1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Afyonkarahisar Kültürü

  Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  afyon kültürel özellikleri afyonkarahisar kültürü afyonkarahisarın kültürü afyonun kültürel özellikleri Afyonkarahisar'ın kültürel yapısını merak ediyorsanız buyrun :)

  İlin her yönden kültürel tüm özellikleri

  Dil

  Edebiyat :


  Halk Şairleri : Harabi, Turabi, Hicazi, Salih Dehşetî, Aşık Zülali, Kalaycıklı Hakkı, Figri, Yoksul Derviş (Şemsettin Kubat), Aslı Bacı (Münevver Tolun), Fakı Eder gibi ozanlarıyla Afyonkarahisar Halk Edebiyatı çok zengin bir yapıya sahiptir.
  Anlatmalar :

  Destanlar : Destanların Afyon edebiyatında ayrı bir yeri vardır. Afyonkarahisar Kalesi, tarihe damgasını vurmuş çeşme, kervansaray, köprü gibi tarihi eserleri, tarihte geçirdiği deprem, yangın, kaza gibi doğal afetler, Afyon şehri, Afyon’un kurtuluşu, haşhaşı ve diğer bazı ürünlerin üzerine söylenmiş ve yazılmış bir çok destan vardır. Bunlardan en ünlüsü ise Çizmeci Zade’nin 1318 (1902) yılında Afyonkarahisar’da vuku bulan yangını anlatan yangın destanıdır.

  Efsaneler : Afyonkarahisar efsane ve menkıbelerinde işlenen konular ağırlıklı olarak Anadolu, Ay ve Güneş, hayvan, taş kesilme, yalancılık, rüya, gaipten duyulan ses, tükenmeyen yiyecek, ağaç-kuru ağaç, su motiflerinin işlendiği görülür. Afyon efsaneler bakımından çok zengindir. Ancak bunlardan bir kısmı henüz derlenmemiştir. Kadınana efsanesi, Hüdai (Hüzai) efsanesi, Erenler pınarı efsanesi, Karakuyu efsanesi, Şahitler kayası efsanesi derlenen efsanelerin en ünlüleridir.

  Masallar : Genelde bütün yörelerimizde anlatılan masallar benzerlik arz etsede anlatıcının yaşadığı çevreden ilave ettiği unsurlar sebebiyle küçük farklılıklar gösterebilir. Bir kısmı derlenmiş ve üzerinde çalışma yapılmış olan Afyonkarahisar masalları, bölgesel özelliklerinin yanı sıra genelde Dede Korkut hikayelerindeki anlatışları ve temaları taşır.

  Şiirler :
  Afyonkarahisar’lı onlarca şairin yüzlerce şiirinde ağırlıklı olarak işlenen temalar, aşk, sevgi, tabiat, vatan, yurt, kahramanlık, zafer, kurtuluştur. Şiirlerde mahalli ifadelerin çok yer alışı da dikkat çeker.

  Türküler : Afyonkarahisar’da türküler bakımından çok zengin yörelerimizden biridir. Karahisar kalesi, Al Fadimem, Allı Gelin, Taş Başını Yol Eder, Dam Başına Asagoymuş Galbırı, Hatçem Çıkmış Gül Dalına, Çemberim Dalda Kaldı, Su Gelir Güldür Güldür gibi Afyonkarahisar Türküleri yurdun dört bir yanında söylenmektedir.

  Ninniler :

  * Ninnilerin hoş geliyor
  * Koyun ile koç geliyor
  * Sen ağlama gülüm
  * Baban seni çok seviyor ninni...
  * Ninni deyip bellediğin
  * Al bağında doladığın
  * Seni Hak’tan dilediğim
  * Uyusunda büyüsün ninni...


  Maniler :

  * Kalden iniş m’olur?
  * Ham demir gümüş m’olur?
  * Yar dedim de bir öptüm
  * Sonradan dönüş m’olur?
  * Maniye maraz derler
  * Güzele kiraz derler
  * Senin gibi kaynanaya
  * Küllükteki horoz derler
  * Afyon’un çarşısına
  * Gün doğar karşısına
  * Hiç insan aşık mı olur
  * Kapı bir komşusuna


  Tekerlemeler :

  * Allı kiraz
  * Ballı kiraz
  * Bana gel biraz
  * Kiraz vakti geçti
  * Gel beraber oynayalım
  * Eşim seni seçti
  * Kalem kaşlar
  * Kalbur kulak
  * Bitli çanak


  Ağıtlar : Anadolu’da çok yaygın olan ağıt geleneği zengin bir kültüre sahip olan Afyonkarahisar’da özellikle Emirdağ Türkmenleri arasında çok yaygındır. Bu ağıtlarda halkın çektiği çileyi, yaşadığı ızdırabı, akıttığı gözyaşını, gönlünün derinliklerindeki ateşi, bütün samimiyetiyle görmek mümkündür.

  Kalıplaşmış Sözler :

  Deyim ve Atasözü :

  Deyim : Afakanı kalkmak, ahı tutmak, burnu kaf dağında olmak, fikir tası delik olmak, hatır yıkmak, hatır yapmak,

  Atasözü : İki çıplak bir hamama yakışır, yılanlar öldü kurbağalar bey oldu, zenginin delisi garibin ölüsü bilinmez, kilitleme hırsız olur söyleme arsız olur, ölüye gidince ağla düğüne gidince oyna.

  Bilmeceler :

  * Gelir bir bir
  * Gider bir bir
  * Gelen gider
  * Giden gelmez (Doğum-ölüm)   
Afyonkarahisar Kültürü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Afyonkarahisar Şehir Tanıtımı

  Afyonkarahisar Şehir Tanıtımı

  afyon tanıtımı afyon şehri afyonkarahisar tanıtımı tanıtım nasıl bir şehir Afyonkarahisar denildiğinde ilk aklan gelenler kaymak ya da sucuktur. Oysa meraları, temiz havası, açık hava müzesi görünümündeki doğası, zengin tarihi, mermer ocakları, kalesi, maden sodası, kaymağı, vişneli ekmek kadayıfı ve tabii insana hayat veren kaplıcaları var. Yani burada hayat var! Afyonkarahisar doğadan...
 2. AFYoNKaRaHiSaR MeLeKLeRi

  AFYoNKaRaHiSaR MeLeKLeRi

  :bayraks::dans::26::raila::pasi::f015::slm::gs bayrak::türkiye:
 3. Afyonkarahisar Turizmi

  Afyonkarahisar Turizmi

  kemerkaya kasabası ipekyolu emirdag ipekyolu turizm emirdag kemerkaya afyon çay Afyon hakkında bilgi sahibi olmak istermisiniz o zaman yazımıza bi göz gezdirin :tik: Yüzölçümü: 13.927 km² Nüfus: 810.776 (2000) İl Trafik No: 03 Afyon, Anadolu’da kuzeyi güneye, batıyı da doğuya bağlayan doğal bir düğüm noktası konumundadır. Zengin tarihi geçmişi olan kent bir turizm merkezi olma...
 4. Afyonkarahisar Tarihi, Geçmişten Günümüze Afyonkarahisar

  Afyonkarahisar Tarihi, Geçmişten Günümüze Afyonkarahisar

  afyonkarahisar tarihi afyonun geçmişi afyonkarahisar tarihçesi geçmişi afyon Afyonkarahisarilinin genel tarih yapısı geçmişten günümüze kadar gelen tarihi gelişimi hakkında bilgiler Afyonkarahisar adını şehrin güneyinde bulunan kaleden ve Afyon bitkisinden almıştır. M.Ö. 7000 yılından başlayarak günümüze kadar İlimiz sınırları içerisinde Hitit, Frig, Grek, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı...
 5. Afyonkarahisar Resimleri, Afyonkarahisar Görüntüleri

  Afyonkarahisar Resimleri, Afyonkarahisar Görüntüleri

  afyonkarahisar resimleri afyonkarahisar görüntüleri afyondan görüntüler eski afyon fotoğrafları afyon eski fotoları Afyonun kaymağı ve mermeri meşhur bunu bilmeyeniz yok sanırım ama birde çok eski tarihi yapılardan kalma Afyonkarahisar'resimlerle tanımaya ne dersiniz :)

Sayfayı Paylaş