Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Adet olmadım testim negatif nedeni nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  adet gecikmesi neden olur,adet gecikmesi gebelik belirtisimi,adet gecikmesinin nedenleri,adet gecikmesinin sebepleri,adet gecikmesi hakkında bilgiler  < Konu Resmi..>

  Adet gecikmesi sadece gebelik nedeniyle olmaz.Adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır.Adet gecikmesi tıbbi adıyla da amenore, adet kanamasının beklenen tarihinde olmaması durumudur.
  Beklenen adet tarihinin en az 5 gün gecikmesiyle, adet gecikmesinden söz edebiliriz.
  Adet gecikmesi her zaman gebelik nedeniyle olmaz, bir takım etkenler de, gebelik dışında adet gecikmesine neden olabilir.

  Gebelik Dışı Adet Gecikmesinin 10 Nedeni :

  1. Hormonal hastalıklar: Tiroid bezi hastalıkları, hiperprolaktinemi ( prolaktin yüksekliği)
  2 .Kadın üreme organlarının hastalıkları,
  3. Ağır egzersiz ( spor yapan bayanlar veya yoğun iş temposu gibi)
  4. Ağır stres durumları (iş, okul, maddi veya ailesel sorunlar gibi)
  5. Anoreksi nevrozaya bağlı yemek yememE ve beslenememe durumu
  6. Kürtaj sonrası, rahimde meydana gelen yapışıklıklar,
  7. Yumurtalık kistleri, ve kıllanma ile seyreden Polikistik Over Sendromu
  8. Beyinde bulunan tümörler, kitleler
  9. Aşırı zayıf bayanlarda da adet gecikmesi olabilir.
  10. Dengesiz ve düzensiz beslenmeye bağlı diyet bozuklukları
  Adet gecikmesinde ilk ne düşünülmelidir?
  Normal adet gören bir kadında adet kanamasının gecikmesi durumunda ilk önce gebelik akla gelebilir. Kadının hamile olmadığı ispatlandıktan sonra adet gecikmesinin diğer nedenleri araştırılır. İkinci muhtemel neden herhangi bir şekilde o döngüde yumurtlama olmamasıdır.

  Düzenli adet kanaması gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişiklikleri de olabilir.

  Ağır fiziksel egzersizler yapan kadınlarda da adet gecikmesi sıklıkla izlenir. Bu duruma en iyi örnek sporcular ve balerinlerdir.
  Always
  Adet döngüsünün gecikmeli olduğu hastalıkları incelersek;
  Hormon bozuklukları: Adet gecikmelerinin hormona bağlı nedenlerini anlayabilmek için kanda bazı hormonlar bakılır. İlk planda genç kadınlarda gebelik olasılığını elemek için kanda beta HCG testi yapılmalıdır. Yumurtalıkları uyaran hormon (FSH) , özellikle yumurtalıklardan salgılanan ve kıllanma sivilcelenme gibi sıkıntılara yol açan testesteron, böbrek üstü bezi ile ilgili hormonlar ( DHEAS04), süt salgılatan hormon (prolaktin), yumurtalık kapasitesini belirlemede günümüzde en belirleyici hormon olarak tanımlanan antimülleryan hormon (AMH) ölçülerek adet gecikmesine neden olan değişimler saptanmalıdır. Troid hormonunun az çalışması (hipotroidizm) ya da çok çalışması da (hipertroidizm) adet düzenini oldukça etkiler, bazen ara kanamalara da neden olabilir.

  Hipotalamik amenore: Beyinde hormon salgılamayı düzenleyen Hipotalamus bölgesinde herhangi bir patoloji olmaksızın, aşırı egzersiz, aşırı kilo kaybı, fiziksel ve psikolojik stress, aneroksiya nervoza gibi yemek yememe hastalığı diyebileceğimiz durumlarda hipotalamustan salgılanan GnRH sekresyonu bozulur, bu hormonun bozulması ise hipofiz bezi ve yumurtalıkları etkileyerek adet gecikmesine neden olur. Yine beyinde bu bölgeyi tutan tümör, başın travmaya uğraması, beyin bölgesine radyasyon verilmesi adet düzenini olumsuz etkiler.

  Hipofiz hastalıkları: Hormon salgılayan organların çalışmasını düzenleyen hormonların salgılandığı, beynin hipofiz bölgesinde oluşan, özellikle prolaktinoma, hipofiz adenomları gibi salgı bozukluğu yapan kitleler veya hipofiz nekrozu gibi çeşitli hastalıklar adet gecikmesine neden olabilir.

