1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  AFP testi ne zaman yapılır?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Alfa feto protein kısaca AFP gebelikte anne karnındaki bebeğin karaciğerinde üretilen bir proteindir, erikinlerin kanında bulunan albumin'e benzer bir proteindir. Gebeliğin erken haftalarında yolk sak kesesinde üretilirken sonradan esas üretim yeri karaciğer olur. Anne karnındaki bebekte üretilen AFP'nin görevi bugün için bilinmemektedir. Anne rahmindeki bebeğin karaciğerinde üretilen AFP sadece bebeğin kanına geçmekle kalmaz, bebeği çevreleyen amnion suyuna ve anne kanına da geçer. Bu nedenle anne kanı ile yapılan tahlille değeri ölçülebilir.
  Gebeliğin 16-20 haftaları arasında anne kanında AFP değeri ölçülür, 16-18 haftalar arasında yapılması en idealidir. Bu ölçüm sadece AFP (MSAFP) tahlili yapılarak veya üçlü, dörtlü testler yapılarak yapılabilir. Üçlü ve dörtlü testte ölçülen hormonlardan birisi de AFP'dir. Gebelikte AFP ölçümü bütün hamilelere yapılmalıdır.

  AFP testi neden yapılır?
  Hamileliğin 16-20 haftaları arasında anne karnındaki AFP düzeyinin değerlendirilmesindeki amaç bebekte olabilecek bazı hastalıkları taramaktır. Bu hastalıklar aşağıda AFP yüksekliğinin nedenleri şeklinde sıralanmıştır. AFP'nin yüksek saptanması bebekte kesin olarak bu hastalıklardan birisinin olduğunu göstermez ancak bu konuda araştırma yapılması için uyarı vermiş olur. Bebekte hastalık var mı kesin olarak belirlemek için ultrason ve bazı diğer tetkikler yapılır.


  < Konu Resmi..>  AFP yüksekliğine bağlı bebekte olabilecek başlıca hastalık nöral tüp defekti (NTD) denilen anomalilerdir. Nöral tüp defekti bebeğin sinir sistemi, beyin ve omurilik dokuları ile ilgili anomalidir. Halk arasında bebeğin sırtında açıklık olması diye adlandırılan spina bifida ve beynin gelişmemesi yani anensefali başlıca nöral tüp defekti anomalileridir. Ülkemizde nöral tüp defekti ortalama 1000 canlı doğumda 3 oranında görülür. Nöral tüp defektleri hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Gebelikte folik asit vitamini kullanılmaası bu anomalileri azaltır.

  AFP normal değeri nedir? Kaçın üzeri yüksektir?
  Anne kanında ölçülen AFP değerleri MoM olarak belirtilir. Bu değerin 2.5 MoM'un üzerinde olması yüksek kabul edilir.

  AFP yüksekliğinin nedenleri:
  Erişkin bir insanda da (kadın veya erkek) karaciğer tümörü, hepatit, yumurtalık kanseri gibi bazı nedenlerle AFP yükselebilir. Burada bahsedilecek olan AFP yüksekliği gebeliğin 16-20 haftaları arasında anne kanında yapılan AFP ölçümünün yüksek olmasıdır. Anne kanındaki AFP bebekle ilgili çeşitli anomalilere bağlı yükselebilir. Bunlar:
  - Nöral tüp defektleri (Açık spina bifida, anessefali, ensefalosel, eksensefali)
  - Bebeğin karın duvarında olan anomaliler (Barsakların karnın dışında olması, omfalosel, gastroşizis)
  - Bebekte bazı böbrek anomalileri, renal agenezi (böbreğin gelişmemesi)
  - Bebeğin idrar yollarında tıkanıklık (üretral obstrüksiyon)
  - Bebekte konjenital cilt defektleri ( Epidermolysis bullosa , aplasia cutis)
  - Bebeğin akciğerinde kistik adenoid malformasyon
  - Fetal tümörler (teratom)
  - Oligohidramnios (Bebeğin suyunun az olması)
  - Kistik higroma
  - Turner sendromu
  - Konjenital amputasyon , amniyotik band sendromu
  - Bebeğin sindirim sisteminde tıkanıklık: Duodenal atrezi , özefagus atrezisi , konjenital diafragma hernisi

  Spina bifida bebeğin omuriliğinde tam birleşememe durumudur. Açık ve kapalı spina bifida şeklinde olabilir. Açık spina bifidada AFP yükselir ancak kapalı spina bifidada AFP yükselmez, bu testle tespit edilemez.

