1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  ağrı 'lı kadınların zorlu yemeği ve hikayesi

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  ağrı yöresine ait yemekler hikayesi olan yemekler Ben ilk defa duydum..Hem adı değişik hem de hikayesi....Belki yaparsınız ...Tabi o kadar uzun vaktiniz varsa...  Ağrı yöresine has olan ve şifalı olduğuna inanılan ''Aptigör Köftesi'', yöre kadınlarının en zorlu yemeği. Öğle saatlerinde yapımına başlanan yemek, akşam saatlerinde servise sunulabiliyor.

  Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine özgü ve şifalı olduğuna inanılan ''Aptigör Köftesi''nin yapımı yaklaşık 4 saat sürüyor. Yemek, şifalı olduğuna inanıldığı için hemen hemen haftada bir yapılıyor. Ev hanımları, zorlu olduğu için bu yemeği yapmaktan çekinirken, erkekler ise lezzetli ve şifalı olduğuna inandığı için sık sık yapılmasını talep ediyorlar.


  Doğubayazıt'ta yaşayan Nermin Okçu (70), Aptigör Köpftesi'ni 15 yaşından bu yana yaptığını belirterek, dedelerinden bu yemeğin şifalı olduğunu duyduklarını, bu nedenle yıllardır yaptıklarını kaydetti.
  Okçu, yemeğin lezzetli olduğunu, fakat yapımının çok zamanlarını aldığını belirterek, çok zahmetli olduğu için yaparken zorlandıklarını kaydetti.


  Nermin Okçu tüm zorluklarına rağmen Aptigör Köftesi'nin nesilden nesile aktarılması için herkesin elinden geleni yaptığını söyledi.

  APTİGÖR YEMEĞİNİN YAPIMI

  Büyükbaş hayvanın but kısmından alınan etler bir taşın üzerinde saatlerce dövülüyor. Et krem kıvamına gelene kadar sinirlerinden arındırıldıktan sonra, bu kez de soğan ve karabiberle bir süre dövülüyor. Daha sonra az bir soğuk suyun içine atılan et, iri köfteler haline getiriliyor. Bu işlem yaklaşık 3 saat sürüyor.

  Köfteler kısık ateşte yaklaşık 1 saat pişirildikten sonra, servise konuluyor. Etin suyu ise ya çorba şeklinde içiliyor ya da pilav yapılır.

  APTİGÖR KÖFTESİ'NİN HİKAYESİ

  Geçmişten bugüne gelen Aptigör Köfetesi'nin Ağrı'da dilden dile dolaşan hikayesi ise şöyle:
  ''Dönemin paşası Apti Paşa amansız bir hastalığa yakalanıyor ve gözlerini açamıyor. Bütün hekimlere haber salınıyor ve hekimler bu derde bir çare bulamıyor. Bunun hemen ardından yine o bölgede yaşayan bir yaşlı bir bilge saraya gelerek paşanın durumuna baktıktan sonra büyük baş bir hayvanın but kısmından siyah et ister. Bilge Ağrı Dağı'nın eteğinde büyük bir taşın üzerine eti sererek tokmakla saatlerce döver.
  Et sinirlerinden ayıklayan bilge adam, döve döve eti merhem (krem) haline getirir ve içerisine kuru soğan doğrar, karabiber atar yine saatlerce döver.
  Daha sonra ezilen eti az soğuk suyla birlikte yoğurarak büyük köfteler yapan bilge adam 1 saat kısık ateşte köfteleri pişirir.
  Bilge adam, köfteleri yedirdiği paşaya, etin suyunu da içirir. Paşa o günün akşamı ayağa kalkar, gözü görür. O köftenin adı ise o günden bugüne Aptigör köftesi olur.''


   
ağrı 'lı kadınların zorlu yemeği ve hikayesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ağrı Yemekleri

  Ağrı Yemekleri

  ağrı yemekleri ağrı ketesi hengel yemeği hengel tarifi kırıklarda balık yenirmi Ağrımızın en güzel yemeklerini sizin araştırdım melekitoşlarım :tik: Biri yapsada yesek :D:D ABDİGÖR kÖFTESİ En tanınmış yemeği Abdigor Köftesi’dir. Doğubeyazıt ilçemizde yaygın olan bu köfte, içli köfteye benzer.Yöremizin en lezzetli yemeğidir. Yağsız, sinirsiz, kemiksiz sığır eti, çok az miktarda soğan, bir...
 2. Ağrı Yöresel Yemekleri

  Ağrı Yöresel Yemekleri

  Ağrı Yöresel Yemekleri , Ağrının meşhur yemekleri, Ağrı yemek kültürü, Ağrının yemekleri, Ağrıya özgü yemekler ve tarifleri Ağrı ilinde yapılan yöresel yemekle ve tariflerini paylaşıyorum melekler... ABDİGÖR kÖFTESİ En tanınmış yemeği Abdigor Köftesi’dir. Doğubeyazıt ilçemizde yaygın olan bu köfte, içli köfteye benzer.Yöremizin en lezzetli yemeğidir. Yağsız, sinirsiz, kemiksiz sığır...
 3. Kadınların hayatını Karartan Ağrılar

  Kadınların hayatını Karartan Ağrılar

  Jinekolojik ağrılar kadınların yaşam kalitesin bozsa da ihmal ediliyor. Oysaki ihmal edilmemesi gereken bir konudur, genç kızlığa adım atılır atılmaz, ilk jinekolojik değerlendirmeler yapılmalıdır. Bunun tersi olduğu durumlarda evlilik öncesi muhakkak jinekolojik değerlendirilme yapılmalıdır, gerek sağlık sorunlarının erken saptanması gerekse hastanın daha sonraki yaşamında gerekli koruyucu...
 4. Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iletişim bilgileri

  Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iletişim bilgileri

  Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi randevu iptal Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iletişim bilgileri Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi irtibat bilgileri Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi online randevu almak Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi randevu alma Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi randevu iptal...
 5. erkek ve kadının yaratılış hikayesi

  erkek ve kadının yaratılış hikayesi

  erkek ve kadının yaratılış hikayesi kuranda kadın kadın neden yaratılmıştır erkek ve kadın bu iki cinsin birbirinden ayrı yaratılış hikayeleri vardır.çok ilginç bir şekilde yaratılmışız.ben okudum çok güzeldi sizede tavsiye edrim. Eğe kemiğinden yaratılış hikayesi ve etkileri Kuran’da yaratılış hikayesi genel hatları ile anlatılırken, Kuran’dan önceki kutsal kitap Tevrat’ta bu hikayenin...

Sayfayı Paylaş