Adet kanaması zehirli veya pis kan mıdır?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#1
Adet kanaması zehirli veya pis kan mıdır?
Regl döneminde, kadının rahmi içinde dokular kanayarak dökülür ve vücuttan atılır. Bu doku, şayet gebelik söz konusu olursa, rahmin gebelik için hazırlandığı ve bebeğin rahme tutunmasını sağlayan özel bir dokudur. Her ay adet döneminde, gebelik gerçekleşmez ise bu doku vücuttan atılır. Bu sayede bir dahaki ay, rahim yumurtlamaya yeniden hazırlanır.

Adet kanaması zehirli kan mıdır?

Adet kanaması hakkında yanlış bilgilerden bazıları: vücuttaki kirli kanın atılması, adet kanının zehirli olması, adet kanının pis olması sayılabilir. Bu bilgiler doğru değildir.

Kadının adet döneminde ilişkiye girip girmeyeceği tamamen koşullara ve kişilere bağlıdır. Ancak bilinmesi gereken, adet döneminde kadının ve erkeğin mikrop ya da hastalık kapabileceğidir. Regl döneminde teorik olarak gebe kalma şansı yoktur ancak nadir de olsa gene de kadın gebe kalabilir. Bu sebeple de cinsel birliktelik sırasında korunmak önem teşkil eder.

Regl Döneminde Cinsel İlişkide Bulunmak Zararlı Mı?

Regl döneminde, kanda östrojen seviyesinde düşüş olur. Vajinada doğal olarak mevcut olan faydalı bakteri populasyonu ve bu duruma bağlı olarak laktik asit üretimi azalır. Adet kanının mevcudiyeti kanın pH’sı nötrale yakın olması sebebiyle yaşandığı için, vajinal asiditeyi daha da bozar. Koruyucu asiditenin azalması, döl yolunun enfeksiyonlara karşı direncini olumsuz şekilde etkilemektedir. Kanın, birçok zararlı mikroorganizma için uygun bir kültür ortamı oluşturması, enfeksiyon riskini daha da fazlalaştırır. Bunun dışında adet kanının vücut dışına çıkabilmesi için rahim ağzı genişler. Bu sebeple de enfeksiyonlar üst üreme organlarına yayılabilir.
2-jpg.55122
GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/Tüm bunların neticesinde, adet döneminde kadın üreme sistemi, enfeksiyonlara karşı belli ölçüde korunmasızdır.

Kişilerin bu konudaki inançları ve dini görüşleri tamamen farklıdır. Fakat tıbbi açıdan regl döneminde cinsel ilişkiye girmek herhangi bir zarara yol açmaz. Ancak kadın enfeksiyonlara açık bir süreçte olduğu için mikrop kapma riski daha yüksektir. Bunun dışında kanama sebebiyle cinsel ilişkide bulunmak daha zor olacağı için prezervatif kullanmak önemlidir.

Adet dönemi, kadınların libidosunun arttığı bir süreçtir. Ancak regl oldukları için cinsel birliktelikten uzak durma eğilimi söz konusudur.

Regl döneminde gebe kalınabilir mi?

Regl döneminde gebe kalma şansı düşüktür. Ancak ‘’kesinlikle gebe kalınmaz.’’ Yanlış bir ifadedir. Bu risk, küçük de olsa her zaman için söz konusudur.

Bunun dışında toplumumuzda adet dönemi ilişkiye girmenin kısırlık yapacağına dair söylentilerin de karşılığı yoktur. Adet kanı, tamamen temiz olan bir dokudur. Pis kanın vücuttan atılması değildir.

Adet Dönemi İlişki Sakıncalı Mı?

Kadınların gebe kalma şansı adet döneminde daha düşük olduğu için, cinsel açıdan daha rahat hissederer. Fakat bu sürete dikkat edilmesi gereken mikrop ya da enfeksiyonlara en açık olunan dönemin adet dönemi olduğudur.

Regl döneminde rahmin iç tabakası vücuttan atılır. Bu sebeple de kanama meydana gelir. Şayet rahimde yara varsa, kadının enfeksiyon riski daha da artar. Aynı şekilde erkek için de adet döneminde ilişkiye girmesi durumunda mikrop kapma riskinin artcağı bilinmelidir.

Özellikle adetin ilk ve ikinci günleri cinsel birliktelikten uzak durmak gerekebilir. Erkek cinsel organındaki gözle görülmeyen mikroplar, kuluçka devrinin ardından kadında hastalığa yol açabilir.

Şayet cinsel ilişkide bulunulacak ise prezervatif kullanmak gerekmektedir.
 

Benzer Konular