1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  ADSL kotasını neler doldurur

  Konu, 'Bilgi Deposu' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bu konu;kotayı dolduran işlemler,kota nasıl dolar hakkında bilgiler vermektedir

  Bir çok ev kullanıcısının adsl tarifesi limitlidir.Adsl kotanızın nasıl dolduğunu anlamıyor,hatta hiç bir şey yapmadığınız halde kotanız doluyorsa bu makaleyi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.
  internette sanal sohbet programlarıyla konuşmak,internetten oyun oynamak,kısacası internette yapacağınız her şey kotayı doldurur.Özellikle MP3 resim gibi dosyalar daha çabuk doldurur.
  İnternet kullanırken,hangi durumlar kotanızdan yer,hangi durumlar yemez tüm bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

  [​IMG]  1024 Kb = 1 Mb
  1024 Mb = 1 Gb
  1024 Gb = 1 Tb

  Download = Bilgisayara Veri İnmesi
  Upload = Bilgisayardan Veri Gönderilmesi

  Adsl kotalarındaki şuanda bulunan sınır 5 GB'a eşittir.

  Peki ne kotadan götürüyor derseniz, ADSL kotası sınırları Download sınırlarıdır ve bilgisayarınıza download olan herşey kotadan yer.
  İnternet üzerinden görüntülemek istediğiniz herşey (Web Siteleri - videolar - müzikler - online oyunlar vb...) herşey, boyutuna bağlı olarak kotanızı etkilemektedir. Bunların içinde en az kotayı etkileyenler web sayfaları, en çok etkileyenler ise video dosyalarıdır.

  Kotanızın etkilenmesi için bir videoyu, müziği bilgisayarınıza download etmenize (indirmenize) gerek yoktur, siz indirmeden online olarak video izleyip yada müzik dinleseniz bile adsl kotanız aynı şekilde etkilenmektedir. Çünkü sizin bilgisayarınız o medyayı yada görüntülemek istediğiniz herşeyi size gösterebilmek için siz istemeseniz de bilgisayarınızın arabelleğine download olur (indirilir) ve sonuç olarak size talep ettiğiniz video gösterilir veya müzik dinletilir.

  Bu işin en özü ise, internetteki görüntülemek istediğiniz herşey sizin görüntüleyebilmeniz için, bilgisayarınıza ilk önce inmek zorundadır ! Zaten bilgisayara inmese, bilgisayar size olmayan birşeyi nasıl gösterebilirki

  Birde en çok merak edilenlerden birtanesi, MSN veya diğer sohbet uygulamalarında kamera açmak kotayı etkiliyor mu ?
  Başta söylediğimiz gibi bilgisayarınıza inen herşey kotayı etkiler, buda demek oluyor ki, karşı taraf size kamera açtığın da, bilgisayarınız size görüntüyü gösterebilmek için, karşı tarafın bilgisayarından verileri indirmek, çekmek zorundadır ki size gösterebilsin. Buda evet kotanız dan maalesef götürmektedir.

  Online oyun oynamanız da kotanızı baya etkilemektedir, oyunun kalitesi ve boyutuna göre değişebileceği gibi, siz her ne kadar oyunu web sayfasın dan oynuyor sansanız da, bilgisayarınız o oyunu size oynatabilmek için ilk önce web sayfasından onu indirip hazırlayıp size sunmak zorundadır ki, indirme süreci Download etme sürecidir..

  Sizin karşı tarafa kamera açmanızın kotaya hiç bir etkisi yoktur, bunun sebebi ise siz kamera açtığınız da bilgisayarınız internet üzerinden veri indirmez, tam tersine kameranızdan aldığı görüntüyü internet üzerinden karşı tarafa gönderir, yani Upload eder.

  ADSL Kota sınırlamasında Upload Sınırı Yoktur !

  Siz Dilediğiniz kadar kamera açın veya müzik gönderin veya video gönderin, bunlar kotanızı hiç bir şekilde etkilemeyecektir !

  Günlük hayatta en çok kullanılan işlemlerden, merak edilenler;
  Youtube, Facebook yada herhangi bir siteden video, Film izlemek ve müzik dinlemek kotayı etkiler !
  Herhangi bir site yada kişiye, bunları yada herhangi bir dosyayı göndermek hiç bir şekilde etkilemez.

  Günlük internet kullanımımız arasında video izlemek hemen hemen sık yaptığımız şeylerdendir, ancak bunlardan vazgeçin mi diyoruz ?

