Adnan Menderes Üniversitesi

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Adnan Menderes Üniversitesi
Üniversitemiz 03.07.1992 tarihli 3837 sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin değiştirilerek kabulüne dair 2809 Sayılı Kanun ile 78 ve190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında Kanun" ile kurulmuştur.

Fakülteler
Öğrenim Süreleri
- Eğitim Fakültesi
4 Yıl
- Fen Edebiyat Fakültesi
4 Yıl
- Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
4 Yıl
- Tıp Fakültesi
6 Yıl
- Veteriner Fakültesi
5 Yıl
- Ziraat Fakültesi
4 Yıl
Enstitüler- Fen Bilimleri Enstitüsü- Sağlık Bilimleri Enstitüsü- Sosyal Bilimleri EnstitüsüYüksekokullar- Aydın Sağlık Yüksekokulu
4 Yıl
- Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu4 Yıl- Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu4 YılMeslek Yüksekokulları- Aydın Meslek Yüksekokulu2 Yıl- Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu2 Yıl- Çine Meslek Yüksekokulu2 Yıl- Karacasu Meslek Yüksekokulu2 Yıl- Nazilli Meslek Yüksekokulu2 Yıl- Nazilli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu2 Yıl- Söke Meslek Yüksekokulu2 Yıl- Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu2 Yıl- Sultanhisar Meslek Yüksekokulu2 Yıl- Yenipazar Meslek Yüksekokulu2 Yıl

Yükseköğretimin Amacı

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 4. maddesi yükseköğretimin amacını aşağıdaki şekilde belirtmektedir.

a) Öğrencilerini:
1-Atatürk İnkılapları ve İlkeleri doğrultusunda Atatürk Milliyetçiliğine bağlı,
2-Türk Milleti'nin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini taşıyan, Türk olmanın şeref ve mutluluğunu duyan,
3-Toplum yararını kişisel çıkarlarının üstünde tutan aile, kültür ve millet sevgisiyle dolu,
4-Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren,
5-Hür ve bilimsel düşünce gücüne geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı,
6-Beden, zihin, ruh, ahlak ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş,
7-İlgi ve yetenekleri yönünde yurt kalkınmasına ve ihtiyaçlarına cevap verecek, aynı zamanda kendi geçim ve mutluluğunu sağlayacak bir mesleğin bilgi, beceri davranış ve genel kültürüne sahip vatandaşlar olarak yetiştirmek,

b) Türk Devleti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olarak, refah ve mutluluğunu arttırmak amacıyla; ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunacak ve hızlandıracak programlar uygulayarak, çağdaş uygarlığın yapıcı, yaratıcı ve seçkin bir ortağı haline gelmesini sağlamak,

c) Yükseköğretim Kurumları olarak yüksek düzeyde bilimsel çalışma ve araştırma yapmak, bilgi ve teknoloji üretmek, bilim verilerini yaymak, ulusal alanda gelişme ve kalkınmaya destek olmak, yurtiçi ve yurtdışı kurumlarla işbirliği yapmak suretiyle bilim dünyasının seçkin bir üyesi haline gelmek, evrensel ve çağdaş gelişmeye katkıda bulunmaktır.

Ce: Adnan Menderes Üniversitesi

Fakülteler

Eğitim Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi
Ziraat Fakültesi

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü