Adım Adım Evde Ebru Sanatı Yapımı ve Örnekleri

T

TİTAN

Forum Okuru
Adım Adım Evde Ebru Sanatı Yapımı ve Örnekleri
evde ebru sanatı nasıl yapılır
evde ebru yapımıSevgili melekler, el sanatları içinde en naif, en zarif ve bir o kadar da zor ve itibarlı olanı herhalde ebru sanatıdır melekler :) Çok eskilerden beri yapılan ebru sanatını öğrenmek ve yapmak istiyorsanız bunu evde de gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda evde ebru yapımı ile ilgili bilgiler vereceğiz sizlere...:)


Ebru kelimesi Farsçadır, kaş, bulut anlamlarına gelmektedir. Ortaya çıkan şekillerin buluta benzemesi nedeniyle bu adı almıştır. Şemsedddin Sami, Kamusu Turki'de Ebru; "Çağatayca Ebre: Roba (elbise yüzü, kürk kabı) hare gibi dalgalı ve damarlı (kumaş,kağıt), cüz ve defter kabı yapmak için kullanılan renkli kağıt" olarak tanımlamıştır. Ciltçilikte, yazı sanatında (Hüsn-ü Hat) pervaz süslemelerinde ve yazı kağıdı olarak kullanılan ebru, günümüzde çiçek ebrularının daha da geliştirilmesiyle başlı başına levha olarak kullanılmaktadır.


https://www.meleklermekani.com/imagehosting/evde_ebru_sanati_ (1)-28f.jpg

Ebru yapımına başlamadan önce seçtiğiniz kağıdın ölçülerine göre bir tekne alıp içini kitreli su ile doldurmalısınız.
Kitre, bir bitkinin özü olup baharatçılarda (aktarlarda) satılır. Sinme bir avuç veya tepeleme iki çoba kaşığı kitre iki litre kadar su içinde 2, 3 veya 4 gün bekletilerek kitrenin su içinde iyice şişmesi sağlanır. Şişen kitre su içinde el ile yoğurularak suya karışması sağlanır. Kitreli su boza kıvamında veya az seyreği olmalıdır. Hazırlanan sıvı ince bir tülbent ile süzülerek temizlenir. Son haliyle tekneye yavaşça (köpürtmeden) boşaltılır.

Değişik renklerde toprak boyalar ayrı ayrı iki cam yüzey (veya seramik, krom) arasında iyice ezilir. Ezilme esnasında hafif su katılır. Ezilme sonrasında meydana gelen çamur benzeri boyaya sığır ödü katılarak 15 gün veya bir ay kadar bekletilir. Boyanın öd asidiyle pişmesi sağlanır. Beklemeden sonra mamül sulandırılarak kullanılır. Boya açılmıyorsa öd katılır. Rengi açmak için su kullanılır.Tekne üzerine atacağınız boyalar sağdan sola doğru atılmaya başlanır daha sonra biraz üste çıkılarak soldan sağa doğru atılır dört sefer bu şekilde tur atılır. Fırça ile atılan boyalar hiç müdahale edilmezse bu Battal ebru olur. İyi bir ebrucu battal ebruyu çok iyi bilmesi gerekir. Battaldan sonra bir bizle önce enlemesine boydan boya daha sonra yukarıdan aşağıya çizgiler çekmesine gelgit ebrusu denir. Gelgitten sonra istenirse çapraz çizgiler çekilerek şal ebru yapılabilir.

Çiçekli ebrulara en son geçilmelidir. Çiçek için hazırlanacak boyaların öd oranı fazla su oranı az olur, yoğunluğu bal kıvamında olursa da bu boyaya göre değişebilir, ayrıca özellikle karışım yaptığınız boyaların iyi terbiye olması gerekir.

Kağıt tekneye serilir, iş tamamlanır.

Kağıt düzgünce tekne üzerine bırakılır, görüntünün kağıda işlemesi sağlanır. Kağıt temiz bir ortamda kurumaya bırakılır.

https://www.meleklermekani.com/imagehosting/evde_ebru_sanati_ (2)-219.jpg
https://www.meleklermekani.com/imagehosting/evde_ebru_sanati_ (3)-ad.jpg
https://www.meleklermekani.com/imagehosting/evde_ebru_sanati_ (4)-188.gif
 
FiRaRi_MeLeK

FiRaRi_MeLeK

Daimi Üye
Üye
ebru sanatı çok güzel ve büyüleyici ama yapımı da bir o kadar zormuş.

Paylaşım için teşekkürler adminim eline sağlık
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
M
M
Cevaplar
3
Görüntüleme
853
esena
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
M
yağmur_damlası
Cevaplar
0
Görüntüleme
14K
yağmur_damlası
yağmur_damlası
Üst