Adet gelmeden erken gebelik belirtileri nelerdir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Adet gelmeden erken gebelik belirtileri nelerdir ?
Adet geçmeden hamilelik gebelik belirtileri, Hamilemiyim ? En erken gebelikte belirtiler nelerdir ? Daha Fazlası Melekler Mekanı FORUM'da...
Bu soruların cevabı bir çok ziyaretçimiz tarafından merak edilmekte. Gebeliğe dair sayısız konularımız var olsa da bunun yetersiz olduğu kanısına varıp yeniden makale yazmayı uygun bulduk. Gebeliğe dair tüm detayları makalemizin devamında bulabilir , konu ile ilgili bizlere sorular yöneltebilir sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz. Adet dönemin de gecikme olması genellikle hamileliği doğrulamak için aradığımız en büyük ipucudur, ancak düzensiz bir döngünüz varsa, durum biraz kafa karıştırıcı olabilir. Adet gecikmesi gebeliğin en belirgin göstergesi olsa da , vücudunuz adet tarihinizden önce bile hamileliğiniz hakkında size bilgi vermeye başlar. Erken gebelik belirtileri mide bulantısı, meme hassasiyeti, yorgunluk, ruh hali değişimleri, hafif kanama, implantasyon kanaması ve adet gecikmesidir. Hamilelik belirtileri bir kadından diğerine ve ayrıca hamilelikten diğerine farklılık gösterir. Bazı kadınlarda birçok semptom vardır ve diğerlerinin hiçbiri yoktur.


gebelik belirtileri.jpg
Bu makalede,Adet gecikmesi olmadan erken hamilelik nasıl tespit edilir?


Adet döneminden önce ne zaman hamilelik belirtileri yaşamaya başlayacaksınız?


Adet döneminden önce hamile olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?Döngününüzü ( adet dönemi )kaçırmadan önce bile, erken teşhis edebileceğiniz hamilelikle ilgili bazı işaretler vardır. Bunlar genellikle ilk trimester boyunca devam eder. Bu yazıda belirtilerden bahsedilecektir. .


Hamileliğin erken belirtileri ve semptomları, adet döneminizin belirti ve semptomlarla neredeyse aynıdır. Bu hormon dalgalanmalarından kaynaklanır. Vücut ısınız alışılmadık derecede yüksek mi? Göğüsleriniz ağrıyor mu? Gebe kalmaya çalışıyorsanız, bunlar ilk cevapsız ( adet gecikmesinden ) döneminizden önce bile hamileliğin erken belirtileri olabilir . Bu belirtiler hamilelik belirtileridir, ancak belirtilerin gebe olduğunuz yönünde garantisi yoktur . Tüm kadınlar hamileliğin başlangıcında aynı semptomları deneyimleyemez ya da bu belirtileri aynı derecede yaşayamaz.Ayrıca, hamileliğin erken belirtileri adet sırasında karşılaştığınız semptomları taklit ettiğinden, hamile olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz. Gögüsleriniz herhangi bir dokunuşa karşı daha duyarlı hale gelmesi durumunda hamileliğin bir göstergesidir. Hamileliğin erken evresinde, göğüslerinize kan akışının arttığından, meme dokularının daha hassas ve şişkin hale gelmesi normaldir. Eğer hamileyseniz, PMS sırasında da meydana gelebilecek olan, sadece şişlik veya hassasiyet değil, aynı zamanda meme ağrısını da hissedeceksiniz. Aşağıdaki listede gerçekten hamile olup olmadığınızı fark edebileceğiniz en yaygın değişikliklerdir.


Gögüs büyüklüğünde artış

Göğüsler genelde dolgun olur ve normalden daha ağırdır

Gögüs bölgesinde ağrı (özellikle yanlarda)

Koltukaltı bölgelerindeki ağrı ve rahatsızlık

Areola büyüklüğünde artış

Areolaların koyu renklerinde artış

Göğüslerde şişme

Göğüsler ağrılı ve hassaslaşma
Hamileliğin ilk haftalarında, kadınların çoğu belirli yiyeceklere ve kokulara karşı bir isteksizlik yaşayabilir.

