Affetmek ilişkiyi bitiriyor mu?

ßeLeN

Paylaşımcı Melek
Üye
Affetmek ilişkiyi bitiriyor mu?
Affetmek ilişkiyi bitiriyor
Affetmek, güçlü ilişkilerin yapı taşı olarak görülebilir. Ama yeni bir araştırma, 'Affetmeden önce bir daha düşünün' diyor.
karakalem_uyuyan_cift[1]-197.jpg

Kolay bir şekilde affedilmeyenlerin, aynı davranışı tekrarlamaları ihtimali daha düşükken, bunda sevilen kişinin tepkisi, suçluluk duygusu ve tecrübe edilen yalnızlık etkili oluyor.
ABD'deki Tennessee Üniversitesi psikologları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, eşlerine karşı olumsuz davranışlarından dolayı bir yaptırımla karşılaşmayan, hatalarından kolayca sıyrılabilen ve affedilen kişilerin, aynı şeyleri tekrar yapma olasılığı çok yüksek.
Öte yandan terk edilen ve asla affedilmeyecek olma korkusunu yaşayan kişiler, bu davranışlarına engel olma eğilimini daha fazla gösteriyor.
Araştırmada ilişkilerde küçük kabahatleri affetmenin, güçlü ilişkiler oluşmasını sağlayacağı yönündeki yaygın kanı sorgulandı.
Doktor James McNulty ve ekibi, 135 yeni evli çiftle çalıştı ve her eşten bir hafta boyunce her gün günlük tutmalarını istedi. Gönüllüler, bu günlüklere eşlerinin olumsuz davranışlarını not etti. Katılımcılar, bu davranışları affedip affetmediklerini ve ne tepki verdiklerini de kayda geçirdi.
Sonuçta, affedilen eşin aynı davranışı ertesi gün bile sergileme eğilimi gösterdiği tespit edildi. Buna göre affedici olma, eşin aynı şeyi ertesi gün yapması ihtimalini neredeyse ikiye katlıyor.
McNulty said, "Makul açıklama, affediciliğin olumsuz davranışlar sergileyen eşlerin bunlara devam etmesine izin verdiği ve bunun da sonunda ilişkiye zarar verdiği yönünde" diyor

bunu nasıl başarıcaz ben karakter olarak affediciyim kalbim kırılsada ...affetmemeyi nasıl başarıcaz :(içim acıyo

ben affederken kendimi onun yerine koyuyorum ve diyorumki ben bi hata yapsam pisman olup özür dilesem bende aff edilmek isterdim bi sansim daha olsun isterdim. O yüzden affediyorum.
Onun üzülmesine yada mutsuz olmasina tahamül edemiyorum, onu hep mutlu etmek istiyorum...
Cok seviyorum ne yapayim :tik:

ben affederken kendimi onun yerine koyuyorum ve diyorumki ben bi hata yapsam pisman olup özür dilesem bende aff edilmek isterdim bi sansim daha olsun isterdim. O yüzden affediyorum.
Onun üzülmesine yada mutsuz olmasina tahamül edemiyorum, onu hep mutlu etmek istiyorum...
Cok seviyorum ne yapayim :tik:

helal olsun smı bende oleyımdır :D:D

Geri