1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Afgan kadınının hayatı ''zindan''

  Konu, 'Kadınlar' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  afgan kadınlarının giydiği afganistan kıyafetleri afgan kıyafetleri afganistan kadınları kadınları

  AFGAN KADINININ HAYATI ''ZİNDAN''


  Afganistan'da kökten dinci hükümetin iktidara gelmesiyle birlikte Eylül 1992'de başkentin büyük parkında "İslam'a uygun davranışlarda bulunmadıkları için" toplu idamlar gerçekleştirildi. Bu tarihlerde Afganistan kadını da bütün haklarını kaybetti. Oy kullanma, devlet dairelerinde ve televizyon/radyolarda çalışma hakları ellerinden alındı. 1960'lı yıllarda mini etek giyen Afgan kadını tepeden tırnağa örtünmek zorunda bırakıldı. Hizb-i İslami örgütü militanları batılı gibi giyinen kadınların üzerine asit atıyordu.
  Afganistan bebek ölümlerinde birinci, kadın ölümlerinde ise ikinci sıradadır. Kadın ölümlerinin en büyük nedeni, kızların çocuk yaşta, daha hamileliğin yükünü kaldırabilecek kadar gelişmeden hamile kalmalarıdır. Regl olmaya başlayan kızlar hemen evlendirilmekte ve daha çocuk yaşta hamile kalmaktadırlar
  [​IMG]

  Afgan evlerinde erkeklerin bulunacağı odalarda el işi, dantel gibi kadın varlığını anımsatacak eşyalar bulundurulmaz. Afgan erkeği karısına evden çıkarken hoşçakal demez, nereye gittiğini ve ne zaman döneceğini söylemez.

  İslamcı "Taleban" rejimi altındaki Afganistan'da tam anlamı ile "Islam Seriatı" uygulanıyor. Bu uygulamanın Afgan kadınları üzerindeki etkisi ise, onları toplumda "tümüyle görünmez" kılmak.. Afgan kadınlar, "burka" ile baştan aşağı örtünmeden evden dışarı adım atamıyorlar. Sokağa çıkabilmeleri için, "burka" bile yeterli değil tek başına..Yiyecek, ilaç ve diğer güncel ihtiyaçlarını bile almak üzere sokağa çıkmaları gerektiğinde yanlarında mutlaka aileden bir erkeği "refakatçi" olarak almak zorunluğu var. Erkek doktorların Afgan kadınlarını muayenesi yasak.
  Kadın doktorun muayenesi esnasında burkayı çıkarmak yasak.  [​IMG]


  Burka" da kadınları tam koruyamıyor, Islam şeriatının zulmünden.. Nitekim bir su birikintisinden geçerken ıslanmamak için eteğini hafifçe kaldıran bir kadının "bacaklarını gösterdiği" gerekçesi ile iki Taleban tarafından dövülerek öldürülmesi dünya basınında yer almıştı.

  Afganistan'da "Islamcılar"ın iktidarı ile tüm eğitim kurumları kadınlar için yasaklanmıştır.

  Uzun yıllar savaş gören bir ülke olan Afganistan'da "dul kalan" kadınların durumu bir diğer felakettir. Çalışmaları yasak olan kadınlar, hayatlarını idame ettirecek gelirden yoksundur.

  Taleban, yüzde 70'i kadın olan öğretmenlerin evden çıkıp çalışmalarına da izin vermediğinden, çocukların eğitimi aksamaktadır. Halbuki, Islamcılar iktidara gelmeden önce, Kabil'de 150 bin kayıtlı öğrencinin yüzde 40'ı kız öğrencilerdi.

  İslamcı yönetim, erkek doktorların, kadın hastalara; kadın doktorların erkek hastalara bakmasını da yasaklamıştır. Kadın sağlık elemanları da çalışırken "burka" giydiklerinden, işlerini yapmalarını çok zor olmaktadır.

  İslam yönetimi, müzik dinlemeyi, şarkı söylemeyi, dansı, her türden oyun ve eğlenceyi yasaklamıştır. Çocuk oyunları, onları "Kuran eğitiminden" uzak tutacağı varsayımı ile yasaklanmıştır.

  Erkeklere "sakal bırakmak" mecburiyeti getirilmiştir.

