Adetli iken oruç tutulur mu

S

Semra>>>>>

Forum Okuru
Adetli iken oruç tutulur mu
Adetli iken oruç tutulur mu müsade edilmiş mi

Merhaba

KIsaca sormak istediğim şeyadetliyken oruç tutulur mu namaz kılınmadığını biliyorum ama hatta ben aslında oruç tutulmadığında biliyorum ama arkadaşım ısrarla oruç tutulabilir diyor . Adetliyken oruç tutulabilir mi bu konuda biraz bilgi verir misiniz adetli kişi oruç tutabilir mi. Arkadaşım adetliyken oruç tutmamanın bir sebebi yok ki diyor ve bu konuda ısrar ediyor . Ben anlamış değilim gerçekten adetliyken oruç tutulabilir mi

Merhaba

Adetliyken oruç tutula bileceğine dair hangi hadis hangi ayet varmış o arkadaşınıza sorun bence. ama ben tam tersini yani Adetliyken oruç tutulamayacağını dair hadisleri yazabilirim insanlar nereye doğru gidiyor Anlamış değilim bu kadar açık ve net ayet ve hadisler varken Adetliyken oruç tutulmasının bir sakıncası yok demek de nedir yani.

Kadınlar âdet dönemlerinde namaz kılmazlar, oruç tutmazlar. Temizlendikten sonra kılamadıkları namazları kaza etmezler fakat oruçlarını kaza ederler.(Buhârî, Hayız, 20; Müslim, Hayız, 69; Ebû Dâvûd, Tahâret, 106; Tirmizî, Tahâret, 97).

Özel günlerindeki bir kadının namaz kılması ve oruç tutması haramdır. Bu durumdaki kadının namazı ve orucu sahih olmaz. Fakihler bu konuda görüş birliği içindedirler

(Şâfiî, el-Ümm, II,130-131; Sahnûn, el-Müdevvene, I, 151; Haddâd, el-Cevhera, I,34; İbn Hazm, el-Muhallâ, II, 162; Merğînânî, el-Hidâye, I, 208-209; İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 386-387; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 331, 385; Şevkânî, es-Seylü’l-cerrâr, II, 148).

Âdet süresince terk edilen namazların kazâ edilmeyeceği, oruçların ise temizlendikten sonra tutulacağı hususlarında da bütün mezheplerin görüş birliği vardır (İbnü’l-Münzir, el-İcma, s. 47-48; Nevevî, Şerhu Müslim, IV, 26; San‘ânî, Sübülü’s-selâm, I, 383; Cezîrî, el-Mezâhibü’l-erbe‘a, I, 118).

Yeterince açık yazabildim mi acaba

ORUÇLU İKEN ADET OLUNCA ORUÇ TUTULUR MU ?

pEKİ DİYElim ki orucuz ama sabah kalktığımızda ya da günün herhangi bi saatinde oruç tam açılmadan adet olduk o vakit ne yapmamız gerekiyor ?

ORUÇLU İKEN ADET OLUNCA ORUÇ TUTULUR MU ?

pEKİ DİYElim ki orucuz ama sabah kalktığımızda ya da günün herhangi bi saatinde oruç tam açılmadan adet olduk o vakit ne yapmamız gerekiyor ?
Oruca niyetlenen bir kadın, gün içerisinde âdet görmeye başlarsa orucunu bozar, temizlenince bu günün orucunu da kaza eder. İftar vaktine kadar oruçlu gibi davranması doğru değildir. Ancak Ramazanın hassasiyetine riayet ederek başkalarının yanında yiyip içmemesi uygun olur.

Geri