1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Adım Adım ICSI

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Adım Adım ICSI 1. Birçok yumurtanın olgunlaşmasını uyaran ilaçtedavisi
  • Diğer tüm hormon aktivitelerinidurduracak GnRH agonistleri (gonadotropinlerden genellikle iki hafta önceenjeksiyonlar/burundan püskürtme ve sonra klinik yanıta bağlı olarak ek bir10-14 gün daha).
  • Foliküllerin büyümesini uyaran ve ovülasyonasebep olan gonadotropinler.

  2. Folliküllerin büyümesini ölçmek, ilaç dozlarının kişiyegöre saptanması ve ciddi yan etkilerin önlenmesi için tedavinin gözlenmesi.
  • Transvajinal ultrason tarama ile (birtedavi dönemi içinde iki veya üç kez)
  • Bazen bir kan örneğindeki hormonlarınölçülmesi ile.

  3. Genellikle lokal anestezi altında 10 ila 20 dakika sürenyumurta toplama,
  • Transvajinal ultrason rehberliğinde.
  • Son hormon enjeksiyonundan 32-36 saatsonra vajinadan girilerek.

  4. Yumurtanın toplanmasıyla aynı günde temin edilen sperm örneği.Bu örnek doğal bir yolla veya epididim (MESA) veya testis ekstraksiyonundan(TESE) aspirasyon yoluyla elde edilebilir.

  5. Döllenme
  • Tek bir sperm hücresi, tek bir yumurta hücresineenjekte edilir.
  • Döllenmenin gerçekleşip gerçekleşmediğinigörmek için yumurtalar ertesi gün mikroskop altında muayene edilir.

  6. Embriyo transferi (döllenmeden genellikle iki ya da üç günsonra)
  • En fazla üç embriyonun rahim içinetransferi
  • Fazla embriyolar dondurularak saklanırve gerek duyulursa daha sonra transfer edilirler.

  7. Gebelik testi/Gözlem

  ICSI''nin başarısındaki hayati nokta, yıkama ve dereceleme işlemiyleyapılan sperm hücrelerinin hazırlanması ve seçilmesidir. Bu sperm hazırlığımetotları, başka şekilde kullanılması mümkün olmayan sperm örneğindekibirkaç canlı hücrenin elde edilmesine olanak tanır.

  [​IMG]

  Danışmanlık

  Çoğu ülkede, yardım destekli gebelik programına giren tümçiftler için danışmanlık sağlanmalıdır. Bu aşamaya gelenlerin çoğu için,çocuksuzluğun hayal kırıklığı ciddi duygusal gerginlikler yaratmışdurumdadır, bu yüzden bu zor dönemin geçilmesinde kılavuzluk ve yardımgenellikle gereklidir.

  Ayrıca, tıbbi bir tedavi olarak yardım destekli gebe kalmanın,danışmanlığı daha da önemli kılan kendi ihtiyaçları vardır. Bir dönemliktedavi süresinin geçişi, istatistiklerin gösterdiği gibi, her zaman o kadarkolay değildir ve başarı garanti edilemez. Gebeliğin gerçekleştiği çiftlerdedahi, bu gebeliğin kaybedilmesi üzerine ciddi hayal kırıklıkları ile karşılaşılabilmektedir.

  Bazı çiftler ayrıca yedek tutulan dondurulmuş embriyolarınne yapılacağı, tedavideki başarısızlıkla nasıl yüzleşileceği gibiyardımla üreme teknikleri uygulamalarında ortaya çıkabilecek ikilemlerin,uzman bir danışmanla görüştükten sonra daha kolaylıkla çözülebildiğinigörmüşlerdir.
  Gerçek Başarı Şansı mı?
  Tek bir dönemlik yardımla üreme teknikleri tedavisine başlayanbeş çiftten yaklaşık dördünün çocuğu olmadığından, başarısızlıkhakkında konuşmak kolaydır. Fakat gerçek, yardımla üreme tekniklerinin bütünolarak başarı oranlarının doğadaki kadar ve hatta daha da iyi olduğudur.Ayrıca, başarı şansları her bir tedavi dönemi için istatistik olarak aynıolduğundan, yardımla üreme tedavisine kaydolan çiftler birkaç dönemdensonra sayılarının önemli ölçüde düştüğünü görmektedirler. Ancakbunlar genel oranlardır ve yapılan tüm çalışmalar, kadın partnerin yaşının40 veya üstünde olması veya erkek partnerin sperminde anormalliklerin olmasıhalinde gebe kalma ihtimalinin zayıf olduğunu göstermektedir. Yumurtalığınuyarılmasından sonra rahim içine sperm verilerek dölleme deneylerinden eldeedilen sonuçlar yaklaşık %15 gebelik ve %10 oranında da bebek edinme oranınıgöstermektedir. Ancak, erkeklerdeki kısırlığın tedavisinde ICSI''nin en sonbaşarılarının anlamı, artık sperm rahatsızlığı bulunan erkeklerinkendi çocuklarına babalık etme şanslarının arttığı yönündedir. %25oranındaki gebelikler, bundan hafifçe az bir orandaki gebeliğin sağlıklıbir doğum ile sonlanması oranıyla kayıtlara geçmektedir.
   
Adım Adım ICSI konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ad

  Ad

  Kendi ismiyle çağırıldığını görmek insanlar arasında iyi bilinmeye, kötü nam yapmış bir isimle anılmak kusurlu hal ve davranışlara, iyi insanların ismiyle çağrılmak ya da böyle bir adla kendi isminin değiştiğini görmek iyi bilinmeye ve hayırla anılmaya ddelalet eder.Rüyada duyulan adlar çok önemlidir ve bu adların anlamlarına göre yorumlanır.Rüyada adinin baska bir isimle degistigini gören,...
 2. adım adım güzelleşmek

  adım adım güzelleşmek

  Alti adimda cilt guzelligi Yüzünüzü yıkamak ve yatmadan önce makyajınızı çıkarmak bir başlangıçtır; fakat haftalık derinlemesine temizlik cildinizin iyi görünmesi ve hissetmesi için çok önemlidir. Manhattan'da bulunan cilt bakım uzmanı Lia Schorr'dan mevsim değişiklerine karşı cildi hazırlamak için kolay ve etkili cilt temizleme yöntemine dair bazı tavsiyeler vermesini istedik. Cildi...
 3. Adım Adım O'nun İzinde

  Adım Adım O'nun İzinde

  Arkadaşlar Semerkand dergisi yol izinde hakkında bilgiler var mı elinizde
 4. Adım adım annelik heyecanı

  Adım adım annelik heyecanı

  1. Yüzyılda anne olmak zor… Ancak günümüzün bilinçli kadınları artık anneliğe sağlıklı bir hamilelikle başlıyor ve sağlıklı çocuklar yetiştirmek için sürekli kendilerini geliştiriyor. Cevap: adım adım annelik heyecanı Anadolu Sağlık Merkezi doktorları anneliğe hazırlanan anne olmak üzere olan ve çocuk sahibi olan kadınlara hamileliğe hazırlıktan çocuk büyütmeye kadar birçok konuda...

Sayfayı Paylaş