1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.268
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Adetliyken ateşin düşmemesi normalmi?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Fertilitemi takip etmeye başladığım zaman bütün yaptıklarım arasından bana en enteresan geleni vücut ateşimin aylık döngümün neresinde olduğumu bana söyleyebilmesi idi. Düşünsenize ateşinizi ölçüyorsunuz, bundan bir tablo çıkarıyorsunuz ve o tablo size dikkate alınmayacak kadar küçük bir yanılgı payıyla hangi günler fertil, hangi günlerde fertil olmadığınızı söylüyor. Tam anlamıyla kitaba uygun 28 günlük, şaşmayan bir döngünüz yoksa bile bu yöntem hamile kalma olasılığınızın yüksek olduğu günleri belirlemenize çok yardımcı olacaktır.


  Bu yöntemin tek dezavantaji fertil günlerinizi öğrenmek için birkaç ay boyunca ateşinizi ölçüp tablo çıkarmanızı gerektirmesidir. Bunu yaptıktan sonra ortalama olarak döngünüzün neresinde hamile kalma olasılığınızın yüksek olduğunu hesaplayabilirsiniz. Bunun dışında ateş ölçme yönteminin en büyük faydası ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini görmenize yardımcı olması ve luteal fazınızın ne kadar sürdüğünü göstermesidir. Aynı zamanda çok ucuz bir gebelik testi de olabilir bu yöntem. Eğer yumurtlamadan sonra ateşiniz en az 18 gün boyunca yüksek kalırsa çok büyük bir ihtimalle hamilesiniz demektir.
  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE  Sağlıklı bir kadının vücut ısısı yumurtlama öncesi ortalama 36 ve 36,5 derece arasında değişiklik gösterir. Ovulasyon (yumurtlama) sonrasında ise 36,6 ve yukarısına çıkar. Bir dahaki mensturasyona (adet) kadar ateşiniz yüksek kalır. Bu da ortalama 12 ila 16 gün arasında sürer. Fakat o döngüde hamile kalmışsanız ateşiniz hamileliğiniz boyunca yüksek kalacaktır. Vücut ısısının yüksek olmasının nedeni progesteron hormonudur. Progesteronu üreten ise korpus luteumdur. Korpus luteus ise en basit tanımıyla yumurta atıldıktan sonra folikülün dönüştüğü ”sarı cisim” dir. Eğer döngünüz boyunca düzenli olarak ateşinizi ölçerseniz vücut ısınızın yükseldiğini gördüğünüz anda yumurtlamanın gerçekleşmiş olduğuna emin olabilirsiniz.
  Ateşinizi ölçerken dikkat etmeniz gereken noktalar var:

  - Öncelikle hergün aynı saatte, yataktan kalkmadan, uyanır uyanmaz ölçmelisiniz.  - Dijital bir termometre alın ve ateşinizi ağzınızdan ölçün. Vajinadan da ölçebilirsiniz ama hangi yolu seçerseniz seçin tutarlı olmaya özen göstermelisiniz. Yani bir gün ağızdan başka bir gün vajinadan ölçmeyin.


  - Termometrenin pilinin zayıf olmamasına dikkat edin.  - Dereceyi mümkünse bir excel dosyasına kaydedin. Döngünüz tamamlandığında bir şema oluşturun. Bu şemaya bakarak aşağı yukarı hangi günlerde fertil olduğunuzu görebilirsiniz. Fakat tek tek dereceleri dikkate almayın çünkü ateşiniz bir gün 36 iken ertesi gün 36,2 olabilir ve bu gayet normaldir. Önemli olan tek tek ağaçları değil de ormanı görebilmek. Aşağıda örnek bir şema göreceksiniz.


  Bu şemada yumurtlama büyük olasılıkla 14. Günde, yani 2 Kasım'da gerçekleşmiş. Çünkü 15. Günde, yani 3 Kasım'da vücut ısısının yükseldiğini gürüyoruz. Onu takip eden günlerde de yüksek kalmaya devam ediyor ve 29. Günde tekrar düşmeye başlıyor. Büyük ihtimalle bu günde mensturasyon (adet) başlıyor. 2-3 ay bu şekilde bir şema oluşturursanız ortalama hangi günlerde fertil olduğunuzu kolaylıkla takip edebilirsiniz. Ateşinizin yükseldiği ilk gün ve ondan önce düşük olduğu 3-4 gün kendinizi fertil sayabilirsiniz. Pek çok kadın ateşin en düşük olduğu günü (bugünü yumurtlama günü varsayarak) en fertil gün olarak kabul eder ama aslında en fertil olduğunuz gün diye bir şey yoktur. En azından derecenize bakarak bunu tayin edemezsiniz çünkü çok az kadının yumurtlama günü ateşi en düşüktür. Aynı zamanda ateşinizin yükseldiği ilk gün de artık fertil değilsinizdir çünkü o zamana kadar ovulasyon çoktan gerçekleşmiştir. Bazı durumlarda ölçümleriniz gerçeği yansıtmayabilir.