  AFP'nin yüksek çıkması durumunda ne yapılır?
  Yukarıda belirtildiği gibi AFP yükselmesi bebekte kesin olarak bir hastalık olduğunu göstermez. Bu bir tarama testidir, kesin netice için başka metodlar uygulanır. (AFP değeri hafif yüksek yani 2.5 MoM üzerinde gelmişse tekrar AFP ölçümü yapılabilir, özellikle hafif yüksek değerler tekrar edildiğinde normal çıkabilir.) AFP yüksek çıkmışsa öncelikle ayrıntılı ultrason incelemesi ile buna neden olabilecek nöral tüp defekti, karın duvarı defekti (omfalosel, gastroşizis) gibi anomaliler araştırılır. Bu tür anomaliler ultrason ile yüksek oranda saptanabilir. Ultrasonda bebekte anomali saptanırsa anomalinin ciddiyetine göre aile ile görüşülerek gebeliğin sonlandırılmasına veya devamına karar verilir.
  Eğer ayrıntılı ultrason incelemesi ile bebekte bir anomali saptanamaz ise amniyosentez ile bebeğin amniyon suyundan alarak incelemek gerekir. Amnion sıvısında AFP (AFAFP) ve Asetilkolinesteraz (AChE) değerlerine bakılır. Eğer amnion sıvısında AFP ve asetinkolinesteraz değerleri yüksek çıkarsa bebekte %96 oranında açık nöral tüp defekti vardır anlamına gelir. Özellikle küçük nöral tüp defektleri ve küçük ensefaaloseller ultrason ile saptanamayabilir, amnion sıvısı incelenmesi ile saptanabilir. Amnion sıvısında bebekte kromozomal anomali varlığı da araştırılabilir.

  AFP testinin güvenilirliği ne kadardır?
  Araştırmalar gebelikte anne kanında AFP ölçülmesinin (MSAFP) oldukça güvenilir bir tarama testi olduğunu göstermiştir. Bu test sayesinde açık spina bifida (omurilikte açıklık olması) bulunan bebeklerin %75-90 kadarı, anensefali (beynin gelişmemesi) olan bebeklerin %95 kadarı tespit edilebilmektedir. Bir çalışmada omfolosel olan gebeliklerin %90'ında AFP yüksek saptanmıştır, gastroşizis olan gebeliklerin %100'ünde AFP yüksek saptanmıştır. AFP'nin yüksek olması bebekte kesin bir hastalık olduğu anlamına gelmez, AFP'nin 2.5 MoM üzerinde olması durumunda bebekte bir hastalık olma riski %4.5 kadardır. AFP ne kadar yüksek olursa bu risk o kadar fazla olur.

  AFP değerini etkileyebilecek faktörler:
  - Gebelik haftası: AFP ölçümü 16-20 hafta arasında yapılabilir ancak en doğru ölçüm için 16-18 haftalar arası idealdir. Hamilelik haftası yanlış hesaplanırsa veya ultrasonla yanlış ölçülürse AFP sonucunu ciddi derecede etkileyebilir. Gebelik haftası gerçekte olduğundan az hesaplanırsa AFP sonucu yüksek gelecektir. Gebelik haftası gerçekte olduğundan fazla hesaplanıra AFP düzeyi yanlışlıkla düşük gelecektir.
  - Annenin kilosu: Aşırı kilolu annelerde AFP düşük çıkabilir. Bunu engellemek için her zaman annenin kilosu AFP tetkik istem kağıdına not edilmelidir.
  - Annede diyabet (şeker hastalığı) olması: Diyabetik annelerde AFP değeri daha düşük çıkar. Diyabet varsa labaratuara mutlaka bildirilmelidir. Ayrıca diyabetik annelerin bebeklerinde nöral tüp defektine daha sık rastlanır. Bu nedenle annede diyabet varsa AFP sınırı daha düşük (1.5 MoM) alınmalıdır.
  - İkiz, üçüz gebeliklerde AFP daha yüksek olur. İkizlerde sınır 4 MoM alınır.
  - Siyah ırkta AFP düzeyi daha yüksektir, ancak bu ırkta NTD görülme oranı daha düşüktür.
  - Fetusun (bebeğin) ölmesi de AFP düzeyinde yükselmeye neden olur.

