Adet kanının az gelmesinin nedenleri nelerdir?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Adet kanının az gelmesinin nedenleri nelerdir?
Sağlıklı olan her kadın düzenli olarak adet olmaktadır. Adet kanaması ,21 ,25 günde bir gerçekleşmektedir. Düzensiz adet görenlerde tarih her zaman ileri atmaktadır. Adet kanaması genelde 3 -7 gün sürmektedir. 2 günden az 7 günden fazla süren adet kanamaları dikkate alınmalıdır.

Adet miktarı , döngüsü zaman zaman değişime uğrayabilir. Hormonal yada rahim kaynaklı sorunlar dan, stresten, mevsim değişimlerinden adet miktarı ve zamanını değiştirebilir. Kadınlar robot değildir. Düzenli olan adet kanaması ve döngüsü aniden düzensizleşebilir. Her ay aynı yoğunlukta kanama miktarı olmayabilir. Adet döngünüzde ve miktarın da bir değişim söz konusu ise mutlak surette hekime görünmekte fayda vardır.

Peki adet kanamasının miktarı neden azalır ?

Kadınlar fiziksel ruhsal açıdan çok çabuk değişim gösterir. Stres hormonları bloke ederek etkileyebilir. Bazı sağlık sorunları da hormonları etkileyerek adet kanının az gelmesine neden olabilmektedir.40 yaşından önce adet azalması veya kesilmesi kesinlikle normal değildir. Akla ilk gelen erken menpoz olmalıdır ve bir an önce çözüme ulaşmak için tedavi uygulanmalıdır. Menopoz erken teşhisle kontrol altına alınabilir. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar, özellikle ağrı kesiciler, adet kanamasının hem azalmasına hemde gecikmesine yol açabilmektedir. Adet kanının az olmasının nedenlerini yazımızın devamın da uzmanların dan derleyerek sizlerele paylaşmaya devam edicez .

Öncesi ; Adet kanamam çok az geliyor nedeni nedir? Adlı konumuzu da incelemenizi öneriyoruz.

adet kanının az gelmesi.jpg
Ergenliğe giren her genç kız adet kanaması görmektedir ve belli bir yaşa gelene kadar yani menopoz dönemine kadar adet kanaması devam etmektedir. Bayanlarda adet düzensizliği olmadığı sürece her ay belirli günde ve düzenli şekilde adet kanaması görülür. Kişiden kişiye adet kanamaları değişiklik göstermektedir. Örneğin bazı bayanlarda adet kanamaları az olur iken bazı bayanlarda adet kanamaları çok olmaktadır. Ayrıca aynı zaman da bazı bayanlar sancılı bir dönem geçirirken bazıları ise hiç sancı hissetmeden adet dönemi geçirirler. Bazen bir bayanın adet görme zamanı kısa sürer iken bazı bayanların adet görme zamanları uzun sürmektedir. Adet kanaması ilk zamanlar faza olurken daha sonra ki zamanlarda ise azalması anormal bir durum olarak bilinmektedir. Adet kanaması az olan, düzensiz olan veya birden kesilen kişilerin acilen bir uzman tarafından kontrol olması gerekmektedir. Birde kişiler adet kanamalarını sürekli kontrol altına almalıdır. Örneğin adet azalması olarak bir kaç sıkıntı ve cevapları şöyledir.
40 yaşından önce adet azalması veya kesilmesi kesinlikle normal olmamaktadır. Kesinlikle erken menopoz sinyali olabilmektedir bu nedenle çözüme ulaşmak için bir doktor tarafından kontrol olunmalıdır. Erken menopoz ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir ve bu ciddi hastalıkların başında da kemik erimesi başta gelmektedir.
Hormonal sebeplerden dolayı adet azalması oluşabilmektedir. Hormonal değişikliklerde biraz bayanların elinde olmaktadır.