Hamileliğinizi teşhis etmenin bir başka yolu da aniden yeme alışkanlıklarınızın değişmesidir. Östrojenin değişen seviyeleri duyu organlarınızı da etkileyerek, yeme alışkanlıklarınızı da etkiler. Belli yiyeceklere karşı bir isteksizlik hissedebilirsiniz.Birçok kadın, kaçırılan dönemden önce iştah düzeylerinde bir düşüş fark etmeye bile başlar. Bununla birlikte, bu belirti adet olacağınızın işaretide olabilir. Bir çok kadın adet dönemine yaklaşınca iştahının kapandığını söylüyor.Döllenmiş yumurta rahmin duvarına yerleştiği zaman küçük bir kanama olur. Buna implantasyon kanaması denir . Bu meydana geldiğinde, bir kadın bir miktar lekelenme yaşayabilir. Kan, düzenli bir adet akışına göre çok daha azdır ve aynı zamanda daha açık renklidir. Bir ya da iki gün sürer. Ayrıca implantasyon sonucunda kramp gelişebilir. Bu kramplar genellikle adet dönemine girince olan kramplara benzer.Bu lekelenmenin periyotlarla karıştırılması çok muhtemel. Mide bulantısı klasik bir semptomlarından biridir . Mide bulantısı genellikle 1 aydan sonra başlar ancak bazı gebeler bunu daha erken deneyimleyebilir.

Sadece adet dönemine girerken krampların olabileceği algısı yanlıştır. Kramp gebeliğin erken işaretlerinden biridir.. Bunun nedeni, embriyonun rahime yerleşmesidir. Bu durumda lekelenme veya küçük kanamalarla karşılaşabilirsiniz. Hormonal bir değişim olduğu için, kendinizi sık sık yorgun hissedebilrisiniz. Kan damarlarının, hamilelik sırasında genişlediği bilinmektedir, bu da vücuttaki kan basıncındaki azalmaya bağlı olarak baş dönmesine neden olabiliyor. Bazen, karın ağrısı veya vajinal kanama ile birleştiğinde baş dönmesi ektopik gebeliğin belirtisi olabilir. Baş ağrısına gelince, bunlar genellikle hamilelik sırasında kan şekeri düzeylerindeki azalmadan, vücuttaki östrojen ve progesteron düzeylerinin artmasından ve ayrıca kan basıncı seviyelerindeki değişikliklere bağlı olarak başınızdaki damarların artan stres altında kalmasından kaynaklanır.

Gebeliğin en sık karşılaşılan semptomlarından biri de kaçırılan dönemden önce şişkinlik ya da mide ekşimesidir. Bunlar progesteronda bir artışın sonucudur. Artan hormon seviyeleri bağırsaklarda sindirimi engelleyebilir.Sık idrara çıkma dürtüsü başka önemli işaretidir. Hormonal değişiklikler ve ekstra kan üretimi ile sık idrara çıkabilirsiniz. Kanamanın yanı sıra, bir kadın beyaz, sütlü akıntıyı fark edebilir . Bu akıntı , vajinanın duvarlarının kalınlaşmasına yol açan gebelik hormonları ile ilişkili olabilir. Yerleşme kanamasından hemen sonra başlar. Bu vajinal akıntı gebelik boyunca devam edebilir, genellikle zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Ruh halinizde değişimler olabilir. Çok duygusal yada gergin olabilirsiniz. Hamile bayanlar diş etlerinde hassasiyet yaşarlar. Hormonlar ve kan hacmindeki artış nedeniyle, dişlerinizi fırçalarken kan görebilirsiniz.


Şişkinlik de hamileliğin erken belirtileri olarak ele alınabilir. Çoğunlukla yumurtanın döllenmesinden sonra, hamileliğin yaklaşık dördüncü haftasında ortaya çıkar. Metabolizmanızda bazı düzensizlikler olabilir. Çoğu zaman, metabolizmanız yavaşlar ve bu da şişkinlik ile sonuçlanır. Aynı zamanda anne olma sürecinde kabızlıktan muzdarip olabilirsiniz. Tabi başka bir ilişkili hastalığınız yoksa. Baş ağrısı ve sırt ağrısı gebeliğin belirtilerindendir. Eğer birdenbire kendinizi kokuya karşı süper duyarlı buluyorsanız, bu hamileliğinize işaret edebilir. Bu işaret gıdaya karşı tiksinti duyacak kadar yaygın değildir ancak olabilir.


Bütün kadınlar bir veya daha fazla adet döngüsü sırasında duygu durum değişiklikleri geçirmişlerdir. Hamilelik sırasında, bu duygular güçlenir. Sebepsiz olarak ağlayabilirsiniz. Gerginlik , sinirlilik ve endişe yaygındır.Bazı kadınlarda hamileliğin erken dönemlerinde depresyon gelişebilir. Bu duygudurum dalgalanmaları, muhtemelen cevapsız dönemden önce erken gebelik belirtileri olarak düşünülebilir. Bu, premenstrüel sendrom (PMS) sırasında yaşanan duygulara benzer olabilir.Yukarıda belirtilen işaretlerin çoğu PMS ye işaret edebilecek olsa da, bunlar aynı zamanda gebeliğin en erken aşamasında ortaya çıkan işaretlerdir.Tiroid bezinin başlıca işlevlerinden biri, vücudun metabolizmasını düzenlemek. Aynı zamanda vücudun diğer bölümleriyle koordine ederek dengenin korunmasına yardımcı olur. Eğer hipotiroid veya hipertiroidizm gibi tiroid ile ilgili problemleriniz varsa adetinizde gecikme olabilir. Aşırı kilo kaybı yada kilo alımı adet gecikmesine neden olabilir. Stres adet gecikmesi için olası bir neden olabilir. Bir çok koşul adetinizde gecikmeye sebep olur. Bu nedenle belirtilere dayanarak gebelik teşhisinin yapılmayacağını da belirtelim. Adetinizde gecikme varsa gebelik testi yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.