  Hırsızlık yapanların el ve ayakları kesilmiş, zina yapanlar taşlanarak öldürülmüştür.

  Fotoğraf çekmek de "şeytan işi" gerekçesi ile yasaklanmıştır. Diğer yasaklar da şunlardır: Oyuncaklar, terzilerdeki moda dergileri, kadınların makyaj yapması, kaş almak, saçlarını kısa kestirmek, renkli veya beyaz elbise giymek, mücevher takmak, ince çorap ve topuklu ayakkabı, ayak sesinin duyulması, yüksek sesle konuşmak ve gülmek ..

   
 2. Mi'na57

  Mi'na57 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  434
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Afgan kadınının hayatı ''zindan''
  Allah yardımcıları olsun..:(

   
 3. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL
  Cevap: Afgan kadınının hayatı ''zindan''
  amin canımm.kadın olmak zorda böyle ülkelerde daha bir zorrr:(
   
 4. elfce

  elfce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  28 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.424
  Beğenilen Mesajlar:
  72
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  evimmdeee :)
  ayyy ne kötü bee :S allah yardımcıları olsunn
   
Afgan kadınının hayatı ''zindan'' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadınlar ve İş Hayatı

  Kadınlar ve İş Hayatı

  ünlü iş kadınları kadın ve iş hayatı cumhuriyet öncesi dönemde hayatında olmayan türk kadınlarının bugün çalıştıkları meslekler cumhuriyet öncesi döneminde hayatında olmayan türk kadınlarının bugün çalıştıkları meslekler İşi bırakmak kadının tercihi Türkiye''de iyi eğitim almış kadın sayısının az olması şirketlerdeki beyaz yakalı kadın çalışanın da az olmasında kuşkusuz etkili. Ama yapılan...
 2. zindan

  zindan

  Bakınız; Hapishane.Çok güvendiğiniz bir işte hayal kırıklığına uğrayacaksınız demektir. Çok güvendiğiniz bir işte hayal kırıklığına uğrayacaksınız demektir. Sıkıntıdır.Rüyada zindan görmek, ömür kisaligina, salgin hastaliga, büyük bir felakete delalet eder. Bir baska rivayete görede: Rüyada zindana girmek veya görmek, üzüntü, keder, zarar ve ziyana isarettir.Zindan rüyaları genellikle...
 3. “köle hayatı” yaşatıyor! Tom, katıe’ye hayatı nasıl zindan etti?

  “köle hayatı” yaşatıyor! Tom, katıe’ye hayatı nasıl zindan etti?

  katie holmes hayatı P { margin: 0px; } İki yıl önce İtalya'da peri masalı gibi bir düğünle dünyaevine giren Katie Holmes ve Tom Cruise arasında sular hiç durulmuyor. Küçük kızları Suri'yle birlikte mutlulukları pekişen çift, son zamanlarda gergin zamanlar da yaşıyor. GÜCÜ ÜSTÜNDE Cruise'la evlendikten sonra hayatı tümüyle değişen Holmes, attığı her adımı Tom Cruise'a soruyor. Kariyeri de...
 4. Evli kadın hayatını zindan etti

  Evli kadın hayatını zindan etti

  Televizyon kanalındaki arkadaşlık ilanıyla tanıştı. Kadın evli çıktı. Hayatı karardı.. Televizyon kanalındaki arkadaş ilanıyla tanıştığı 3 çocuk annesi kadının evinde kocasına yakalanan, kocayı bıçakla yaraladığı iddiasıyla yargılanan kişi 16 yıl 3 ay hapse mahkum edildi. Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, yaklaşık 8 ay önce, Hasköy Mahallesi’nde, bir televizyon...
 5. kadınlar hayatta en çok ne ister?

  kadınlar hayatta en çok ne ister?

  İkbal Gürpınar kadınların hayattan istediği 3 şeyi yazdı... İşte yazara göre kadınların hayattan istediği 3 şey... Harun Reşit savaşta esir aldığı düşman Generale : -Hayatını bağışlarım ama bir şartım var, der. 'Kadınlar hayatta en çok ne ister?' budur bilmek istediğim... Bu sorunun yanıtını getir ; kurtar kelleni der. General sorar soruşturur bu çetin sorunun yanıtını aramaya başlar ve...

Sayfayı Paylaş