Etiketler:
 1. hatiss

  hatiss Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  542
  Beğenilen Mesajlar:
  86
  Ödül Puanları:
  0

  Ağrı çekmeden rahat bir doğum için egzersiz yapmak gerekli

  Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

  Egzersiz ve ağrısız doğum,ağrısız doğum yapmak, dogru egzersiz ve rahat doğum


  < Konu Resmi..>


  Doğru yapılan egzersizin faydaları nelerdir?
  Gebelikte oluşabilecek bel ağrısı, kabızlık, bacaklarda şişlik (lenfatik ve venöz dolaşımı arttırarak) problemlerini en aza indirir,
  Gebelikte gelişebilecek şeker hastalığından ( gestasyonel diabet) korur veya tedavi eder,

  Hamilenin duruşunu geliştirir, Moral olarak hamileyi anneliğe hazırlar, doğum korkusunu azaltır,
  Gerginliği azaltır,
  Kas gücünü, elastikiyetini ve dayanıklılığı arttırır,
  Enerjiyi artırır,
  Dengeyi koruyarak düşÜK riskini azaltır.

  GEBELİKTE NE TİP EGZERSİZLER YAPILABİLİR?

  Solunum egzersizleri ve gevşeme teknikleri özellikle doğum süreci başladığında annenin sakin kalarak kendisinin ve bebeğinin strese girmeden süreci tamamlamasına yardımcı olur. Doğum sancılarının gelmeye başladığı birinci dönemde gevşeme teknikleri ile anne enerjisini aktif doğum sürecine saklar. Yine ilk dönemde solunum teknikleri ile anne ağrıyı daha az hisseder. Bu egzersizlerin hamilelik süresince öğrenilmesi daha rahat bir doğum geçirilmesine yardımcı olur.
  Kegel egzersizleri; idrar kesesi, rahim ve kalın bağırsağın son bölümünü destekleyen kas grubunu çalıştıran egzersizlerdir. Pelvik taban kasları dediğimiz bu kas grubunuz yeteri kadar kuvvetli değilse doğum sonrasında ve bazen gebelik sırasında öksürmekle, hapşırmakla oluşabilen idrar kaçakları olabilir. Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını hissettikten sonra her yerde yapabilecek egzersizlerdir.
  Doğum öncesi egzersizler;
  Egzersiz ile oksijen ve kan akımı vücudun diğer bölgelerinden çalışan kas grubuna doğru artar. Bundan dolayı hamilelik döneminde kontrolsüz ve aşırı egzersizden kaçınılması gerekir. Yine egzersiz programı düzenlenirken hamilenin daha önce aktif egzersiz yapıp yapmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.
  Erken doğum riski taşıyanlar, vajinal kanaması olanlar ve erken membran rüptürü olanlarda egzersiz kesinlikle önerilmez. Hipertansiyon gibi tibbi problemleri olan hamilelerin de egzersize başlamadan önce mutlaka doktorlarından görüş alması gerekir.
  Yürüyüş egzersize başlamak için idealdir. Özellikle hamilelik öncesi egzersiz yapmayan kişiler, egzersize yürüyüş ile başlamalıdır.
  Yüzme, vücudun tüm kaslarını çalıştırdığı için idealdir. Su vücudu desteklediğinden yaralanma, düşme riski de bulunmaz.
  Bisiklet dayanıklılığı arttırdığı için tercih edilebilir. Ancak bir süre sonra büyüyen karın anne adayını zorlar. Bundan dolayı yatay egzersiz bisikletleri aynı zamanda beli de desteklediğinden tercih edilmelidir.
  Aerobic egzersizleri kalp ve akciğerleri sağlam tutar. Hamileler için özel aerobik programlarına katılınabilir. Düşük şiddette ve su içi aerobik programları da hamileler için uygun olabilir.
  Dikkat edilecek noktalar:
  Hamileliğin ilerlemesi ile bazı pozisyonlardaki egzersizler anne ve bebeği için sakıncalı olabilir. Hamileler, egzersiz sırasında zıplama, hoplama ve ani yön değiştirmekten sakınmalıdır, bu hareketler anne adaylarının eklemlerinde ve kaslarında zedelenmeye yol açabilir.
  Egzersiz sırasında aşırı terleme ve ısınma sıvı kaybına yol açabilir bu durum hem sizin hem bebeğiniz için istenmeyen bir durumdur.
  Güvenli ve sağlıklı egzersiz için dikkat edilmesi gerekenler;
  Hamileliğin 1. döneminden sonra (Birinci trimester) sırt üstü yatarak yapılan egzersizlerden kaçınılmalı
  Sıcak ve nemli havalarda, ateşliyken egzersiz yapılmamalı.
  Serin tutacak teri emen havaya uygun spor kıyafetleri ile egzersiz yapılmalı,
  Göğüslerii korumak ve desteklemek için mutlaka sütyen kullanılmalı,
  Aşırı ısınma ve sıvı kaybından korunmak için su içilmeli,
  Anne adayları, hamilelik sürecinde alınması gereken günlük ekstra kaloriyi aldığından emin olmalı.

