Adet Öncesi Kahverengi Lekelenme Neden Olur

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Adet Öncesi Kahverengi Lekelenme Neden Olur
Adet Öncesi Kahverengi Lekelenme Neden Olur- Adet olmak kavramı ergenlikte genç kızken başlayıp ta ki menopoz dönemine kadar devam eder. Bu aslında gelişim için önemli bir durumdur kadınlar için. Adet (regl) olmak vücudumuzun sağlıklı olduğunun da bir göstergesidir. 21-35 gün arası gerçekleşir adet döngüsü de. Bu durum ortalama 28 gün olarak kabul edilir. Adet dönemi öncesi size bazı belirtiler görülebilir. Bu vajinal akıntılar, kasık karın ağrıları, bazen baş ağrıları da eşlik edecektir.

adet oncesi kahverengi leke neden olur.jpg


Adet kanamasının gerçekleşme durumu sonrasında yani en geç 5-10 gün içerisinde sona erecek sonrasında ise yumurtalar olgunlaşmaya başlayacaktır. Yani adet sonrasında 2 hafta sonrada yumurtlama olacaktır. Bu durum da yine size sinyaller verir ki zaten hamile kalmak isteyen kadınların bu dönemi dikkate almaları takip etmeleri gerekiyor. Olgunlaşan yumurtalar çatlar 24 saat canlı kalır. Bu süre içinde hamile kalma olasılığınız daha da artacaktır. Size bu yazımızda daha ayrıntılı bilgi vermiştik. Bu dönemde hamile kaldığınızda dölleme denilen olay gerçekleşir ve döllenen yumurta rahme doğru yola çıkar. Bu çıktığı yolculuk esnasında ufak kanamalar görülebilir bu kanamalara yerleşme kanaması İmplantasyon denir. Bazı kadınlar bu tür kanamaları bazen dikkate almayıp adet kanamasına benzetebilirler. Aslında ufak bir farkla da bunun adet kanaması mı yerleşme kanaması mı olup olmadığını anlarsınız. Yerleşme kanaması daha açık renkte olacaktır. Eğer adet döngünüz şaşma yapmıyorsa şanslısınız bence. Çünkü bu kanamanın ne anlama geldiğini daha iyi anlarsınız. Tabii her kanama da yerleşme kanaması olmayabilir. Bu bir miyom, rahimde yara ve birçok sebepte olabilir.

Dediğimiz gibi hamilelik ise bu durum adet öncesi lekelenmeler görülebilir. Bu her kadında olacak diye bir durum yok. Hatta eğer hamile olduğunuzu kesin düşünüyorsanız düşük mü yapıyorum diye paniğe de kapılabilirsiniz. Aslında rahat olun ama doktora da görünmekte gecikmeyin lütfen. Yerleşme kanaması adet kanamasından daha önce olan bir durumdur. Dediğim gibi eğer adet döngünüz belli ise kesin hamile olduğunuzu da anlayabilirsiniz bu durumdan. Yerleşme kanaması denilen adet öncesi kahverengi lekelenme döllenme sonrası döllenen yumurtanın rahme doğru yola çıkması anlamına geliyor. Yani bu döllenen yumurta artık rahim duvarına tutunmaya çalıştığı durumda kanama oluşturabilir.

adet oncesi kahverengi leke gebelik belirtisimi.jpgYukarıdaki durum hamilelikten kaynaklanan kahverengi lekelenme idi. Bu adet öncesi kahverengi lekelenme sebepleri başka durumlara da bağlı olabilir. Bu kahve lekeden sonra hemen adet olunursa normal kabul edilir. Bu durumda rengi bozulmuş kan içeride kalarak tazeliğini kaybetmiş şekilde çıkar. Bu beklemiş kanın habercisidir. Yine eğer adet gelmiyorsa ve hamilelik te yoksa kahverengi lekelenmeler oluyorsa en yakın zamanda bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var. Bu lekelenmeler bir kadın hastalığının da habercisi olabilir. Adet kanaması bitimine yakın kahve lekeye dönüşüyorsa bu da adetin biteceğine işarettir. Yine kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları da hormon bozukluğundan ötürü kahverengi lekelenmeler görülebilir.
 
Üst