1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Adet Sancısı Neden Olur?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Adet sancısı yaygın bir şikayettir ancak eğer adet düzensizliği gibi, adetle ilgili başka sorunlar ve olağan dışı belirtiler varsa bir jinekolog muayenesi gerekir. Kadınlar çoğu kez çevrelerindeki hikayelere göre ya da kulaktan dolma bilgilerle adet düzensizliği veya şiddetli adet sancısı gibi şikayetleri çözmeye çalışır. Oysa bu şekilde, çözümü geciktirmek dışında bir sonuç almak mümkün olmaz.
  Adet sancısı nedenlerine geçmeden önce, primer ve sekonder olarak adlandırılan iki tür adet sancısı olduğunu belirtelim.Primer dismonera: En sık rastlanan adet sancısı türüdür. Karnın alt kısmında ve belde hissedilen
  kramplar adet döneminden 1-2 gün önce başlayıp 2-4 gün kadar sürebilir.

  Sekonder dismonera: Krampların sadece adet dönemi ile ilgili olmayıp endometriozis gibi, altta yatan
  ve üreme organlarıyla ilgili başka bir sağlık sorunu ile bağlantılı olabilecek sancıları kapsar. Bu tip ağrılar en çok 35 – 40 yaş arasındaki kadınlarda görülür.

  < Konu Resmi..>
  Aşağıdaki rahatsızlıklar sekonder tipte adet sancılarının başlıca nedenidir:

  Endometriozis: Çikolata kisti olarak da bilinir. Rahmin iç katmanını oluşturan dokuların rahim dışında genellikle yumurtalıklarda bulunmasıdır.
  Miyomlar: Rahimde oluşan iyi huylu tümörlerdir. Adet döneminin çok zor ve ağrılı geçmesine neden olur.
  Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID): Rahim, tüpler ve yumurtalıklarda bakteriler nedeniyle enfeksiyon oluşmuştur.
  Adenomyozis: Rahmin iç katmanını oluşturan dokuların rahim kas tabakasında bulunmasıdır.
  Eğer adet sancılarına neden olan başka bir rahatsızlık söz konusuysa adet düzensizliği, adet dönemleri arasında kanama, akıntı gibi başka şikayetlerin de bulunması ihtimali yüksektir.

  Adet Sancısının Nedenleri

  Adet sancıları, adet dönemindeki güçlü rahim kasılmaları nedeniyle ortaya çıkar. Kasılmalar sırasında rahimde ‘prostaglandinler‘ adı verilen kimyasallar salgılanır ve bu maddeler rahim kasılmalarının şiddetini arttırabilir. Prostaglandin seviyesinin yüksekliği kasılmaları şiddetlendirmenin yanı sıra bulantı, kusma ve sersemlik gibi başka belirtilere de yol açabilir.

  Adet döneminde ortaya çıkma ihtimali olan tüm bu belirtiler adet döneminden bir iki gün boyunca
  başlayıp adetin bitimine dek sürebilir. Ancak bu belirtiler sadece adet dönemiyle ilgili olmayıp başka
  bir rahatsızlık habercisi de olabileceğinden, belirtiler şiddetlendiği takdirde doktorunuza danışmanız
  tavsiye edilir.
  Hafif Şiddette Sancılar

  Rahim kasılmalarına bağlı olarak adet dönemi sırasında hafif şiddette sancı hissedilmesi normaldir. Rahip gerilip gevşeyen bir kastır ve bu hareketleriyle kramp benzeri ağrılara, sancılara neden olabilir. Ancak belirtiler şiddetliyse ve sizi evden dışarı çıkamayacak hale getirdiyse, başka bir kadın hastalığının söz konusu olup olmadığını anlamak üzere bir jinekologa başvurmak en doğrusudur.

  Adet Sancılarına Eşlik Edebilecek Diğer Belirtiler

  Adet döneminde adet sancılarının yanı sıra başka şikayetler de ortaya çıkabilir. Bunlar şu şekilde
  sıralanabilir.

  Bulantı
  Kusma
  İshal
  Kabızlık
  Karın şişliği
  Baş ağrısı
  Sersemlik hissi
  Ancak adet sancısı ile şişlik, karamsarlık gibi belirtilere neden olan adet öncesi sendromu (PMS) adet
  sancılarından farklı bir konudur. PMS belirtileri genellikle adet döneminin başlamasıyla son bulur.
  Adet sancıları ise adetle birlikte bir iki gün boyunca kötüleşerek sürebilir.

  Adet Sancısı Nasıl Geçer?

  Çoğu zaman doktorlar adet sancısını dindirmek için nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) yazarlar. Bu tip ağrı kescilerin, aspirin gibi, reçetesiz olarak satılanları da vardır. Ancak kısaca NSAİİ diyeceğimiz bu ilaçlar astım hastalarrına, mide, böbrek, karaciğer sorunu olanlara ve bebek emziren annelere uygun değildir. Bu nedenle en iyisi bir doktora danışarak ilaç almaktır.

  Eğer NSAİİ grubu ilaçlar etkili değilse daha güçlü bir ağrı kesici kullanılabilir ancak herhangi bir sağlık sorunu olanlar reçetesiz de olsa, doktora danışmadan ağrı kesici kullanmamalıdır.

