1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Adet olmuyorum nedeni nedir?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Amenore, bir veya daha fazla adet dönemi boyunca adet görememe durumudur. İki çeşit Amenore vardır. Birincisi, 16 yaşına kadar adet görmemiş olan genç kızlarda görülür. Buna “primer Amenore” de denir. İkincisi ise, düzenli olarak adet gördüğü halde belli sebeplerden dolayı en az üç adet dönemini kaçırmış olan kadınlarda görülür. Buna da “sekonder Amenore” de denir.
  Amenore’nin en yaygın nedeni gebeliktir. Diğer nedenleri arasında üreme organları ile ilgili veya hormon seviyesini düzenlemeye yardımcı bezler ile ilgili sorunlar bulunmaktadır. Altta yatan nedenin tedavi edilmesi ile genellikle Amenore sorunu giderilir.  < Konu Resmi..>

  BELİRTİLER

  Amenore’nin temel göstergesi adet döngüsünün bozulması ve adet görülmemesidir. Amenore’nin nedenine bağlı olarak, adet yokluğuna paralel gelişen başka belirtiler de görülebilir:
  • Meme başından sütlü akıntı
  • Saç dökülmesi
  • Baş ağrısı
  • Görme problemleri
  • Yüzde aşırı kıllanma
  Ne Zaman Doktora Görünmelidir?
  Eğer arka arkaya en az üç adet dönemi boyunca adet görmediyseniz ya da 16 yaşına geldiğiniz halde hiç adet görmediyseniz bir kadın doğum uzmanına başvurunuz.

  NEDENLERİ

  Amenore çeşitli nedenlerle oluşabilir. Bazılarının nedeni kullanılan ilaç veya diğer tıbbi işlemlerin yan etkisi olabildiği gibi bazıları ise kadının normal yaşantısının bir parçası da olabilmektedir.
  Doğal Amenore:
  Bir kadın hayatının normal akışı sırasında bazı doğal nedenlerden dolayı Amenore ile karşılaşabilir. Bu nedenler şöyle sıralanabilir:
  • Gebelik
  • Emzirme
  • Menopoz
  Doğum Kontrol Yöntemleri:
  Doğum kontrol hapları alan bazı kadınlarda adet dönemleri yaşanmayabilir. Hapların alımı durdurulduktan yaklaşık 3 ila 6 ay sonra düzenli yumurtlama ve adet görme devam eder. Enjekte edilen veya yerleştirilen doğum kontrol cihazlarının bazı türleri de Amenore’ye neden olabilir.
  İlaçlar
  Bazı ilaç türleri de adet görülmesinin durmasına neden olabilir. Aşağıdaki ilaçlar bu gurupta yer alabilir:
  • Anti psikotikler
  • Kanser kemoterapisi ilaçları
  • Antidepresanlar
  • Tansiyon ilaçları.
  Yaşam tarzı faktörleri
  • Stres. Ruhsal stres, beyinde yer alan ve adet dönemlerini düzenleyen hormonların kontrol edildiği birim olan hipotalamus’un işleyişini geçici olarak değiştirebilir. Bunun sonucunda da yumurtlama ve adet görme durabilir. Genellikle stres azaldığında yine düzenli olarak adet görülemeye devam edilir.
  • Düşük vücut ağırlığı. Kiloları aşırı şekilde düşük olan kadınlardaki bu zayıflık, vücuttaki birçok hormonun fonksiyonlarını da olumsuz şekilde etkilemektedir ve dolayısıyla yumurtlama potansiyelini de azaltmaktadır. “Anoreksiya” veya “Bulimia” gibi yeme bozukluğu olan kadınlarda anormal hormon değişiklikleri sık sık yaşandığı için adet dönemleri de durabilmektedir.
  • Aşırı egzersiz. Bale, uzun mesafe koşuları ya da jimnastik gibi yoğun çalışma gerektiren sporlarla uğraşan kadınlarda adet döngüsü kesintiye uğrayabilmektedir. Atletlerde düşük vücut yağ oranı, stres ve yüksek miktarda enerji harcaması gibi diğer bazı faktörler de adet dönemlerini olumsuz etkilemektedir.
  Hormonal dengesizlik
  Birçok sağlık sorunu vücutta hormonal dengesizliklere neden olabilir. Bunlar şöyle sıralanabilir:
  • Polikistik over sendromu (PKOS). PKOS, normal adet döngüsünde görülen dalgalı seviyelerden daha yüksek düzeyde hormon düzeylerinin görülmesine neden olur.
  • Tiroit bezinde fonksiyon bozulması. Aşırı aktif olan (hipertiroidi) ya da az çalışan (hipotiroidi) tiroit bezi adet düzensizliklerine ve dolayısıyla Amenore’ye neden olabilir.
  • Hipofiz tümörü. Hipofiz bezinde kanserli olmayan (iyi huylu) bir tümörün varlığı, adet döngülerindeki hormonal düzenlemeyi engelleyebilir.
  • Erken menopoz. Menopoz genellikle 45 ve 55 yaşları arasında gerçekleşir. Bazı kadınlarda ise yumurtalıklarda yumurta üretimi 40 yaşından önce azalır ve adet görülmemeye başlar.
  Yapısal sorunlar:
  Cinsel organların kendileri ile ilgili sorunlar da Amenore’ye neden olabilir. Görülebilecek yapısal sorunlara şu örnekler verilebilir:
  • Rahim içi yaralanmaları. Asherman sendromunda rahim iç dokusunda yaralar meydana gelir. Bu yaralar bazen dilatasyon – kürtaj (D & C), sezaryen veya miyomlar için uygulanan tedavilerden sonra oluşabilirler. Rahim içindeki yaralar, rahim astarının normal şekilde yayılmasına ve dağılmasına mani olur.
  • Üreme organlarında eksiklik. Bazen bebeğin hamilelik sırasındaki gelişimi esnasında meydana gelen bazı problemlerden dolayı kız çocuğu rahim, rahim ağzı ya da vajina gibi üreme sisteminin önemli kısımlarından birinin eksikliği ile doğabilmektedir. Üreme sistemi normal şekilde gelişemediği için haliyle adet döngüsü de oluşmaz.
  • Vajinada Yapısal bozukluklar. Vajinadaki mevcut olan herhangi yapısal bir bozukluk adet kanamasını engelleyebilir. Vajinada yer alan bir membran (zar) veya duvar, rahim ve rahim ağzından kan çıkışının bloke edilmesine neden olabilir.

