1. DeRyAaLı

  DeRyAaLı Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Aralık 2012
  Mesajlar:
  54
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0

  ağız kokusu

  Konu, 'Ağız ve Diş Sağlığı' kısmında DeRyAaLı tarafından paylaşıldı.


  [HR][/HR]Ağız kokusu, diş sağlığının bozulduğunun en önemli habercilerinden birisi.


  Birçok kişinin önemsemediği ağız kokusu, yumuşak doku iltihabı, vincent anjini, ülser ve habis tümör gibi ciddi nedenlerden kaynaklanabiliyor.

  Ne kadar hoş ve bakımlı olursanız olun, çevrenizdeki insanların sizden birdenbire uzaklaşmasına yol açacak kadar ciddi bir sorundur ağız kokusu. Hem özel yaşamı, hem de sosyal yaşamı olumsuz etkileyen ağız kokusunun birçok nedeni var. Bu nedenler diş fırçalamamaktan başlayıp diş eti iltihaplanmaları gibi daha kompleks sorunlara uzanabilir.


  Acıbadem Hastanesi Dişhekimi Tolga Yaşa, ağızdaki hatalı protezlerin, gıda birikintileri ve diş çürüklerinin ağız kokusunda önemli rol oynadığını vurguluyor. Dişhekimi Yaşa, “Diş eksikliği, dişlerdeki madde kaybı nedeniyle yapılmış olan kron ve köprü protezlerinin işlenmesi aşamasında özellikle gövde kısımlarının hijyenik olarak şekillendirilmemesi, iyi cilalanmaması yüzünden bu bölgelere gıda artıkları sıkışır”diyor.


  Bu birikintilerin hastanın kendi dişleri arasında da bulunabileceğine dikkat çeken dişhekimi Tolga Yaşa, şöyle konuşuyor: “Bu diş etine taşkın dolgu, dişin normal morfolojisinin kaybı, anormal diş teması ve diş çürükleri nedenli olabilir. Bu birikintiler zamanla ağızda kokuşur. Ve ağızda hoş olmayan bir kokuya neden olur. Birikintilerin iyi bir ağız bakımı eğitimi verilerek uzaklaştırılması ve buna yol açan nedenlerin de ortadan kaldırılması gereklidir.”


  Ağızdaki gıda birikintilerinin yanısıra çok daha ciddi sağlık sorunları da ağız kokusuna yol açabiliyor. Ağızdaki yumuşak doku iltihapları, gingwitis, periodontal hastalık, vincent anjini, ülserler ve habis tümörler de ağız kokusu nedeni olabiliyor. Dişeti iltihabının en çok rastlanan tipinin KMG “Kronik marginal gengwitis” olduğunu söyleyen dişhekimi Tolga Yaşa, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Dişeti kenarını irkilten herhangi bir etken olduğunda kronik iltihaplar meydana gelir. Genellikle KMG’de bakteri plağı ve diş taşı gibi faktörler en fazla sorumlu olan etyolojik etkenlerdir. Bazı hastalar ağız hijyenleri çok kötü olduğu halde dişetlerinde kanama olmadığından fena bir tat hissetmezler. Dişeti kanaması olduğunda ve hasta gıda birikintisi olan kısımdaki dişeti popilini emdiğinde bu fena kokuyu fark eder.”

  TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
  Bu iltihaplanmalarının tedavisinde en önemli adımı dişeti dokusunda meydana gelen değişikliğin tesbiti oluşturuyor. Bunun için de düzenli olarak dişhekimine başvurulması gerekiyor. Dişhekimi Yaşa, dişeti iltihabı etkeninin ortadan kaldırılmasının önemli olduğuna işaret ediyor ve ekliyor: “Öncelikle ağız diş bakımına özen gösterilmeli. Ve düzenli olarak dişhekimine gidilmeli. Dişeti altındaki ve üstündeki diştaşları, bakteri plakları temizlenmelidir. Kötü yapılmış dolgu ve protezler yerine iyileri yapılmalı, oluşan bozukluklar selektif aşındırma ve ortodontik tedavilerle düzeltilmelidir.”

  alıntı....
   
ağız kokusu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ağız kokusu..

  ağız kokusu..

  Ülkemizde, KBB uzmanlarına başvuran hastalann yüzde 15'inde nefes kokması sorunu mevcut. 'Nefes kokması', çocukluktan başlayan bir rahatsızlık değil; daha çok erişkin dönemde ortaya çıkıyor. Bu soruna neden olan faktörler şöyle sıralanabilir. Sinüzit denilen, yüz kemiklerinin içindeki boşluklarda bulunan iltihap, sarı-yeşil ve kalın kıvamda bir akıntının genze akmasına yolaçar. Tabii ki bu...
 2. Kötü ağız kokusu (halıtosıs)

  Kötü ağız kokusu (halıtosıs)

  Kötü ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyo-psikolojik problemlere sebep olur; hatta evlilikleri bile olumsuz etkileyebilir. SEBEPLERİ: Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Ölü veya ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri açığa çıkarır. Bakteri...
 3. Sabahları Oluşan Ağız Kokusu

  Sabahları Oluşan Ağız Kokusu

  Sabahları ağızın içinde oluşan kokunun nedeni nedir sigarada kullanmıyorum ama ağzımın içinde çok kötü bir koku var.
 4. Ağız Kokusu Nasıl Önlenir ?

  Ağız Kokusu Nasıl Önlenir ?

  ağız kokusu ağız kokusu nasıl önlenir ağız kokusu nasıl giderilir Sevgili melekler, ağız kokusu kişide sosyal çevre bırakmayan son derece rahatsız edici bir sağlık problemidir. Tedavisi mümkündür. Bu sorun genelde ağız içi problemleri ya da mide sorunları sebebiyle ortaya çıkar. Size bu sorunla ilgili öncelikle doktorunuza gitmenizi tavsiye ettikten sonra acil durumlar için...
 5. ağız kokusu nasıl giderilir..

  ağız kokusu nasıl giderilir..

  Merhaba,Bu sorunum yüzünden insan içine çıkamaz oldum.Bir yere gidince biriyle konuşurken şekilden şekile giriyorum.Lütfen bana da yardım edin ağız kokusunu nasıl giderebilirim :(

Sayfayı Paylaş