  Ağrı kesicilerin yetersiz kaldığı durumlarda doktor tarafından verilecek bir doğum kontrol hapı adet döneminde belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Doğum kontrol hapları rahim duvarını inceltir ve ağrıyı şiddetlendiren prostaglandinler adlı kimyasalların miktarını düşürür. Böylelikle daha az ağrı meydana gelir. Rahim duvarı inceyse çok fazla kasılma da gerçekleşmez.

  Eğer sekonder tipte yani başka bir üreme ile ilgili rahatsızlık nedeniyle sancılarınız varsa, bu rahatsızlığın tedavi edilmesiyle ağrılar da tedavi edilmiş olacaktır.

  Adet Sancılarına Karşı Sizin Yapabilecekleriniz

  Adet sancılarını kendi kendinize tamamen durduramazsınız belki ama ağrıları oldukça hafifletebilecek bazı önlemleri alabilirsiniz.

  Sigara, alkol ve kafeinden uzak durun: Tüm bu başlıkta sayılanlar, sancılı adet dönemi riskini arttırır.
  Egzersiz yapın: Adet döneminde egzersiz yapmak size kötü bir fikir gibi gelebilir ancak hareket halinde olmak ağrıları dindirebilir. En azından yavaş tempolu yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz.
  Sıcak etkisi: Karın bölgesine sıcak su torbası ya da benzeri bir ısı kaynağı koyarak (cildinizi sakın yakmayın) rahatlama sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde sıcak bir banyo da iyi gelecektir.
  Besin destekleri: E vitamini, magnezyum, Omega-3 yağ asitleri, B1 ve B6 vitamin desteklerinin adet sancılarını hafiflettiğine dair sonuç alınan çeşitli çalışmaları bulunmaktadır.
  Masaj: Alt karın bölgesine yapılacak hafif bir masaj ağrıyı geçirmekte yardımcı olabilir.
  Stresi yönetmek: Stres ağrıların artmasına neden olabileceğinden stresle baş etmek üzere yoga ya da benzeri yöntemler geliştirmeniz gerekebilir.
   
Adet Sancısı Neden Olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çok fena adet sancısı çekiyorum ne yapabilirim

  çok fena adet sancısı çekiyorum ne yapabilirim

  Her ay o günler geldiğinde depresyona giriyorum, çok fena adet sancısı çekiyorum. Yerleri tımalıyorum desem yeridir.Her ay bu ızdırabı çekmek zorundamıyım?İlaç ta kullanmak istemiyorum.Var mı önerisi olan ?:/
 2. Adet sancısı neden olur?

  Adet sancısı neden olur?

  adet sancısı nedir,adetim neden sancılı geçiyor,adetin sancılı geçmesinin nedenleri,sancılı adet,ağrılı adet hakkında bilgiler Mensturasyon yani adet dönemi sırasında duyulan ağrıdır. Tıbbi adı “dismenore”dir. Genellikle ağrı kanamadan önce ya da kanamayla birlikte başlar, aralıklıdır ve 1-3 gün içerisinde yavaş yavaş azalır. Adet sancısı sırasında hissedilen kramplara; mide bulantısı,...
 3. Adet sancısı için doktora gitmelimiyim?

  Adet sancısı için doktora gitmelimiyim?

  Dismenore” ya da “adet sancısı” olarak da adlandırılan menstürel kramplar, alt karında zonklama ya da donuk bir ağrı şeklinde kendini gösterir. Birçok kadın sadece adet dönemleri öncesi ve sırasında menstrüel kramplar yaşar. Kramplar bazı kadınlar için sadece biraz rahatsız edici olurken, bazılarında ise her ay birkaç gün boyunca günlük faaliyetleri engelleyebilecek kadar şiddetli...
 4. Adet sancısına savaş açan ürün tasarlandı

  Adet sancısına savaş açan ürün tasarlandı

  Adet sancısı bilmeyen ,çekmeyen bayan yoktur.Adet sancısının tedavisi genellikle ilaçlar veya bitkisel çaylardır.Her ikiside saatlik geçici bir çözüm sunsada ,kullanıcılar tarafından midede rahatsızlık hissi uyandırabiliyor.Şimdi sıkı durun sevgili hanımlar adet sancısına savaş açan bir ürün icat edilmiş .Ürünü tanıtmadan önce Adet Sancısı Neden Olur, Adet sancısının tedavisi varmı adlı...
 5. Adet dönemin de kramp neden olur ?

  Adet dönemin de kramp neden olur ?

  Menstrüel kramplar , menstrüel dönem başladığında (veya daha önce) ortaya çıkan ve iki üç gün devam edebilen bir kadının alt karında meydana gelen ağrılardır.Kramp yoğunluğu, bireyler arasında değişir. Bazı kadınlar ağrıyı yüksek derecede hisserken , kimisinde hafif kramplar olmaktadır. Oluşan kramplar sadece rahatsızlıktan öte fazla önemli bir ağrıya sebep olursa, menstrüel ağrıya...

Sayfayı Paylaş