  - Eğer bir rahatsızlık dolayısıyla ateşiniz varsa

  - Bir gün öncesiden alkol almışsanız

  - Elektrikli battaniye ya da benzeri bir şeyle ısınıyorsanız

  - Hergün farklı saatlerde ateşinizi ölçüyorsanız

  - Hergün farklı bir termometreyle ateşinizi ölçüyorsanız

  - Uykunuz çok bölünüyorsa

  - Uyanmadan önce en az 3 saat kesintisiz uyumamışsanız

  ölçümleriniz yanıltıcı olabilir ve çok değişken sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Yukarıda saydığım nedenler olmadığı halde şemanız yukardaki şekilden çok uzaksa ovulasyon problemleriniz olabilir. Ama 1-2 seferlik sapmalar normaldir. Mesela çok stresli bir dönem yaşıyorsanız geç yumurtlama olabilir, bu da döngünüzün normalden daha uzun olmasına yol açabilir. Stres dışında seyahat, hastalık, ilaç kullanımı, kilo alıp verme de yumurtlama zamanınızı, dolayısıyla döngünüzün uzunluğunu etkileyebilir.  Vücut ısınızın oluşturduğu şema yukarıdaki gibi mükemmel olmayabilir. Yumurtlamadan sonra ateşiniz yavaş yavaş yükselebilir, ilk birkaç gün yüksek sonradan daha da yüksek olabilir, yükseldikten sonra bir sabah ani bir düşüşten sonra tekrar yükselebilir. Bütün bunlar normaldir. Yukarıda da dediğim gibi önemli olan şemaya bir bütün olarak baktığınızda yumurtlama öncesi ve sonrasını görebilmenizdir. Belki şemanıza ortadan bir ayrım çizgisi çekmek daha rahat görmenize yardımcı olabilir. Yumurtlamadan hemen önceki derecelerinizden 6 tanesini işaretleyin. Bunlar arasından en yükseğini alın ve bir üstündeki dereceden çizgiyi çekin. Böylelikle şemayı daha rahat okuyabilirsiniz.
   
Adetliyken ateşin düşmemesi normalmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. AteŞ

  AteŞ

  Ateşe baktım sevgilim ocakta yanan ateşe.. Saydam, kıvrak dalgalı alevlere.. Gecenin içinden akan yıldızlar gibi kıvılcımlar .. yorgun bedenim, dalgın başım ateşin ışığındaki yansımalarda . Ne çok hüzün topladık ....ne çok umut yanıp yanıp gitti şimdi ocağın küllerinde. Sen var mıydın, sen gelmiş miydin.. Hiç tanıdım mı seni.. öyle çok beklediğim.. özlediğim.. sen .. Ateşin dilimleri...
 2. çocuğunuzun gelişimi normalmi

  çocuğunuzun gelişimi normalmi

  bebeklerin çok uyuması normalmi bebeğin çok uyuması normalmi bebek gelişim skalası çocuk gelişim skalası ölçekleri Anne-baba olarak bebeğinizin gelişiminin normal seyrinde olup olmadığından kuşku duyuyorsanız yeni testlerle bunu öğrenebilirsiniz Dünyaya yeni bir bebek getirmenin zorluklarının ardından anne babaların asıl endişesi, çocukları büyümeye başladığı andan itibaren artar. Pek çok...
 3. ateş

  ateş

  Ateş Nedir? Günümüzde ateş hekimlerin en sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından birisidir. İnsan vücudunun normal şartlardaki ısısı 36,5 C’dir. Bu değer bebeklerde ve küçüklerde 36,8 olabilir.Vücut tüm fonksiyonlarını bu ısı değerleri arasında yerine getirdiği için “ateş” diye adlandırılan vücut ısısının yükselmesi vücudun normal dengelerinde bir bozulma olduğunu gösterir. Ateş, kendi...
 4. Ateş

  Ateş

  Ateş infeksiyon hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın en önemli ve en sık görülen belirtilerindendir. Ateş vücut ısısının makattan ölçümle 38.3 C° ve üzerinde olmasıdır. İnsan vücudunun normal ısısı koltuk altı ve ağızdan (36.4 - 36.9 C°)dir. Makattan (rektal) ısı bundan 1 derece fazladır. Bebeğinizin ateşinin yükselmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Ateşe neden olan etken...
 5. Beta hcg değerim normalmi?

  Beta hcg değerim normalmi?

  Arkadaşlar merhaba, tecrübeleri olanlar paylaşırlarsa çok sevinirim hem bana hem de benim gibi durumda olan arkadaşlara bir fikir olur diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş