gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Afrika Menekşesi bakımı

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  afrika menekşesi hastalıkları afrika menekşesi bakımı, hastalıkları, nasıl bakılır, üretimi, çeşitleri, çiçeği hakkında bilgiler burada arkadaşlar.

  [​IMG]

  Çiçek yetiştirmeyi sevenler, eminim ki afrika menekşesi de yetiştiriyorlardır :) Biz de bu yazımızda afrika menekşesi çiçeğine ve bakımı hakkında ki bilgilere yer verdik Melek'ler:)

  Afrika menekşesi pembe, beyaz, mor renkleri ile salonlarınızı süsleyecek bu bitkiyi yetiştirirken yapraklarına su deydirmeden sularsanız sizin menekşeleriniz komşularınızdan daha güzel olacaktır. Kalp şeklinde daimi yeşil yaprakları ve devamlı açan yalın kat-katmerli çiçekleri ile dekoratif ve aranan bir süs bitkisidir. Otsu yapıya sahiptir.

  Toprak isteği: Bahçe toprağı, yaprak çürüntüsü, funda toprağı ve bir miktar dişli nehir kumu karışımıdır.


  Su isteği: Nisbi rutubeti bol yerleri severler.Yazın bol su isterler.Kışın toprak rutubeti azaltıldığı gibi, su nisbeti de azaltılmalıdır.
  Isı isteği: En iyi ısı 16 C olmakla birlikte, gece 13 C, gündüz 21 C ısıda cok güzel gelişirler.

  Işık isteği: Yarı gölge veya hafif güneşli yerleri severler.Direkt güneşten hoşlanmazlar. Koyu gölge, yaprak saplarının uzamasına neden olur.

  Gübrelenmesi: 5-10. aylar arasında haftada bir kez 2-3 gr. azotça zengin karışık gübre 1 lt. suda eritilerek verilir.

  Fazla güneşli yerlerdeki bitkilerde yaprak sararmaları ile birlikte çiçeklenme olur. Saksı kenarlarına değen yaprak sapları çürür.Bunun için saksı kenarlarına kalaylı kağıt kaplamak gerekir.

   
Afrika Menekşesi bakımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Afrika Menekşesi (Saintpaulia Ionantha)

  Afrika Menekşesi (Saintpaulia Ionantha)

  afrika menekşesinin bakımı afrika menekşesi bakımı menekşesi yetiştirme çeşitleri saintpaulia Afrika Menekşesi (Saintpaulia Ionantha) Gesnergiller'dendir. İlk kez Afrika'daki Bumen Ukuru dağında bulunmuş, oradan bütün dünya ülkelerine dağılıp, salon çiçeği olarak yetiştirilmiştir. Bitkinin çoğunlukla tüylerle kaplı kalp biçimli yaprakları, uzunca...
 2. Yaşar - Cezayir Menekşesi

  Yaşar - Cezayir Menekşesi

  Yine kar yağıyor sokaklara Sana yar yol bulamıyorum Dinlenmiyor şu kalbimin kavuşmak endişesi Gözlerin cezayir menekşesi İmdat yine mi yol &İmdat yine mi kar İmdat yinemi karlardan yollar örtülüyor Yaptığın cezaya girer senin Gün olur her alev küllenir Küllenmiyor şu gönlümün büyüyor hay aksi gözlerin cezayir menekşesi Şu yağan karlar gönlümün ceza-i müeyyidesi gözlerin cezayir menekşesi
 3. Afrika oynu

  Afrika oynu

  http://www.oyuncinim.com/veri/133265534310a8bc2fe87c613ea69695d6c8197e13.swf
 4. Afrika menekşesi...

  Afrika menekşesi...

  afrika menekşesi çeşitleri afrika menekşesi resimleri tohumu menekşe resimleri katmerli menekşe Afrika menekşesi pembe, beyaz, mor renkleri ile salonlarınızı süsleyecek bu bitkiyi yetiştirirken yapraklarına su deydirmeden sularsanız sizin menekşeleriniz komşularınızdan daha güzel olacaktır. Kalp şeklinde daimi yeşil yaprakları ve devamlı açan yalın kat-katmerli çiçekleri ile dekoratif...
 5. Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha)

  Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha)

  afrika menekşesi üretimi saintpaulia bakımı afrika menekşesi tohumu saintpaulia ionantha Afraika Menekşeleri'nin üretimi tohum, çelik ve ayırma ile yapılır. Tohumla üretimde tohumlar hacim olarak eşit miktarlarda kireçsiz tınlı toprak, turba ve kum karışımına ekilerek 18-21 oC’de çimlendirilir. Tohumla üretme uzun bir kültür süresi gerektirdiğinden, ancak kültür çeşitlerinin ıslahında söz...

Sayfayı Paylaş