1. aysil

  aysil Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  77
  Beğenilen Mesajlar:
  22
  Ödül Puanları:
  0

  Ağlamak İnsanı Güçlü Kılar...

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında aysil tarafından paylaşıldı.

  Karşılaştığın en ufak bir problemde bilemuslukları sonuna kadar açan bir sulu göz müsün? Sorun değil dilediğince ağla! Bazıları vardır ya hani ağlamazlar sırf güçlü görünmek uğruna... Oysaki ağlamamak değil ağlamak insanı güçlü kılıyor aslında! Nasıl mı? Gözyaşını yaratan öyle anlar öyle durumlar öyle sorunlar vardır ki insanın elinden hiç bir şey gelmez ağlamaktan başka! Erkek arkadaşınla ayrıldığında baban "kesinlikle olmaz" diye haykırdığında ya da en yakın arkadaşın seni arkandan vurduğunda... içinden bir şeylerin kopup gittiğini hissettiğin anlarda hemen muslukları açar mısın yoksa her seferinde içindeki kutuya mı hapsedersin gözyaşlarınıkimselere göstermeden? Eğer içine atanlardan ve kurup kurup stres yapanlardansan sana ağlamanın insanı sadece rahatlatmakla kalmadığını hemen söyleyelim.

  Ağlamak stresi alır!
  Akan gözyaşlarımızın bize getirdiği pek çok yarar var.
  Sınav stresinden dolayı ya da sevgilin ve ailenle sorunlar yaşadığında güzlerin dolmaya haşlıyorsa yaşların top top gözlerinden akmasına engel olma. Çünkü ağlamak insanın resmen stresini alıyorayrıca depresyondan uzaklaştırıyor ve sorunlarla bas edebilmemize yardımcı oluyor.
  İnsan ağladıktan sonra rahat kafayla sorununu daha iyi tanımlayabiliyor asıl sorunun ne olduğunun farkına varıyor. Dolayısıyla sorunuyla yüzleşen insan akıp giden gözyaşlarının ardından sorununa daha iyi çözümler üretebiliyor.
  Bazen sırf karsımızdakine inat ağlamamak için direniriz. Ağlayınca sorunu yaralan kişi galip gelecekmiş gibi düşünürüz çünkü. Oysaki ağlamak kimsenin galip geldiğini göstermez. İnsanı hem fiziksel hern de psikolojik olarak rahatlatır!İçin sıkılıyorsa ve rahatlamaya ihtiyaç duyuyorsan televizyonda bir film izleyip ağlayacağına aklına seni gerçeklen derinden etkileyen acılan getir ve öyle ağlamaya çalış.
  Örneğindeliler gibi sevdiğin erkek arkadaşının seni bıraktığı günü hatırla. Hayır sana işkence çektirmeye filan niyetimiz yok. Araştırmalara göre insanı derinden etkileyen acı ların neden olduğu gözyaşları insanı çok daha fazla rahatlatıyormuş. Baksana bu durumun bile olumlu bir yanı varmış meğer!


  Göz sağlığı için faydalı!
  İçine atmak ve gözyaşlarının akıp gitmesine izin vermemek stresle ilgili kimyasalların vücutta şişe şişe depolanmasına sebep olur. Bu da insanın sıkıntısını iki katına çıkarır. Sonuç olarak ağlamak yoluyla içindeki sıkıntıyı boşaltamayan insanlar negatif duygularını daha yıkıcı yollarla ortaya çıkarırlar. Örneğin alkol ve uyuşturucu bağımlılığı bunlar içinde en sık görüleni!
  Uzun zaman ağlamamaktan dolayı "gözyaşı eksikliği" meydana gelebiliyor. Bu da kuru göz hastalıkları ve görme kaybına neden oluyor. Gözün sağlıklı olarak işlevini yerine getirmesi için bir anlamda gözyaşları hayati önem taşıyor. Gözyaşı eksikliği olan insanların ağladıkları zaman bile gözlerinden yaş çıkmayabilir.Dolayısıyla zaman zaman ağlamak göz sağlığı için oldukça faydalı.
  Ağlamak aşırı üzüntü aşırı mutluluk veya insanın canı yanması gibi kuvvetli bir duyguya tepki olarak oluşur. Bu duygunun sinyallerini alan beyin gözyaşlarının salgılanması için komut verir. Bu arada gözyaşlarına neden olan stres de bu reaksiyonla beraber atılır.
  Gözyaşları salgı bezlerindeki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Böylece ağlamak ruhu olduğu gibi bedeni de rahatlatır. Soğan ayıklarken meydana gelen gözyaşı ile bir yakınını kaybeden insanın gözyaşı kimyasal farklılık gösterir. Duygusal gözyaşında daha çok tuz ve hormonal madde bulunur.Ağlamaya bir kez başlayınca insanın kendini durdurması çok zordur.


