Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Adet görülmeme sebepleri nelerdir ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadınlar belirli bir yaşa geldikten sonra, vücutlarında meydana gelen hormonal değişikliklerin de etkisiyle, adet görmeye başlar. Her ay belirli bir süre adet kanaması olur.
  Ancak, 16 yaşına geldiği, ikincil **** karakterleri geliştiği halde adet görülmediyse “birincil (primer) amenore” adı verilen durum ortaya çıkar.

  İkincil, ya da sekonder amenore ise, normal adet görürken, 3 ay veya daha uzun süre ile adet görmeme durumudur.



  Adetlerin kanamalarının hormonal düzenlenmesi nasıl olur ?

  Beyinde hipotalamus adlı bir bölgeden salgılanan hormonlar hipofiz bezini uyararak FSH ve LH adı verilen hormonların salgılanmasını sağlar. Hipotalamustan belirli bir düzen içinde salgılanan FSH ve LH hormonları, östrojen ve progesteron hormonlarının düzeylerini değiştirir. Bu hormonlar, adet dönemi boyunca rahim içinde farklılaşmaya sebep olup, dönem sonunda adet kanamalarının oluşmasını sağlar. Beyin, yumurtalıklar ve rahim arasındaki mekanizmanın düzgün çalışması, her ay adet kanamalarının da düzenli olmasının gereğidir. Adı geçen hormonların salgılanması ile ilgili bozukluklar, adet mekanizmasının işleyişini bozar.

  < Konu Resmi..>








  Adet görülmeme sebepleri nelerdir ?

  Aşağıda birincil ve ikincil amenore sebepleri sıralanmıştır:

  Cinsel organlardaki gelişim bozuklukları,
  Kromozom anormallikleri (Turner Sendromu),
  Hipotalamus ile ilgili problemler,
  Hipofiz hastalıkları,
  Cushing hastalığı,
  Hamilelik (ikincil amenorenin en sık nedenidir),


  Emzirme,
  Menopoza girme,
  Doğum kontrol hapları,
  Stres,
  Antidepresan ve antipsikotik ilaçlar,
  PCOS adı verilen yumurtalıklarda birden çok kist bulunması,
  Erken yumurtalık yetmezliği,
  Erkeklik hormonu testosteronun artışı,
  Tiroid bezinin az veya fazla çalışması.


  Adet kanaması kesilen kadınlar ne yapmalıdır ?

  İkincil amenore sebeplerinin başında geldiği için, kadının hamile olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Bu amaçla adeti kesilen kadın “hamilelik testi” yaptırabilir,

  Adetlerin süre ve başlama zamanları not edilerek doktorunuza söylenebilir,

  Ailesel olarak adet düzensizliği olup olmadığı belirlenebilir.



  Amenore teşhisi nasıl konur ?

  Amenore şikayeti olan kadın mutlaka bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’na başvurmalıdır. Uzman doktor şikayetinizi dinledikten sonra kesin teşhisi koymak için aşağıda adı geçen testlerden gerekli gördüklerini yaptırmanızı isteyebilir:

  Kan tahlilleri (FSH, LH, PRL, Tiroid hormonları, Testosteron, vb).

  Radyolojik tetkikler (Ultrasonografi, tomografi, MR, vb)



  Adet görmeyen kadınlar nasıl tedavi edilir ?



  Adet görmemenizin sebebi çok önemlidir. Tedavi bu sebebe göre yapılacaktır. Genellikle hayat tarzı değişiklikleri, kilo verme, diyet değişiklikleri yapılarak adet düzeni sağlanabilir.
  Bunların yanında doktorunuz size bazı ilaçlar kullanmanızı önerebilir.
  Bu konularla ilgili doktorunuzla görüşmekten ve kullandığınız ilaçlardan, günlük aktivitelerinize kadar her türlü bilgiyi doktorunuz ile paylaşmanız son derece önem taşımaktadır. Size önemsiz gelebilecek bilgiler, adet düzensizliğine yol açan sebeplerden biri olabilir.


   
Adet görülmeme sebepleri nelerdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Regl aralığının kısalmasının sebepleri neler olabilir?

  Regl aralığının kısalmasının sebepleri neler olabilir?

  Merhaba, 28 yaşındayım. 13 yaşında ilk kez regl oldum. 20 yaşında hamile kalana kadar regl aralığım 26 gün regl sürem ise 5 gündü. Hiçbir zaman şaşmadı. (13 yaşında ilk birkaç ayı saymazsak tabi.) 21 yaşında sezaryen ile doğum yaptım. Regl aralığı yine 26 gündü ama süresi 7 güne çıktı. İlk 5 gün normal son iki gün akıntı şeklindeydi. 22 yaşında tekrar hamile kaldım ama 6 hafta 5 günlükken...
 2. adetin gecikmesi geç gelmesinin nedenleri neler arkadaşlarım

  adetin gecikmesi geç gelmesinin nedenleri neler arkadaşlarım

  3 Aydır adetim nerdeyse gelmiyor gecikiyor, bu gecikmenin nedenleri neler olabilir. Hamile de değilim 38 yaşındayım bu durumda neler yapacağız yada ben neler yapmalıyım ? Bunu sitenizdeki ilgili bölümden konu olarak açıp sabit konu yaparsanız üyeler ve misafirler bu durumu başına gelenleri paylaşabilirler. Bunun dikkate alınmasını istiyorum.
 3. adet olamamanın nedenleri neler

  adet olamamanın nedenleri neler

  kızlar bir yıl kadardır adet olamıyorum. İlaç içiyorum üç beş ay kullanıyorum düzeliyor sonra yine düzensiz ve adet olamıyorum yaşım daha 27 doktor bana cyclo-progunove verdi. bu ilacı daha önce kullanan ol du mu aynı sorunu yaşayanlar nasıl baş ettiler bununla teşekkürler.
 4. Adet Döneminde Tansiyon Düşmesi Nedenleri Neler Olabilir ?

  Adet Döneminde Tansiyon Düşmesi Nedenleri Neler Olabilir ?

  Regl Döneminde Tansiyon Neden Düşer Regl Döneminde Tansiyon Düşmesi Nedenleri Sevgili melekler, özellikle yaz aylarında sıklıkla görülen tansiyon düşüklüğü regl döneminde de görülebilir. Kadınların bazılarının şikayetçi olduğu ve doktordan yardım istedikleri regl döneminde tansiyon düşmesi nedenleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.. :) Tansiyonunuz 11’in altında ise düşük...
 5. Adet gecikmesinin sebepleri nelerdir?

  Adet gecikmesinin sebepleri nelerdir?

  adet neden gecikir,adet gecikmesinin nedneleri nelerdir,şişmanlık adet gecikmesi yaparmı,ilaç kullanmak adet gecikmesi yaparmı,adet gecikmesi hakkında bilgiler Hamile kalmaya çalışmıyorsanız, hiçbir şey sizi, adetinizin gecikmesi kadar korkutamaz. Ve adetiniz geciktiğinde aklınıza hemen hamile miyim sorusu gelir. Peki adetinizin gecikmesinin tek sebebi hamilelik midir? İşte adet olmamanızın...

Sayfayı Paylaş