1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.356
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Ağrısız Doğum Nasıl Olur?? Anne Adaylarımıza...

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Ağrısız Doğum Ağrısız Doğum Nasıl Olur  Her anne adayının en büyük korkusu doğum esnasında çok acı çekmektir. Ancak günümüzde tıp o kadar ilerlemiştir ki artık doğum son derece kolay ve ağrısız yapılabilmektedir. Bu yüzden 9 ay boyunca o anı düşünerek stres yapmanız sadece kendinize değil taşıdığınız bebeğe de zarar vermektedir. İşte bakalım ağrısız doğum nasıl oluyormuş sizlerle paylaşıyoruz....Peki suda doğum hakkında neler biliyorsunuz işte sizler için soru cevaplarla suda doğum...


  [​IMG]


  Ağrısız doğum;
  Doğum sancıların karında basınç, kasıklarda baskı biçiminde hissedildiği, tamamen normal bir doğumdur. Ağrısız doüumun normal doğumdan tek farkı doğum sancılarınızı karnınızda sadece kasılma (ve bebek çıkarken kasıklarınızda basınç) şeklinde hissetmenizdir. Ağrı acı vs yoktur. Bölgesel analjezi uygulamasından sonra doğuma kadar geçen sürede yürüyebilir, bulunduğunuz mekanda yürüyebiirsiniz.Sizi doğum evine alıp, pozisyon verdiklerinde karnınızda kasılma, kasıklarınızda baskı hissedince siz de aynı zamanda ıkınır, bebeğinizi aşağıya itersiniz. Her kasılmada bebek, doğum kanalında biraz daha ilerler ve nihayetinde önce başı daha sonra vücudu rahimden çıkar.

  İsterseniz ilk olarak normal doğum ve evrelerini inceleyelim, sancılar nasıl oluşur, bir görelim:

  Doğum ve Evreleri

  Doğum, rahim içindeki bebeğin, vakti gelince türlü kasılmalarla doğum kanalında ilerleyip dışarıya çıkması, dünyaya gözünü açmasıdır. Her kadının doğumu özeldir ve onun için ömrü boyunca unutamayacağı bir tecrübedir.

  Normal doğum 3 Aşamada Gerçekleşir:

  1-Açılma
  2-Bebeğin çıkışı
  3-Halas (Plesantanın-bebeğin eşinin çıkımı) ile doğum eylemi tamamlanır.

  Doğum süresi:

  Doğum süresi; ilk ya da ikinci, üçüncü doğum olması, bebeğin ve anne adayının boyu, kilosu, bebeğin pozisyonu, kanalın anatomik yapısı, annenin psikolojik durumu ve benzeri pek çok etkenlerle değişebilmekle birlikte; ilk doğumda ortalama 6-9 saat; daha sonraki doğumlarda 3-5 saattir.

  Doğum Ağrısı


  agrisiz-dogumDoğum ağrısı, kendine özgü nitelikleri olan çok boyutlu bir ağrıdır ve çoğunlukla çok şiddetlidir. Pek çok kadın için şu ana dek yaşadıkları en büyük ağrıdır. Doğumun 1. aşamasındaki ağrılar rahim kasılmaları ve rahim boynunun genişlemesi, doğum kanalı açılmasından kaynaklanır. Bu ritmik kasılmalar çeşitli biçimlerde hissedilir ve şiddetli menstruasyon (Aybaşı) sancısı gibidir.2. devrede ise bebeğin başının doğum kanalından aşağıya inip dışarı çıkarken kasık ve kalça tabanındaki yumuşak dokuların kasılıp germesinden kaynaklanır.

  Doğumun ilk safhasında hipnoz, akupunktur, Aromaterapi,Etonoks gazı,TENS uygulanması ve Petidin enjeksiyonu gibi bazı teknikler denenmektedir. Ancak bütün daha sonra yeterli olmayabilir. Doğumun sonraki evrelerinde yalnız Bölgesel Analjezi metadları etkilidir.

  Analjezi “ağrısızlık, acı, ağrı hissedilmemesi” demektir. Bölgesel analjezi kişiyi uyutmadan, (şuuru açıkken) sadece ağrının oluştuğu veya iletildiği bölgenin geçici olarak uyuşturulması, o bölgedeki ağrı ve/veya hissin bir süreliğine yok edilmesidir.

  Normal doğumda bölgesel analjezi 3 farklı teknikle uygulanabilir. En yaygın yöntem epidural analjezidir. 2. yöntem spinal analjezidir (Çoğunlukla doğumun ilerlemiş aşamalarındaki ağrı tedavisinde, çıkım öncesi şiddetli sancılarda, ıkınmayı engellemeyecek ilaçlarla uygulanır.) 3. metodda kombine spinal epidural analjezidir. Buradaki amaç her 2 yöntemin avantajlarından yararlanabilmektir.

  Normal doğumda altın standart: Epidural Analjezidir.

  Normal doğum için en çok tercih edilen, en etkili, en güvenli ve en sık kullanılan yöntemdir. Bel bölgesindeki duramater zarı etrafına (Epidural alana) ağrı kesici ilaçların enjeksiyonu ile gerçekleştirilir. Anne adayı baskıyı, dokunmayı hisseder, hatta kalkıp yürüyebilir ama ağrıyı hissetmez. Normal doğum için gerekli olan doğum sancısı, kasılmalar vardır ama rahatsız etmez.

