Adete 8-10 gün kala test yaptım sonuç negatif hamilemiyim ?

Uzman SühaN

Administrator
Adete 8-10 gün kala test yaptım sonuç negatif hamilemiyim ?
Gebelik şüphesinde her anne adayı gebelik testi yaptırmayı aklından geçirir . Gebeliğin teyidi için yapılan plano testler kan testinden daha kolay ve pratik olduğundan en çok tercih edilendir. Fakat plano testlerin hatalı sonuç verme ihtimali vardır. Testin darbe alması , tstin son kullanma tarihin geçmesi,testin yanlış uygulanması gibi. Şayet bu olumsuzluklar söz konusu değilse idrardan yapılan plano testler %99 doğru sonuç verir. HCG kanda gebelik testi ise %100 net sonuç verir kesinlikle yanılma payı yoktur.

Gebelik elde etmek isteyen bayan lar tarafından , sayfamıza gebelik testleri ile ilgili sıklıkla sorular yöneltilmekte. Bu sorular dan biri adetime 10 gün kala gebelik testi yaptım , sonuç kesinmi dir ?
Gebelik testi ile ilgili benzer soruları çok sık aldığımız dan bu konuya açıklık getirmek için bu makaleyi hazırlama gereği duyduk. Gebelik testi ne zaman yapılır, adete 8-10 gün kala gebelik testi yapılırsa doğru sonuç alınır mı , tüm detaylar yazımızın devamın da..

GEBELİK TESTİ İLE İLGİLİ SIKLIKLA YÖNELTİLEN SORULAR

* İlişkiye girdim ertesi gün test yaptım sonuç negatif hamilemiyim ?
İdrar da gebelik testi ilişkiden hemen sonra uygulanırsa sonuç vermez. Doğru sonuç verebilmesi için , beklenen menste gecikme olması gerekmektedir.
* Adete 8-10 gün kala gebelik testi yaptım sonuç negatif , hamile kalma olasılığım nedir ?
Bu sorunun yanıtıda tıpkı yukarda ki gi beklenen menste gecikme olmadan test yapılmamalıdır.
* Adetime 3 gün var midem bulanıyor başım ağrıyor HCG testi yaptım değer 0,5 hamilemiyim ?
Bu soruya yanıtımız her zaman tektir. Belirtilere dayanarak gebelik teşhisi olmaz. Ayrıca gebelik testinden doğru ve net sonuç almak için beklenen menste en az 3 günlük gecikme olması gerekmektedir. Şimdi gebelik testi ile ilgili önemli detayları sizlerle paylaşalım..

Öncesi ; Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman Gebelik Testi Yapılır ? Adlı konumuzu da incelemenizi öneriyoruz..

gebelik testi.jpg

Testin adetiniz gecikmeden önce yapmanız fayda sağlamaz, gebeliğin testte görüebilmesi için adet gecikmesi olması gerekir hatta adet gecikmesinin üzerinden 4-5 gün kadar geçmesi idealdir.
İdrarda gebelik testi ilişkiden ne kadar sonra sonuç verir?
İdrarda gebelik testi ilişkiden hemen sonraki günlerde sonuç veremez. Genellikle doğru sonuç verebilmesi için adet gecikmesi olana kadar bekleyip o günlerde testi yapmak gerekir.

Bunun sebebi: İdrarda gebelik testi gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi sonucu idrarda saptanması mantığına dayanır. Gebelik yumurtlama zamanına yakın günlerde girilen ilişkiyle oluşabilir. Yumurtlama gününe yakın gerçekleşmiş bir ilişkiyle gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve rahime yerleşmesi 6 - 10 gün kadar sürer. Rahime yerleştikten sonra gebelikten salgılanan HCG hormonu anne kanına geçebilir. Hatta gebelik rahime yerleştikten sonra bu hormonun anne kanına ve oradan da annenin idrarına geçmesi de bir kaç gün alabilir. Bütün bunlardan dolayı kısacası yumurtlama zamanına yakın girilen bir ilişkiden sonra gebelik oluşursa bu gebeliğe bağlı salgılanan HCG hormonunun annenin idrarına geçmesi için neredeyse 15 gün kadar zaman geçmelidir. Bu da bir sonraki adet dönemine denk gelir, yani gebelik oluşmussa buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk gelir.

O yüzden gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi adet gecikmesi olunca yapılmalıdır. Bu testte gebelik çıkmazsa güvenilirliği arttırmak açısından 1 hafta sonra test tekrarlanmalıdır. Bu şekilde ilk testte %90 olan test günenilirliği ikinci test yapılırsa %95'lere kadar çıkar.