  Hiperprolaktinemi: Hipofiz bezinde prolaktin adı verilen süt salgılatan hormonun artması sonucu adet gecikmesi olabilir. Prolaktin hormonunun normalden daha fazla salgılanmasına hiperprolaktinemi adı verilir. Hiperprolaktinemi durumunda memelerden süt salgısıyla (galaktore) birlikte adet gecikmesi (amenore) görülebilir. Hiperprolaktinemi kullanılan psikiyatrik ilaçlara bağlı ya da prolaktinoma denilen hipofizin iyi huylu tümörlerine bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Yaygın kullanılan antidepresan ilaçlar, antipsikotik ilaçlar, mide ilaçları, metildopa gibi ilaçlar prolaktin seviyesini artırır. Hipofizde patolojik bir olaydan ileri gelen prolaktin yükselmelerini araştırmak için MRI ile hipofiz bezi görüntülenmelidir. Kadınların %40'ında hipofizde adenom nedeniyle prolaktin yüksekliği tespit edilebilir. Doğum sonunda aşırı kanama ve takip eden tansiyon düşüklüğü sonucunda hipofiz bezinin nekrozuna bağlı olarak hastalar adet göremez, memelerden süt gelmez (Sheean sendromu)

  Erken over yetersizliği: 40 yaşından önce yumurtalıkta yumurtaların tükenmesi sonucu adet olamama durumudur.''Erken menopoz'' olarak değerlendirmekle birlikte nadiren aradan aylar geçtikten sonra tekrar bir süre adetler devam edebilir, hatta bu sırada gebelik de oluşabilir.


   
Adet olmadım testim negatif nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Test yaptım negatif çıktı ama hala adet olmadım

  Test yaptım negatif çıktı ama hala adet olmadım

  Yeni evliyim genelde adetim hep 3/5 gün gecikir ama bu sefer çok gecikti normalde ayın 16sında adet olmam gerekiyordu fakat olmadım dün test yaptım negatif ama hala hasta olmadım ve belirti de yok sadece gergin ve agresifim onun dışında hiç bi afet belirtisi yok sürekli bi uyku isteğim var sizce arkadaşlar
 2. yumurtam çatladığı halde adet olmadım idrar testleri negatif

  yumurtam çatladığı halde adet olmadım idrar testleri negatif

  merhaba 3 yıllık evliyim 2 gebelik yaşadım 2 gebeliğim de de talihsizlik yaşadım nasip olmadı en son ki düşüğümün üstünden bir yıl geçti şimdi iki aydır tekrar tedavi görüyorum pko var bende ama çok ciddi değil lutresan verdi doktorum yumurtam oluyor kendiliğinden çatlıyor çatlatma gerekmiyor bu ayda yumurtam gayet iyiydi Protestan testim 12.4 çıktı bugün kesinlikle adet olmam gerekiyordu ama...
 3. Kürtaj sonrası adet olmadım nedeni nedir?

  Kürtaj sonrası adet olmadım nedeni nedir?

  Halk arasında bebek aldırma olarak bilinen kürtaj , rahimdeki gebeliği sonlandırma, gebeliği tahliye işlemidir. Kürtaj genelde istenmeyen gebelikler için uygulanan bir işlem olsada bazen düşük sonrası kalan parçaları temizlemek için de yapılır. Kısaca kürtaj ,hem gebeliği sonlandırmak hemde rahimde kalan meteryalleri temizlemek için yapılır. Kürtaj işlemi hastane ,kiliniklerde ve özel...
 4. 3 gündür adet olmadım gebelik testi negatif çıktı yardım lütfen

  3 gündür adet olmadım gebelik testi negatif çıktı yardım lütfen

  Arkadaşlar merhaba, Benim bu günlerde adet olmam gerekiyordu. Cok düzenli adet olmasam da, yumurtladıgım dönemi vs biliyorum. Bu ayda hissettim tabiki ağrı ve akıntı sebebiyle. Su 3 gündür ovülasyon testim iki çizgide pembeydi, bugün yaptığımda artık kıpkırmızı olmuş. 3-4 gündür rengi bu şekilde. Gebelik testi yaptım, negatif çıktı. Sanırım asıl yumurtlamamın üstünden sadece 6 gün geçmesinden...
 5. Adet olmadım testim negatif hamilemiyim ?

  Adet olmadım testim negatif hamilemiyim ?

  Gecen ay 22 gün arayla adet oldum normalde 25 gün arayla oluyordum.bugün olmam lazımdı adet olacakmışım gibi agri var ama olmuyor 26 .gün bugün 1 gun yada 2 gün erken olabilir e ihtimalim olurdu şimdi gecikince hamileyim sandım bebetime aldım ama negatif midem bulanıyor ne düşüneceğimi şaşırdım

Sayfayı Paylaş