  Tabiki Hayır !

  Sadece kotanızı etkileyenlerden bahsediyoruz ve bunları kullanmamak her ne kadar zor gelsede, komple kullanmayın demiyoruz sadece en aza indirgemeye çalışın..

  Not : Burada verilen video - müzik - film - program indirmek - oyun indirmek, gibi işlemler sadece örnek olarak verilmiştir, kotanızı etkileyenler kısacası yaptığınız her indirme işlemdir ancak en önemli unsur ise, görüntülenen veya indirilen dosyanın boyutudur !

  Yazımızın ilk başında dosya boyut birimlerini bildirdik, ve bir filmin uzunluğu kısalığı, kalitesi ve tüm diğer dosyalardada aynı şekilde boyutu değiştirir.

  Zaten sizde takdir edersiniz ki, 1 dakikalık bir film ile - 10 dakikalık bir filmin boyutu aynı olamaz değilmi

  Bu bilgileri adsl kotanızı etkileyenler için kafanızda bir mantık oluşması ve neler etkileyip etkilememesi konusunda bilgiler edinmeniz için hazırladım ve kotayı aşıyorsanız bu bahsettiklerimiz doğrultusun da, bahsettiğimiz işlemleri azaltarak kotanızı kontrol altına alabilirsiniz.

  Eğerki Fatura borcunuz ciddi bir boyutta fazla geliyorsa ozman sizlere sınırsız tarifeleri önerebilirim kesinlikle sınırsıza geçin.
  Örnek : 29 TL olan bir sınırlı adsl kotası için her ay 50 TL veya üstü para ödüyorsanız;
  Zaten Fiyatı Aylık 49 TL olan sınırsız tarifeye geçerek hem dilediğiniz ce internette özgür olun hem de kafanız rahat olsun, eğer kotayı aşmıyorum ben zaten neti fazla kullanmıyorum diyorsanız ozaman doğru tarifedesiniz.

   
ADSL kotasını neler doldurur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cep'te Adsl kullanımı.

  Cep'te Adsl kullanımı.

  Evinizde, iş yerinizde veya bulunduğunuz bir yerde internete bağlı bir bilgisayar varsa, cep telefonuzdan internete girmek için extra para vermenize gerek yok. Bilgisayarınızdaki mevcut internet bağlantısını cep telefonunuzla paylaşabilirsiniz. Bunun için bilgisayara bağlı bir bluetooth dongle ve bilgisayarın internete bağlı olması (olmazsa olmaz) yeterli. Telefonda yapmanız gerekenler: 1....
 2. İletişim Boşluğunu Dedikodu Doldurur

  İletişim Boşluğunu Dedikodu Doldurur

  İletişim Boşluğunu Dedikodu Doldurur İletişim solukladığımız bir nefes… Düşüncelerin, fikirlerin eyleme döküldüğü platform sürekli dolu… Birileri, sürekli bir şeylerle o platformu doldurmakta. Hangi ortam içinde olursak olalım, insanoğlu bir şeyler söylemenin gereksinmesini duyduğu sürece de bu böyle olacak… Eğer o platformda doğru kaynaklardan yansıyan bilgiler yoksa, kaçınılmaz olarak...
 3. şeytan nasıl mı doldurur?:))

  şeytan nasıl mı doldurur?:))

  şeytan şeytan nasıldır
 4. En İyi Adsl Modem

  En İyi Adsl Modem

  En İyi Adsl Modem markaları hangileri? Modemimi değiştirecem ama bu sefer en iyisi olsun istiyorum sizce En İyi Adsl Modemler hangileri isimlerini yazın ricamdır.
 5. Su Akarken Küpünü Doldurur Atasözünün Anlamı Nedir?

  Su Akarken Küpünü Doldurur Atasözünün Anlamı Nedir?

  Su Akarken Küpünü Doldurur Atasözünün açıklaması Su Akarken Küpünü Doldurur Atasözünün sözlük Anlamı Daha önce belki duyduğunuz ancak anlamını bilmediğiniz bir atasözünü daha açıklıyoruz melekler :) Kişi, eline geçen fırsattan yararlanmalıdır; çünkü fırsat her zaman ele geçmez. İnsan, geliri bol olduğu, işi yolunda gittiği zaman ilerisi için para biriktirmeye, mal mülk edinmeye bakmamalıdır.

Sayfayı Paylaş