  RİSK FAKTÖRLERİ

  Amenore oluşma riskini arttıran faktörler şunlardır:
  • Aile öyküsü. Ailenin başka kadın bireylerinde Amenore vakası yaşanmışsa, sizde de aynı sorun için yatkınlık durumu oluşabilir.
  • Yeme bozuklukları. Anoreksiya veya Bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlarda Amenore’ye yakalanma riski daha fazladır.
  • Atletik eğitimler. Çok zorlayıcı ve yoğun geçen atletik eğitimler de Amenore riskinizi artırabilir.

  KOMPLİKASYONLAR

  Amenore ile ilişkili komplikasyonlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:
  • Kısırlık. Eğer yumurtlama gerçekleşmez ve adet dönemleri de devam etmezse, hamile kalmanız da mümkün olmayacaktır. Amenore durumu kısırlığı netice verecektir.
  • Osteoporoz. Amenore’den dolayı düşük östrojen düzeyleri meydana geldiği için, kadınlarda osteoporoz riski ortaya çıkar. Osteoporoz da kemiklerin zayıflamasına ve erimesine neden olan bir hastalıktır.

  TESTLER VE TEŞHİS

  Muayene sırasında doktorunuz üreme organları ile ilgili herhangi bir problem olup olmadığını kontrol etmek için jinekolojik muayene gerçekleştirecektir. Eğer hiç adet görmediyseniz, doktorunuz vücudunuzda ergenliğe ait normal değişikliklerin yaşanıp yaşanmadığını görmek için meme ve genital bölgede de incelemeler yapabilir. Amenore karmaşık bir dizi hormonal sorunlara da yol açabilir. Altta yatan nedenin bulunması, zaman alabildiği gibi birden fazla test yapılmasını da gerektirebilir.

  Laboratuar testleri:
  Aşağıdaki bazı kan testleri gerekli olabilir:
  • Gebelik testi. Bu test ile olası bir gebelik durumu incelenmek için yapılır.
  • Tiroit fonksiyon testi. Tiroit bezinin düzgün çalışıp çalışmadığını öğrenmek için kandaki (TSH) hormonunun seviyesine bakılır.
  • Yumurtalık fonksiyon testi. Yumurtalıkların düzgün çalışıp çalışmadığı kandaki folikül uyarıcı hormon (FSH) miktarı ölçülerek belirlenebilir.
  • Erkeklik hormonu testi. Eğer yüzde sakal benzeri kıllarda artma ve ses kısıklığı gibi değişiklikler yaşanıyorsa, doktorunuz kandaki erkeklik hormonlarının seviyesini kontrol etmek için kan testi yapılmasını isteyecektir.

  Hormon takviyesi ile test:

  Adet kanamasını tetiklemek için yedi ile 10 gün boyunca östrojen hormonu içeren bir ilaç verilir. Bu test sonuçlarına göre adet görülmemesine östrojen eksikliğinin neden olup olmadığı anlaşılır.