Testin pozitif (gebelik var) göstermesi negatif (gebelik yok) göstermesine göre daha günenilirdir. Yine de her tür adet gecikmesinde test neyi gösterirse göstersin doktora başvurmalısınız çünkü test gebelik gösterse bile bu normal bir gebelik olmayabilir, dış gebelik olabilir. Test gebelik yok gösterse bile farketmeden gebe olabilirsiniz.

Gebeliğin ultrasonla tanısı:

Adet bir hafta geciktiğinde yani gebelik 5 haftalık olduğunda vaginal ultrasonla gebelik kesesi görülebilir; karından bakılan (abdominal) ultrasonla görülebilmesi için gebeliğin en az 6 haftalık olması gerekir, yani adeti 2 hafta gecikmesi gerekir.
Kanda gebelik testi (BHCG) değeri 1500'e ulaştığında transvajinal ultrason ile gebelik kesesi görülebilir. BHCG değeri 2000-3000'e ulaştığında karından yapılan ultrasonla gebelik kesesi görülebilir, daha önce görülemez.
Gebelik testinin pozitif çıkması vücutta gebelik varlığının kesin kanıtıdır ancak bu gebelik normal bir gebelik olmayabilir, rahim içinde yada dışında (dış gebelik) olabilir. Gebeliğin rahim içinde olup olmadığı sadece ultrasonla saptanabilir, bunu idrar yada kandaki gebelik testleri belirleyemez.

Ya ben anlamıyorumadeti geçmeden gebelik testini yapanları. Gebelik testi gebelik şüphesinde yani adet gecikmesi olunca yapılır. Gebelik testini erken yapmanın bir anası yok. Heleki adete 8-10 gün kala test yapılmaz. Belki bu tarihlerde yumurtlama gerçekleşmiştir. Gebelik testinin erken yapılması hayal kırıklığı yaratabilir hanımlar. Ne zamanki adetiniz bir kaç gün gecikti o zaman gebelik testi yapın .

Ya ben anlamıyorumadeti geçmeden gebelik testini yapanları. Gebelik testi gebelik şüphesinde yani adet gecikmesi olunca yapılır. Gebelik testini erken yapmanın bir anası yok. Heleki adete 8-10 gün kala test yapılmaz. Belki bu tarihlerde yumurtlama gerçekleşmiştir. Gebelik testinin erken yapılması hayal kırıklığı yaratabilir hanımlar. Ne zamanki adetiniz bir kaç gün gecikti o zaman gebelik testi yapın .

Bir bayan ilac kullanması gerektiği için 8 10 gün önce test yapıp öğrenmek ister. Düşük yapmamak için mesela bayan çok bilmiş!!!

Bir bayan ilac kullanması gerektiği için 8 10 gün önce test yapıp öğrenmek ister. Düşük yapmamak için mesela bayan çok bilmiş!!!
Bayan akıllı ne için yapmak istersen iste ADETE 8-10 GÜN KALA GEBE OLUP OLMADIĞINIZ ANLAŞILMAZ. FINDIK BEYİNLİ çok bilmiş gibi birde kalkmış yorum yapıyor

kızlar herkese merhaba 5 aylık evliyim 34 yaşındayım bu nedenle hemen hamile kalmak istiyorum adetime 9 gün var sabah test yaptım silik çıktı birtane daha test yaptım tek çizgi çıktı hangi sonuca güvenmeliyim??

Merhaba, her iki test sonucuna da itibar etmeyin. Gebelik testi adete 1-2 gün kala yada adet gecikmesinde yapılır. Bu kadar erken bir dönemde gebe olup olmadığınızı öğrenemezsiniz. Adetiniz de gecikme olursa tekrar test yapınız..

adetime 11 gün kaldı eşimle bebek istediğimiz için sürekli ilişkiye giriyoruz sabah mide bulantısı yaşadım bugün test yapsam sonuç alabilirmiyim?

Adete 11 gün kala gebe olup olmadığınızı öğrenemezsiniz. Beklenen adetinize 1-2 gün kala yada adet gecikmesi yaşadığınızda gebelik testi yapın.

Bayan akıllı ne için yapmak istersen iste ADETE 8-10 GÜN KALA GEBE OLUP OLMADIĞINIZ ANLAŞILMAZ. FINDIK BEYİNLİ çok bilmiş gibi birde kalkmış yorum yapıyor
Gerizekalı 10 gün öncesine test istedi doktor belli oluyor tabii ki 7-10 gün arası belli oluyor kan testinde 2 defa düşük oldu bir daha olmaması için ilaç kullanımı yapılıyor

Geri