Ayrıca yaş ilerledikçe bayanlarda görülen hormonların azalması da adet kanamasının azalmasına neden olmaktadır.
Hızlı kilo alış verişi hem adet kanamasının azalmasına hemde düzensizliğe neden olmaktadır.
Birde guatr hormonlarının azalması da kanamanın az olmasına neden olabilmektedir.
İlaç kullanmak ve sık sık ağrı kesici kullanmak hem adet azalmasına hemde gecikmesine sebep olmaktadır.
Ayrıca adetli iken duş alınması oldukça sakıncalıdır. Adet azalmasının en baş sebeplerinden biri olmaktadır fakat bu her bayan için aynı şeyi göstermeye bilir.
Düzensiz beslenmekte adet azalmasının nedeni olmaktadır.
Kansız olan kişinin adet azalması da oldukça normale dönüşmektedir.
Adet kanamasının kısa olması, az olması şeklinde adlandırılan bu duruma tıp dilinde hipomenore adı verilmektedir. Adet görülen zamanın en az 2 gün sürmesi ve günde 2 tane pedin değiştirilmesi normal olarak kabul edilir. Bu durumdan daha az olan adet kanamalarına hipomenore denmektedir ve tedavi için doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı bayanlar adet kanamalarının kısa olmasından dolayı şikayet etmektedir. Tabi adet kanaması az oldukça kişide kilo artışı da olmaktadır. Ancak bu durum bazı bayanlarda normal olmaktadır. Adetin 2 ya da 3 gün sürmesi kısa değil aksine normal bir durumdur. Adet süresi her kadında 5 - 6 gün veya 1 hafta sürmek zorunda değildir. Fakat adetin 10 günü aşkın bir zamanla sürmesi de anormal kabul edilmektedir. Kısaca adet azalması durumunda doktorun tavsiyesine uyulmalıdır. Aksi halde ileri ki durumlarda kısırlık, kemik erimesi vb durumlar görülebilir
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
S

süheyla nrmn

Forum Okuru
adetim iki gün gecikti fakat ikinci günün sonunda oldum ilk gün çok kanamam oldu pıhtı şeklinde fakat ikinci gün kanamam kesildi sizce neden? Hamile olasılığı varmıdır
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba,

Durumunuz hormonal ,rahim kaynaklı bir sorun , yada gebelikten ötürü olabilir. Tedbiren gebelik testi yapın ve sonuca göre hekime görünüp muayene olun.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Dönem dönem benimde adet kanımın miktarı azalıyor. Bazen stresten oluyor bazende kullandığım ilaçlardan falan. Ama sürekli olursa hanımlar doktora gidin erken menopozun sinyali olabilir.
 
F

(Fatma)

Forum Okuru
15 yasindayim iki üç ay adet olmadigim oluyor ve o ayin sonunda çok az bir adet goruyorum 2-3 gun surmuyor bile. Bunun nedeni nedir?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, ergen kızlarda adet düzensizliği olabiliyor yalnız bu durumun altında yatan tıbbi sebeplerde olabilir. Bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var. Hormon tetkitleri ve muayene ile durumunuz netlik kazanacaktır.
 
M

MM sorular

Forum Okuru
az gelen adet kanaması nasıl çoğaltılır
adetin az gelmesi ve kısa sürmesi
adet kanamasının artması için ne yapılmalı
adet kanamasının az gelmesi hamilelik
adet kanamasının çok gelmesi için ne yapılmalı
adet kanamasının 1 gün sürmesi
damla damla adet kanaması nedir
1 gün süren adet kanaması nedenleri

iyi akşamlar bende bu konuda bir şeyler paylaşmak istiyorum.Normalde adetim 7 gün sürüyordu bu son 1 yıl içinde kanamamın miktarı azaldı ve gecikmelerde başladı benim çocuğum yok bu nedenle aklıma acaba hamilemiyim sorusu geldi test yaptım negatif çıktı. Daha sonra hayal kırıklığı ile tuttum doktor yolunu yapılan testlerde erken menopoza girmek üzere olduğum söylendi :( moralim öyle bozulduki dünya başıma yıklıdı diyebilirim doktor hemen tüp bebek önerdi dua edin inşallah hamile kalırım kızlar .Kanamanızı dikkate alın azalıyorsa ve az geliyorsa her zamanki gibi yoğun değilse birşeyler ters gidiyor olabilir.
 

Benzer İçerikler

Üst