Adıyaman Sincik İlçesi Bilgileri ve Tanıtımı

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Adıyaman Sincik İlçesi Bilgileri ve Tanıtımı
sincik ilçesi adıyaman sincik ilçesi heron kutsal alanı adıyaman sinçik tarihi
Adıyaman ilçelerinden Sincik ilçesinin genel özellikleri bilgileri

İlçenin Tarihi ve Coğrafi Yapısı :
İlk çağlarda Sincik’ in içinde bulunduğu Adıyaman ve Kahta yöresinde bir çok devlet egemenliği kurulmuştur. Hititler, Hurriler ve Mitaniler M.Ö. 1600 –1000 yıllarında bu yöreye hükmetmişlerdir. M.Ö. 69 M.S. 72 senelerinde bu yörede kurulan Kommagene Krallığından sonra Sincik ve çevresine Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu daha sonra Selçuklu ve Osmanlı Devleti bu yöreye hakim olmuşlardır. 1954’e kadar Malatya İline bağlı bir nahiye olan Sincik; 1954 ten sonra Adıyaman’ın İl olması ile Kahta İlçesine bağlı bir köy iken 1990 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.


Coğrafi Konum:
Sincik İlçesi Adıyaman İlimizin 70 Km kuzey doğusunda yer almaktadır. Kuzeyde Malatya, Kuzey Doğusunda Pütürge, Doğuda Gerger, Güneyinde Kahta, Güney Batısında Adıyaman ve Batıda Çelikhan ile çevrili olup, 1325 metre rakımlıdır. İlçe rakımı güneyden kuzeye doğru artmaktadır. Sincik dağlık ve dağınık araziye sahip olup, Güney Doğu Toros dağlarının güney kesimindeki dağ ve tepelerde oluşmaktadır. Sincik’ in en yüksek dağı kuzeydeki Türk Dağıdır (1608 m). Nemrut Dağı ise Sincik’ in doğusunda yer alıp kuş bakışı olarak Kahta’dan çok Sincik’e yakındır. Sincik’te bozkır iklimi özellikleri vardır. İlçede kışlar çok soğuk ve kar yağışlı yazlar ise çok sıcak ve kurak geçer. Yazlar sıcak olmasına rağmen rakım yüksek olduğundan kısmen bir serinlik hakimdir. Sincik’ te Kıran Çayı, Aksu Çayı ve Yarpuzlu (Birimşe) Çayı bulunmaktadır.
İlçemiz birinci derecede deprem bölgesinde bulunduğundan Doğu Anadolu Fay Hattının Hatay-Mersin’e uzanan fay parçaları üzerindedir. Ancak ilçemizde bilindiği kadarıyla büyük ölçekli herhangi bir deprem meydana gelmemiştir.
Yüzölçümü ve Arazi Dağılımı :
İlçemizin Yüz Ölçümü 364 Km2’ dir. Bu miktar İlin yüz ölçümü içerisinde 4.78’lik bir yüzdeye sahiptir.

Kültür Ve Turizm

İlçemizde kültürel faaliyet yok denecek kadar az olmasına rağmen Kültür Sitesi Toplantı Salonu bu ihtiyacımızı gidermektedir. Söz konusu salonda kültürel faaliyette etkinliklere elverişlidir. Ayrıca YİBO toplantı salonundan da aynı amaçla yararlanılmaktadır.

İlçe merkezinde bir Halk Kütüphanesi bulunmaktadır. Kütüphane hizmetinin etkin, verimli yapılabilmesi için kadrolu elemana ihtiyaç vardır. Ayrıca kitap sayısının arttırılması ve zenginleştirilmesi gerekmektedir.

İlçemiz, Nemrut Dağına yakınlığı nedeniyle geçiş güzergahı olarak kullanılmaktadır. Sincik-Malatya yolunun asfaltlanması halinde turizm hareketliliği daha da hızlanacaktır. Ayrıca İlçemizdeki tek tarihi yer olan Heron Kutsal Alanı (Derik Kalesi) turistlerin ilgisini çekmektedir.

İlçemiz Fatih Mahallesi sınırları içinde kalan tarihi Derik Kalesi (Heron Kutsal Alan) ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır. Bu tarihi kalenin restore edilerek turizme açılması önem arz etmektedir.
 
Geri
Üst