  Açıklanamayan AFP yüksekliği:
  Anne serumunda ve amniyon sıvısında AFP yüksek olmasına rağmen bunu açıklayabilecek hiçbir anomali saptanamaması durumudur. Açıklanamayan AFP yüksekliği durumunda gebelik yine de bazı riskleri beraberinde taşır. Bunlar kromozomal anomali, fetal anomali, IUGR, preterm eylem, EMR, dekolman plasenta, preeklampsi, oligohidramnios gibi risklerdir.


   
AFP testi ne zaman yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte Şeker Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?

  Hamilelikte Şeker Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?

  Hamilelikte Şeker Testi Hamilelikte şeker yükleme testi ne zaman yapılır Sevgili melekler, gebelik dönemi hem annenin kendi sağlığını hem de bebeğin sağlığını çok dikkatle takip etmesi gereken hassas bir dönemdir. Gebelikte suçiçeği gibi bu dönemde yakalanılacak hastalıklardan bazıları çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bunun dışında gebelikte şeker değerleri dikkatli bir şekilde takip...
 2. Hamilelikte zeka testi ne zaman yapılır?

  Hamilelikte zeka testi ne zaman yapılır?

  gebelikte zeka testi ne için yapılmalı,hamilelikte zeka testi yapmak gereklimidir,gebelikte zeka testi ne zaman yapılır,hamilelikte zeka testi hakkında bilgiler Gebelikte yapılan ikili test, üçlü test, dörtlü test gibi testlere genel olarak halk arasında zeka testi denir. Halk arasında zeka testi denilen bu testlerin esas adı doğum öncesi tarama testleridir veya down sendromu tarama...
 3. Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman Gebelik Testi Yapılır ?

  Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman Gebelik Testi Yapılır ?

  hamilelik testi ne zaman yapılmalıdır,gebelik testi en erken ne zaman yapılır,hamilelik testi ne zaman yapılır,gebelik testi nasıl yapılır Hamilelik şüphesinde her anne adayı gebelik testi yaptırmayı aklından geçirir peki gebelik testi ne zaman ve nasıl yapılmalıdır. Hamilelik sonrası 4 günü geçmiş döllenmiş yumurta HCG adı verilen bir hormon salgılar.Bu HCG hormonuna insan koryon...
 4. İdrar Testinde Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

  İdrar Testinde Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

  İdrar Testinde Hamilelik Ne Zaman Belli Olur- Gebelik denilen olay erkek spermi kadının yumurtası ile buluşması ile oluşan mucize durumdur. Ama tabii her zaman dediğim gibi işin aslında bu kadar basit olmadığını da söylemek isterim. Kadın için yumurtlama olayı bebek sahibi olmanın dönüm noktasıdır. Bunun için hamile kalmak isteyen çiftler özellikle kadınlar adet başlangıç tarihlerinizi not...
 5. Gebelikte afp testi neden yapılır ?

  Gebelikte afp testi neden yapılır ?

  afp,afp testi nedir,afp testi ne için yapılır,afp testi kimlere yapılır,afp yüksekliği,gebelikte afp ,afp hakkın da bilgiler Alfa feto protein (AFP), gebelik sırasında gelişen bir bebeğin karaciğeri tarafından üretilen bir proteindir. Alfa feto protein taraması, gebelik sırasında annelerin kanındaki alfa fetoproteinin seviyesini ölçen bir kan testidir. AFP, fetal karaciğer tarafından...

Sayfayı Paylaş