  Görüntüleme testleri:

  Amenore’nin belirtilerine ve yapılan kan testlerinin sonuçlarına göre bazı görüntüleme testleri de istenebilir. İstenebilecek görüntüleme testleri aşağıdakilerden biri veya birkaçı olabilir:
  • Ultrason. Bu ağrısız görüntüleme testinde iç organların görüntülerini üretmek için ses dalgaları kullanılır. Eğer hiç adet dönemi görmediyseniz (primer Amenore), doktorunuz üreme sistemindeki tüm organların mevcut olup olmadığını görmek için ultrason testi isteyebilir.
  • Bilgisayarlı Tomografi (BT). BT testinde vücudun içyapılarının kesitsel görüntülerini oluşturmak için farklı yönlerden alınan birçok X-ray görüntüleri birleştirilir. BT ile rahim, yumurtalık ve böbreklerin normal bir görünümde olup olmadığı da belirlenir.
  • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR). MR, vücuttaki yumuşak dokuların son derece ayrıntılı görüntülerini üretmek için güçlü bir manyetik alan ile radyo dalgalarını kullanır. Doktorunuz hipofiz bezinde tümör varlığını kontrol etmek için MR testi isteyebilir.


  Kameralı testler:
  Eğer kan testleri ve görüntüleme testleri ile özel bir neden ortaya çıkarılmadıysa, doktorunuz “histeroskopi” yapılmasını önerebilir. Bu işlemde ince, ışıklı bir kamera kullanılır. Rahim içi incelenmek üzere kamera içeren cihaz vajina ve rahim ağzından geçirilir.


  TEDAVİ VE İLAÇLAR
  Amenore için uygulanacak tedavi altında yatan nedene bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda, doğum kontrol hapları adet döngüsünü yeniden başlatabilir. Tiroit ya da hipofiz bozukluklarının neden olduğu Amenore, ilaçlar ile tedavi edilebilir. Bir tümör ya da yapısal tıkanıklık varsa, ameliyat gerekli olabilir.
  Bazı yaşam tarzı faktörleri de Amenore’ye neden olabilir. Bu yüzden iş, eğlence ve dinlenme arasında dengeyi bulmaya çalışınız. Hayatınızda stresi tetikleyen faktörleri belirleyip, stresi azaltmaya çalışınız. Eğer kendi başınıza stresi kontrol edemiyorsanız, aile, arkadaşlar ya da doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz.
  Adet döngüsündeki değişikliklerin farkında olun ve endişeleriniz varsa doktorunuza danışın. Adet dönemlerinizin kaydını tutunuz. Aldığınız kayıtlarda adet döneminin ne zaman başladığını, ne kadar sürdüğünü ve herhangi olağan dışı bir şeyler meydana gelip gelmediğini not alınız.
   
Adet olmuyorum nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adetim çok sancılı nedeni ne olabilir?

  Adetim çok sancılı nedeni ne olabilir?

  adetin sancılı geçmesinin nedenleri,sancılı adet görme,adet sancısı neden olur,adet sancısnın tedavisi varmı,adet sancısı hakkında bilgiler Mensturasyon yani adet dönemi sırasında duyulan ağrıdır. Tıbbi adı “dismenore”dir. Genellikle ağrı kanamadan önce ya da kanamayla birlikte başlar, aralıklıdır ve 1-3 gün içerisinde yavaş yavaş azalır. Adet sancısı sırasında hissedilen kramplara; mide...
 2. Adet düzensizliğim var nedeni nedir?

  Adet düzensizliğim var nedeni nedir?

  adet düzensizliği nedir,adet düzensizliği nedenleri,adet düzensizliği neden olur,adet düzensizliği kısırlık yaparmı,adet düzensizliği tedavisi hakkında bilgiler Aslında aktif cinsel yaşamı olan her kadında adet gecikmesiyle karşılaşıldığında öncelikle düşünülmesi gereken konu gebelik olup olmadığıdır.kinci olası neden de herhangi bir sebeple o dönemde yumurtlama olmaması ve buna bağlı...
 3. Adet kanamam çok az geliyor nedeni nedir?

  Adet kanamam çok az geliyor nedeni nedir?

  adet kanamasının az olması,adetin az gelmesinin nedenleri,seyrek adet görme,seyrek adet görme sebepleri,adet düzensizlikleri tedavisi hakkında bilgiler Normalde ardarda iki adetin başlangıç günleri arasında en az 21 gün en fazla 35 gün geçmesi gerekir. Bu araların 35 günden fazla sürmesi durumuna seyrek det görme yani oligomenore denir. Sebepleri: Geç adet görmenin başlıca sebebi yumurtlama...
 4. Neden bebeğimiz olmuyor?

  Neden bebeğimiz olmuyor?

  Bebeğiniz olsun istediniz ve belli bir zamanın sonunda istenilen haber gelmeyince doktora gittiniz. Muayeneler, tahliller, filmler… ancak saptanan somut bir şey yok. Sperm analizi normal sınırlarda, rahim filmi temiz, hormon tahlilleri ve adet düzeni de tamamen normal görünüyor. Peki öyleyse neden gebelik oluşmuyor? İstatistiksel olarak korunmasız geçen bir yılın sonunda çiftlerin % 15 kadarı...
 5. 4 gündür adet olmuyorum test negatif ne yapmam gerek kızlar

  4 gündür adet olmuyorum test negatif ne yapmam gerek kızlar

  merhaba ben 4 gündür adet olmuyorum idrar testlerimde kan testimde negatif sizce ne olabılır?

Sayfayı Paylaş