Adetliyken Kur'an-ı Kerim Okunur mu Diye Merak Edenlere...

T

TİTAN

Forum Okuru
Adetliyken Kur'an-ı Kerim Okunur mu Diye Merak Edenlere...
Regl Döneminde Kuran Okunabilirmi
Kadının Regl Döneminde Kuran Okuması Caizmidir

Sevgili melekler, pek çok kadının merak ettiği ve cevaplar arasında tereddüte düştükleri bir konu hakkında bu konumuzu açıyoruz. Regl döneminde Kuran okunur mu ? Aşağıda vereceğimiz bilgilerle siz de kafanızda ki soru işaretlerine bir cevap bulabilir, ibadet etmek için uymanız gereken kurallardan birini daha öğrenebilirsiniz... :)

dua-187.jpg

Hayız ve nifas hâlinde olan bir kadına Kur'an okumak haramdır. Peygamber Efendimiz hayızlı, loğusa ve cünübün Kur’an okuması ile ilgili şöyle buyurmuştur Hayızlı kadın ve cünüp olan kimse Kur’an’dan bir şey okuyamaz buyurmuşlardır.

Ayrıca hz. Ali (r.a.)de şöyle demiştir: Allah Resülünü cünüplüğün dışında Kur’an okumadan bir şey alıkoymazdı. (Ebu Davud, Taharet, 90; Nesei, Taharet, 170; İbn Mace, Taharet, 105) Dolayısıyla bu hadisler cünüp ile hayızlı Kur’an okuyamayağı hususunda önemli bir delildir.(Aynî, el-Binaye, 1/644)

Hayızlı ve nifaslı kadınların veya cünüplerin kunut vesaire gibi çeşitli duaları okumalarında, tesbih ve tehlil kelimelerini söylemelerinde ve Hazret-i Peygambere salât ve selâm getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur. Hayız ve nifaslı halde olanlar, Kur'an-ı Kerîm'i okuyamamakla beraber, onu dinleyebilirler.

Benim bir sorum olacak ben Hollandada hafta sonlari camide Kuran dersi aliorum ve bizim bir tane hafiz hocamiz var ve biz hastayken zorunlu kuran okumamizi istior bi kac satir bi kere okumak zorunda kaldim ama günahi varmidir??

sewgili melekler mekanı benim bir sorum wardı adet olunca kur-an okursak günah işlermiyiz ve okuduğumuz kur-an kabul olur mu?

Geri