Adetliyken kuranı kerim dinlenirmi ?

Melis ank

Aktif Üye
Üye
#1
Adetliyken kuranı kerim dinlenirmi ?
Merhaba hocam. Adetliyken kuranı kerim dinlemekte bir mahzur varmıdır ? Ayrıca adetliyken gözle kuranı takip etmekte bir sakınca varmıdır? Birde kuranı kerimi okuyanların anlamlarını da bilmesi gerektiği söyleniyor. Benim annem sürekli Kuran okur ama anlamını bilmez. Bununla ilgilide bilgi verirseniz sevinirim.

 

İslami Yazar

Super Moderator
Yönetici
#2
Merhaba. Adetli bir kadının Normalde ibadet olan bazı ameller Adet halinde iken haramdır. Mescide girmek, namaz, oruç, Kuran okuma ve Kuran dinleme gibi ameller. Evet Kuran Okumak ve dinlemek adetli olan kadına haramdır. Dinleyemez. Aynı şekilde Kuranı gözleriyle takip edemez. Kesinlikle haramdır.
Kuranı Kerim’i Okuyana Anlamını bilmesi gerekmez. Sevabı ve güzelliği onun Arapçasını Talim Kıraat üzere okunmasındadır. Kişi kendini evvela Kuranı tecvidi ile okumaya alıştırmalı, sonrada Mahrec Talim üzere öğrenmeye gayret etmelidir. Lakin günümüzde Harfleri zar zor tanıyan kişilerin dahi meali ile ilgilenmeye çalıştığına şahit oluyoruz ki bu İşi tam öğrenmeyen doktorun ameliyata girmesi gibi bişey oluyor. Meali yerine Tefsirden okumadı daha makbul ve evladım.
 
  Adetli (cünüpken) hangi ibadetler yapılır hangi ibadetler yapılmaz ? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Adetliyken ilişkiye girdim hamile kalırmıyım ? Adetliyken ilişkiye girdim hamile kalırmıyım ?
erkek arkadaşımla kanamam varken cinsel ilişkiye girdik ama içime boşalmadı adetime 1 hafta var karnımda şişlik hissediyorum çok stres yaptım internete baktım belirtiler arasında sadece bu var hamile miyimdir?
Bilmedikleriniz 1
adetliyken et parçası geldi düşükmü yaptım adetliyken et parçası geldi düşükmü yaptım
slm bebek olsun diye korunmuyoruz adet oldum gününde et parçası geldi düşükmü yaptım acaba
Bilmedikleriniz 1
Adetli iken günah olan şeyler Adetli iken günah olan şeyler
Adet halinde yani hayız ve nifaslı halde neleri yapmak günahtır.?
Bilmedikleriniz 1
Adet döneminde ilişkiye girilirse ne olur ? Adet döneminde ilişkiye girilirse ne olur ?
Bayan ziyaretçilerimizden sıklıkla adetliyken ilişkiye girilirmi,adetliyken ilişkiye girmek zararlımı,adetliyken ilişkiye girilse hamile kalınırmı ,adetliyken ilişkiye girmek kısırlık yaparmı vs. vs. gibi sayısız soru olmaktayız...
Gebelik 7
Adetli (cünüpken) hangi ibadetler yapılır hangi ibadetler yapılmaz ? Adetli (cünüpken) hangi ibadetler yapılır hangi ibadetler yapılmaz ?
Kadına dair İslami mevzular hayli derindir. Her müslümanın durumuna göre gerekli olan bilgileri bilmesi gerekir. Hanım kardeşlerimiz tarafından bazı konular hakkın da, özellikle cünüplüğe dair sorular almaktayım. Aynı soruların tekerrür etmesin...
Tüm İslami Bilgiler 2

Benzer Konular