Adet döneminde gecikme olması genellikle hamileliğin ilk belirtisidir.Düzenli menstrüasyon döngüsüne sahip olan kadınlar gecikme yaşadıklarında mutlaka gebelik testi yapmalıdır. Bazı belirti ve bulgular hamileliğin ilk haftalarında öne çıkmaz. Yukarıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşıyorsanız, hamileliği doğrulamak için bir kadın doğum uzmanına görünün.Sadece, döneminizi kaçırmadan önce yukarıdaki listede belirtilen işaretlerden birini yaşamanız hamile olduğunuzu doğrulamamaktadır. Bu semptomların bir çoğu tıbbi koşullardan da kaynaklanabilir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
E

esraaaaaa33

Forum Okuru
Adetime 9 gün var kasıklarım ağrıyor midem bulanıyor çok halsizim acaba bugün test yapsam çıkarmı hamile olup olmadığım?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Adete 9 gün kala gebelik belirtisi olmaz. Septomlarınız başka sağlık koşullarından kaynaklanabilir. Adetiniz de en az 3 günlük gecikme olursa gebelik testi yapın. Gecikme olmadan test yaparsanız hatalı sonuç alabilirsiniz.
 
E

eznmblk

Forum Okuru
merhaba benim adetime 3 gün var ama kendimi hamile gibi hissediyorum hem eşim hemde ben korunuyoruz ben doğum kontrol hapı kullanıyorum eşimde prezervatif sizce hamile kalmış olabilirmiyim
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, bilgilerinizde doğum kontrol hapı kullandığınızı ve eşinizinde korunduğunu belirtmişsiniz. Bu durum da gebelik söz konusu olmaz. Kuşkunuzu giderme adına gebelik testi yapabilirsiniz
 
H

hanife3339

Forum Okuru
adete 12 gün var adet bitimi eşimle ilişkiye girdim hemen vajinamı yıkadım idrarımı yaptım ama iki gündür sabahları acayip midem bulanıyor hamile kalmaktan şüpheleniyorum sizce mümkünmü?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Adet dönemine 12 gün kala gebelik belirtisi olmaz.+ Korunmasız ilişki sonrası idrarınızı yapmanız vajinanızı yıkamanızda gebelikten korumaz. Beklenen adetinizde gecikme olursa test yaparsınız.. Mide bulantısı sadece gebelik kaynaklı değildir, başka sağlık koşullarıda bulantıya neden olabilir.
 
S

S.C. Melekler Mekanı

Forum Okuru
adet belirtisi ile hamilelik belirtisi arasındaki farklar, adet öncesi hamilelik belirtileri nelerdir , hamilelik belirtileri ilk hafta , erken hamilelik belirtileri , adet olmadan hamilelik belirtileri , adet öncesi hamilelik belirtileri yaşayanlar, adet öncesi belirtiler ile hamilelik belirtileri arasındaki fark, hamilelik belirtileri akıntı, Adet gecikmesi olmadan erken gebelik belirtileri nelerdir ? Bu soruların cevaplarını siteniz sayesinde öğrenmiş oldum. Çok faydalı bilgiler veriyorsunuz. Emeği geçen herkese çok teşekkürler . Kolay gelsin Melekler Mekanı Yönetimi ;)
 
G

Gribim18

Forum Okuru
İyi günler ben adetimi 15 ekimde olacaktım fakat 10 ekimde oldu ve yaklaşık 4 gün sürerken bu sefer 2 günde daha çabuk bi azalma yaşadı yoğunluğu 1. Ve 2. Gün gayet güzeldi sizce implantasyon kanaması olabilir mi? (ayrıca erken belirti ilk günden mide bulantısı yapar mı karın ağrısı VS? Hamilelik var mı sizce bende
 
G

Gribim18

Forum Okuru
15 ekimde olması gereken hastalığım 10 ekimde oldu ve iki gün sürdü yaklaşık normalde 4 gün hastalanırdım yoğunluğu ise fazlaca vardı az değildi sizce implantasyon kanaması olabilir mi veya erken regl olmak hamilelik belirtisi olabilir mi ayrıca yaşanan olayın ilk gününde mide bulantısı veya karın ağrısı hissedilen ikimiz yoksa psikolojik mi
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
123K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
*MeleK*
Cevaplar
19
Görüntüleme
153K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
26K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst