Ağrılı birleşmenin tıbbi sebepleri nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Ağrılı birleşmenin tıbbi sebepleri nelerdir?
ağrılı ilişki nedir,ilişkide ağrı olmasının nedenleri,ağrılı ilişkinin tedavisi ,ağrılı ilişki hakkında bilgiler

a.jpg

Vajinal enfeksiyonlar

Dermatolojik durumlar (liken skleroz, vulvar distrofi vb.)

Enfeksiyon, kist, myomlar, endometriozis, kronik iltihabi hastalıklar, tumörler, rahim ağzı ve rahmin hastalıkları gibi birçok pelvik bozukluk

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar. Örneğin Herpes Simpleks Virüsünun (uçuk) sebep olduğu lezyonlar. Aşağıdaki yazı yirmi beş yaşında, evli, ilişki sırasındaki ağrı sebebi ile kocasıyla aylardır ilişkiye girmeyen bir kadının yaşadıklarını yansıtmaktadır. Problem bundan on sekiz ay önce kocamın dudağındaki bir uçuğun benim cinsel bölgeme bulaşması ile başladı.

Çok ağrım oluyordu. Benim için oldukça travmatik bir olaydı. Özellikle doktorum bana soğuk davrandığında kendimi daha kötü hissetmiştim. Şu anda yara geçmiş olmasına rağmen ağrıdan çok korktuğum için tekrar ilişkiye girmeyi denemekten çekiniyorum.

İrritabl barsak sendromu, kronik kabızlık, hemoroit gibi sindirim sistemi hastalıkları. Birleşme sırasında penisin barsakları hareket ettirmesi sebebiyle ağrı oluşur. Ayrıca gayta kaçırma şikayeti olan kadınların bu durumun ilişki sırasında tekrarlamasından korktuğu için disparoni şikayeti olabilir.

İdrar yolu (sistiti) ve barsak sonunun bozuklukları

Vulva hastalıkları (vulvanın irritasyonu, vulvada ağrı, vestibulit vb.)

Kasık bölgesine alınan radyoterapi, Östrojen eksikliği (vajinada kuruluğa ve hücre katmanının incelmesine sebep olarak ilişki sırasında nemlenmeyi, uyarılmayı engeller. Östrojen eksikliği sıklıkla yaşlılığa bağlı ya da ameliyat sonrası yumurtalıkların çalışmasının durması sonucu oluşur.

Şeker hastalığı (diyabet) mantar enfeksiyonlarının daha sık görülmesine sebep olur bu sebeple kaşıntıya bağlı hasar oluşur.

Klitorisin irritasyonu ya da enfeksiyonu.

Geri