  Erkekler daha az ağlar!
  Erkeklerin kızlardan daha az ağladığı bir gerçek. Bu üzerlerindeki toplumsal baskının yanısıra onların hormonlarından kaynaklanan bir durum aynı zamanda! Fransız Psikiyatrisi Patrick Lemoine "Gözyaşlarının Cinsiyeti" adlı kitabında kadınların erkeklere oranla daha çok ağladıkları için duygularını da daha iyi kontrol altında tutabildiklerin söylüyor.
  Ayrıca uzmanlar erkekler de ağlamayı becerebilseler onların da şiddet kullanma ve alkolizm tehlikesinden kısman kurtulabilecekleri ve kendileriyle daha barışık yaş ayabilecekleri konusunda hemfikir.Yapılan araştırmalara göre erkeklerin yüzde 36'sı kişisel ilişkiler yüzde 36'sı televizyonda seyrettiği bir film ya da haberler yüzde 9'u olumsuz düşünceler yüzde 19'u da diğer sebepler dolayısıyla gözyaşı döküyor.

  GÖZYAŞININ FAYDALARI?
  Gözyaşı gözün yüzeyini yıkayıp temizler ve sağlıklı net bir görüş sağlar. Gözün dış yüzeyindeki hücreleri yenili Göze kaçan maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Göz yüzeyini nemlendirir ve kuruluğun vereceği hasarı engeller. Pürüzsüz olmayan göz yüzeyini pürüzsüz optik bir hale getirir. Gözün ihtiyaç duyduğu oksijen ve diğer besinleri sağlar. Gözü bakterilerden ve enfeksiyonlardan korur.
  Ağlamak sanıldığının üstüne çok da kötü bir şey değilmiş ...
  Sağlık ve huzurla esen kalın ​   
Ağlamak İnsanı Güçlü Kılar... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ogrendık kı....

  Ogrendık kı....

  Öğrendik ki.... Bir tek insanın bize ''iyi ki varsın'' demesi, varolduğumuz için mutlu olmamızı sağlar.... Öğrendik ki.... Kibar olmak, haklı olmaktan daha önemlidir. Öğrendik ki.... Hayat şartları bizi ne kadar ciddi görünmeye zorlasada hepimiz çılgınlıklarımızı paylaşacak birini arıyoruz.... Öğrendik ki.... Bazen tek ihtiyacımız olan bir el ve bizi anlayacak bir yürektir........
 2. Ispanaktaki İnsanı Gerçekten Güçlü Kılar mı?

  Ispanaktaki İnsanı Gerçekten Güçlü Kılar mı?

  ıspanak,vitaminler,ıspanaktaki vitaminler,güçlü insan,ıspanak ne işe yarar,ıspanak yemek,minareller,ıspanağın değeri. ben küççükken hep temel reis gibi biriyle evlenmek isterdim. çünkü o ıspanak yediğinde çok güçlü olurdu :D:D peki ıspanakdaki demir gerçekten insanı güçlü kılarmı ? Ispanak, vitamin ve diğer besin maddeleri bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Yapısının büyük bir...
 3. Ağlamak insanı rahatlatır mı?

  Ağlamak insanı rahatlatır mı?

  Çok moralim bozuk, canım sıkkın, bağıra çağıra ağlamak istiyorum ama ya daha kötü olursam? Ağlamak acaba insanı rahatlatır mı?

Sayfayı Paylaş