  Ne zaman uygulanır ?


  Rahim kasılmaları düzenli hale geldikten (Doğum ağrıları oturduktan) sonra rahim ağzı yaklaşık % 60-70 incelip, açıklığı 4 cm’e ulaşınca yani sancılar anneyi ciddi olarak rahatsız etmeğe başlayınca uygulanır. Daha önce uygulanması, kasılmaları etkileyip doğumu geciktirir. Geç kalındığında ise hem anne gereksiz ağrı çekmiş olur hem de ağrılar daha sık geleceğinden anne adayı işlem süresince hareketsiz kalamaz ve epidural uygulanması zorlaşabilir.

  DOĞUMDA EPİDURAL ANALJEZİ


  * Günümüzde ayaklarda uyuşukluk ya da ağırlık hissi olmaksızın doğum sancısını yok etmek başka bir ifadeyle “Mobil ağrısız doğum” mevcuttur. Uygulamadan sonra yürüyebilirsiniz.
  * Epidural analjezi sizi sersemletmez, hasta hissettirmez, ayrıca bağırsak hareketlerini durdurmaz, gaz çıkarımını engellemez.
  * Hem psikolojik rahatlama, hem de kas spazmının çözülmesiyle normal doğum şansınızı artırır.
  * Doğum stresinizin çoğunu giderir, kaslarda gevşeme ve rahatlama sağlar.
  * Sancıları ağrı olarak değil, basınç ve kasılma olarak hissedersiniz. Çıkım esnasında kasılmalara eşzamanlı ıkınarak doğuma katılabilir, doğumunuzu çabuklaştırabilirsiniz.
  * Doğum sonrası yorgun, bitkin olmadığınız için bebeğinizi çok daha çabuk kucağınıza alır, hemen besleyebilirsiniz.
  * Tecrübeli uzmanların yaptığı epidural sonrası baş ağrısı çok nadirdir(% 1 civarı). Oluşsa bile tedavisi mümkündür. Tedavi edilmese bile 7-15 gün içinde kendiliğinden, iz bırakmadan geçer.
  * Normal doğumun ağrı gideriminde altın standart “epidural”dir.
   
Ağrısız Doğum Nasıl Olur?? Anne Adaylarımıza... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğumuna yakın anne adayları için doğum çantası

  doğumuna yakın anne adayları için doğum çantası

  doğum çantası nasıl hazırlanır doğum çantası ne zaman hazırlanır ne zaman hazırlanmalı bebek hazırlanmalı hastane Gebeliğinizin son ayına girdiğinizde, artık doğum için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Daha önceden hazırladığınız çantanızda sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyacağı şu malzemeler bulunmalıdır: Sizin için: 2 adet gecelik (pijama değil),iç çamaşırı, terlik, yüz...
 2. Ağrısız Doğum Nasıl Olur lütfen cevap verin!

  Ağrısız Doğum Nasıl Olur lütfen cevap verin!

  Ağrısız Doğum Nasıl Olur lütfen bu konuda bilir kişiler varsa bana cevap versin, ben doğumdan çok tırsıyorum çok acıyormuş insanın canı:S
 3. Doğumhanede Siz Anne Adaylarını Neler Bekliyor ?

  Doğumhanede Siz Anne Adaylarını Neler Bekliyor ?

  Bu konu; Doğumhanede Siz Anne Adaylarını Neler Bekliyor hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, 9 ay süresince heyecan içinde beklediğiniz bebeğinize kavuşmanız için az bir zaman kala içinizi bir korku kaplayabilir. İlk kez doğumhaneye girecek, daha önce hiç tatmadığınız bir deneyimi tadacaksınız. Peki doğumhanede hangi aşamalardan geçeceksiniz? İşte bu makalemizde doğumhane...
 4. Doğum ağrısı nasıldır?

  Doğum ağrısı nasıldır?

  Doğum ağrısı kadından değişiklik gösterebilir. Hafif dereceden orta dereceye kadar değişiklik gösterebileceği gibi bazı kadınlarda görülmeyebilir de. Doğum ağrısı, gebe kalmayı düşünen kadınlar için ciddi bir caydırıcılık sebebidir. Televizyonda konu edinilen doğumun zor sahneleri, bağırışlar, haykırışlar gibi sahneler özellikle doğumun negatifliği yönünde psikolojinin gelişimine katkıda...
 5. Ağrısız doğum varmı?

  Ağrısız doğum varmı?

  Günümüzün anne adayları artık çok şanslı. Çünkü artık epidural anestezi veya halk arasında "ağrısız doğum" adıyla bilinen yöntem çok güvenli ve yaygın bir şekilde kullanılıyor. Epidural anestezi ile ilgili yeterince bilgi alabilmek için öncelikle doğum ağrıları hakkında gerekli bilgiyi almak uygundur. Doğum Ağrılarının Nedenleri Nelerdir? Doğum sırasındaki ağrıların iki temel...

Sayfayı Paylaş