  Egzersizin kesilerek doktorun aranması gerektiği durumlar:
  < Konu Resmi..>


  Vajinal kanama,
  Solunum sıkıntısı,
  Göğüs ağrısı,
  Baş ağrısı,
  Kas güçsüzlüğü,
  Bacakta şişlik ve ağrı,
  Rahimde kasılma,
  Bebeğin hareketlerinde azalma,
  Vajenden sıvı gelmesi


   

  Ekli Dosyalar:

  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Mayıs 2012
Ağrı çekmeden rahat bir doğum için egzersiz yapmak gerekli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğum için egzersizler...

  doğum için egzersizler...

  Doğum İçin Egzersizler NEFES EGZERSİZLERİ: Özel bir çaba harcamadan nefes alındığında, yani kendiliğinden nefes alındığında, havanın vücudunuza giriş şekline dikkatedilmez. Göğüs ve karın yavaşça ve hafif kalkarlar. Nefes alış şeklinizi gözlemleyin, bir elinizi göğsünüze koyun, diğerini karnınıza. Hangisi daha çok kalkıyor? Şimdi biraz göğüs nefesi egzersizleri yapalım: Egzersize...
 2. Hamilelikte egzersiz yapmak erken doğumu önlüyor

  Hamilelikte egzersiz yapmak erken doğumu önlüyor

  Hamileliğin ilk altı aylık döneminde yapılacak sıkı egzersizin erken doğum riskini azaltabileceği bildirildi. Kuzey Carolina-Capel Hill Üniversitesi’nden Dr. Kelly R. Evenson, hamileliğin 37. haftasından önce yapılan doğumların erken doğum olduğunu belirterek, bu tür doğumların Kuzey Amerika ve Avrupa’da yenidoğan ölümlerinin önde gelen nedenleri arasında yer aldığını söyledi. Nedeni...
 3. Doğum İçin Egzersizler

  Doğum İçin Egzersizler

  a) NEFES EGZERSİZLERİ: Özel bir çaba harcamadan nefes alındığında, yani kendiliğinden nefes alındığında, havanın vücudunuza giriş şekline dikkat edilmez. Göğüs ve karın yavaşça ve hafif kalkarlar. Nefes alış şeklinizi gözlemleyin, bir elinizi göğsünüze koyun, diğerini karnınıza. Hangisi daha çok kalkıyor? ?imdi biraz göğüs nefesi egzersizleri yapalım: Egzersize başlamadan önce derin bir...
 4. Rahat ve sağlıklı bir doğum için ne yapmalı?

  Rahat ve sağlıklı bir doğum için ne yapmalı?

  doğumda neler yapılmalı rahat doğum için neler yapılmalı Doğum zamanı yaklaştıkça heyecanla beraber biraz korku ve streste bizimle beraberdir.Uzmanlar gün geçtikçe farklı yöntemlerle hamileleri rahatlatıp doğuma hazırlıyorlar.Ama bizler yine de ne yapsak diye düşünürüz.İşte doğumu yaklaşan hamiş meleklere altın öğütler. Rahat ve sağlıklı bir doğum için ne yapmalı? İyi bir eğitim sonunda...

Sayfayı Paylaş