Adetten 1 gün önce birlikte oldum hamile kalırmıyım?

Uzman SühaN

Administrator
Adetten 1 gün önce birlikte oldum hamile kalırmıyım?
Cinsel ilişkide bulunan çiftlerin hamile kalmayı önleyici yöntem olarak adet periyodunu kullanmaları ve söz konusu periyodun potansiyel başlangıcından birkaç gün öncesinde ve sona ermesinden birkaç gün sonrasında gebe kalınamayacağını düşünmeleri halk arasında son derece yaygınken, söz konusu durumun tıbbi açıdan hiçbir şekilde yüzde yüz kesinliğe sahip olmadığı önemle vurgulanmalıdır.

Yumurtaların vücuttan atılmaya hazırlandığı adet öncesi süreç içerisinde spermin birleşmesi ve gebelik başlatması her ne kadar son derece zor görünse de, adet periyodunun herhangi bir sebeple değişmesi ile ileriye ve geriye giden durumlarda gebelik de son derece doğal ve rahat olarak başlayabilmektedir.

3.jpg

Herhangi bir sebeple gebe kalınması istenmeyen durumlarda ilişki sırasında sürekli olarak kondom kullanımı büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir sebeple kondom kullanılmaması ya da ilişki sırasında kondomun fark edilmeden zarar görmesi halinde ise ilişkiden sonraki ilk 12 ilâ 24 saat içerisinde Ertesi Gün Hapı olarak da bilinen ilaçlardan faydalanılarak olası bir gebeliğin yine yüzde yüz kesinlik kazanmamakla birlikte önüne geçilebilinmektedir.

Adet periyodu öncesi hamile kalamayacağını düşünen ve bu sebeple herhangi bir korunma kullanmadan ilişkiye girerek arzu etmediği bir gebeliğe maruz kalan kadınların bir hayli yüksek sayıda olduğu düşünüldüğünde, mutlak suretle fiziksel korunma metotlarına yüksek önem gösterilmelidir.
Kadınlarda yumurtlama sadece belli zamanlarda yani adet döneminin belli günlerinde olduğu için hamile kalma yeteneği her gün mevcut değildir.

Adet (mens) kanamasının başladığı ilk gün adet döngüsünün başlangıcı kabul edilir, bir adet döngüsü bir daha ki adet kanaması başladığında son bulur.

Hamile kalma zamanı için en uygun dönem adet döngüsünün orta dönemidir yani ayda bir düzenli adet gören bir kadında yaklaşık adet kanaması başladıktan 14-15 gün sonrasıdır. Adet araları bir aydan uzun olan kadınlarda eğer bir dahaki adet kanamasının başlayacağı tarih tahmin edilebiliyorsa yumurtlama tarihi adet kanaması başlamadan 14 gün öncesine denk gelecek şekilde hesaplanmalıdır.

Yumurtlama gününe yakın bu günlerde kadında rahim ağzı (serviks) ve vajina salgılarında artış olur, sıvılar daha akışkan hale gelir. Kadın vücudu adeta spermin rahim içerisine doğru daha rahat ilerleyebilmesi için hazırlanır.

HAMİLE (GEBE) KALMAK İÇİN UYGUN DÖNEM:
En uygun gün yumurtlama zamanına yakın günlerdir: Aşağıdaki otomatik hesaplayıcı yumurtlama gününüzü hesaplamaya yardımcı olabilir ancak kesin bilgi için mutlaka doktorunuza danışınız. Yumurtlama gününden 3 gün öncesi ile 3 gün sonrası arasında gün aşırı (2 günde bir) ilişkiye girilerek gebe kalma şansı arttırılabilir. İlişkiden sonra 15 dakika sırt üstü yatılması tavsiye edilir. her gün ilişkiye girmek tavsiye edilmez çünkü sperm sayısı çok azalır bu şekilde, o nedenle iki günde bir ilişki uygun olandır.

Hangi dönemde, hangi günlerde hamile kalmak zordur?
Adet kanamasının olduğu günlerde ve bundan hemen öncesi ile hemen sonrası gebe kalmanın en düşük ihtimal olduğu günlerdir. Ancak imkansız değidir çünkü başka kanamalar adet kanaması sanılabilir ve yumurtlama bazen normalden çok farklı zamanlarda olabilir. Bu nedenle çocuk istemeyen ve korunmak isteyen çiftlere bu dönemde bile korunmaları önerilir.

Hamile kalmanın en uygun günleri (şansın yüksek olduğu zaman):
Hamile kalma şansının en yüksek olduğu zaman adet kanamasının başladığı günden itibaren sayılarak 10. ve 19. günler arasında kalan dönemdir.

slm adete 2 gün kala ilişkiye girdim adetime 1 hafta var ama midem çok bulanıyor hamile olabilirmiyim test yapsam çıkarmı?

Merhaba, bu kadar erken gebelik belirtisi olmaz. Midenizi üşütmüşsünüzdür yada sindirimle alakalı bir durum söz konusu olabilir. Mensinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yaparsınız..

Esimle adet olmadan 1 gun once iliskiye girdim bebek istegiyle adetim normalde 7 gun suruyor bu defa 4 gun surdu hamile olma ihtimalim varmidir?

Adetin 2-3-4 gün sürmesi normaldir. Adet kanamasının miktarı her ay aynı olmaz. Gebe olduğunuzu düşünmüyorum . Kuşkunuzu gidermek adına gebelik testi yapabilirsiniz.

Merhaba reglime 1 gün kala korunmasız ilişkiye girdim. 2 gün regl olmadım fakat 3.gün kahverengi ve siyah pıhtı halinde kanamam oldu :( kasıklarımda şiddetli bir ağrı yok mide bulantım çok nadir ,göğüslerim hala şiş ve hassas sizce hamile olma ihtimalim yüksekmidir ???

Merhaba adetten önce dün akşam erkek arkadaşımla ililkiye girdik erken boşalmak istemiyordu fakat boşalırken yarısını dışarıya boşaldı yanlışlıkla boşaldım deyince içimemi boşaldın dedim hayır dedi addetten önce bi kaç gün önce ilişkiye girince hamile kalırmıyım ?

Doğum kontrol yöntemi uygulanmadan sağlanan ilişki gebe kalma açısından risk oluşturur. Her dönem gebe kalmak mümkündür, adete bir kaç gün kala sağlanan ilişki ile gebe kalma olasılığı düşük bir ihtimalde olsa imkansız değildir. Adet döneminizde gecikme yaşarsanız gebelik testi yapınız.

Yumurtlama günüme 3-4 gün varken eşimle birliktelik yaşadık bu gün yumurtlama günüm hamile kalmak için şansım var mı acaba :18:

Geri