir süre geciktirmek isteyen kadınlar için hormon tedavileri ile bunu sağlamak...
 5. Adet geciktirici ilaların yan etkileri

  Adet geciktirici ilaların yan etkileri

  Hormon içeren her ilaç gibi adet geciktirici ilaçların da içerdiği progesteron (gestagen) hormonuna bağlı bazı yan etkileri olabilir. Bunlar göğüşlerde şişkinlik, hassasiyet, dolgunluk, adet miktarında değişme gibi yan etkilerdir. Bu yan etkiler geçicidir ve 1-2 ay içerisinde adetler tekrar eski düzenine girer. Adet dönemi sonrasında lekelenme veya damla damla kanama gibi yan etkiler olabilir....

Sayfayı Paylaş