Etiketler:
 1. destina_

  destina_ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  138
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Ah çocuk!

  Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında destina_ tarafından paylaşıldı.

  Mutluluklar pazarlarda alınıp satılır oldu. Betonlaştı gözyaşları, yürekler katılaştı. Kimse kimseyi sevmiyor, kimse kimseye acımıyor, yanmıyor.
  Güzellikler bile parayla alınıp satılıyor artık. Namussuzlar çoğaldıkça namuslular azaldı. Makamlar büyüdükçe beyinler küçüldü. Herkes firsattan istifade edip cebini şişirmeye çalışıyor, yetimin, yoksulun hakkına tecavüz ediyor. Gözlerde güneşin sıcaklığı, vicdanlarda doğruluğun aklığı kalmadı çocuk.

  Yürekler gibi gözlerde kirlendi. Sevinçlerimizi, şiirlerimizi, kitaplarimizi yok ettiler, alıp götürdüler bizden uzaklara insani duygularımızı. Toprağımız küs şimdi bize, ğögümüz de küs. Bilmem ki nasıl anlatılır sahtekarlığın, cüzdanın ve vicdanın kirlenmişliği bir ülkede . Erdemin, fazilletin, sevginin ve dostluğun çürümüşlüğü.

  Gökyüzü hepimizin değil mi, ya yeryüzü. Neden vicdanları gibi gökyüzünüde, yeryüzünüde kirletirler çocuk. Doğaya, insana, kuşa, çiçeğe, emeğe bu düşmanlık niye... Bilmezler mi ki, bunları sevmekle başlar yaşam. Bu kin, nefret ve düşmanlıkla nereye varacak dünyamız. Bunlar sevmeyi bilir mi çocuk? Zerre kadar bir vicdan taşımışlar mı yüreklerinde?

  Hayatta hiç sevmişler mi bir ırmağın türküsünü? Gümbürtüsünü bir ormanın durup dinlemişler mi? Bir pınarın akışını, yağmurun yağışını?. Bir türkünün, bir şiirin güzelliğini, bir dostluğun ve sevdanın sıcaklığını yaşamışlar mı hiç?

  Gülümsemişler mi çocuklara bahar gülleri gibi, okşamışlarmı saçını bir öksüzün. Vurmuşlar mı sesini dağlara, çağlayanlara? Oturup ağlamışlar mı yavrusu vurulmuş bir cerenin acısına. Duymuşlar mı oğlu mahpus bir ananın feryadını yüreklerinde...

  Yalvarma güzel çocuk, dillerini utandırma. Utandırma dillerini, dillerin ki dağ yelidir senin; Pınarların sesi, kuşların ötüşüdür. Bükme boynunu gözlerini utandırma, gözlerin gökyüzüdür senin, mavi gülüşlü bir çiçek.

  Yalvarma çocuk; sesini utandırma. Gülün kokusudur sesin; rüzgarın nefesi, ırmağın türküsüdür. Yalvarma çocuk; ellerini utandırma. Yokluk, yoksulluk kötü bilirim. Umudu, sevinci, onuru utandırma. En güzel senin ellerindir çocuk ekmeği tutan, suya uzanan.

  Ey çocuk yoksulluğunu öfkeli bir bıçak gibi taşı yüzünde ama yalvarma, utandırma yüzünü. Utancını ve hıncını güneşin sarısı gibi yüreğinde sakla. Unutma seni ağlatanları. Unutma utanması gerekenleri ama sen ağlama, utandırma gözyaşlarını. Aşk için ağla, dostluk ve sevgi için. Ama yoksulluğun için ağlama, yalvarma, utandırma gözyaşlarını çocuk. Bırak dereler ağlasın senin yerine, rüzgarlar, pınarlar ağlasın ama sen ağlama. Deli taylar gibi sev yaşamı, aşkı sevgiyi ve umudu. Yüzün her koşulda onuru, öfkeyi, sevinci, direnci taşısın; Yılgınlık, bezginlik olmasın. Yeri geldiğinde sormalısın yoksulluğun hesabını..

  Elimden tut ey çocuk; utandırma ellerini. Tut elimden güneşe yürüyelim, sevince, umuda, neşeye yürüyelim. Tutki güneş doğsun, serçeler sevinsin. Zulümler, karanlıklar çekilsin üstümüzden.

  Tut ki tomurcuklar açsın, büyüsün çocuklar, serceler ucsun, tohumlar ekilsin, yeşersin umutlar. Bir demet ışık saçılsın dünyaya, kapılar açılsın, kalmasın esaret, ezilmişlik, açlık. Kimse kimseye avuç açmasın, çocuklar ağlamasın, utanmasın analar, babalar yoksulluktan yokluktan.

  Ah çocuk! Vakitsiz açan ,bir çiçek tarlası gibi yüreğin
  beyaz kardelenler, sarı papatyalar bükmüş boyunlarını ipince boynundan güneşe bakıyorlar...

  Her iç çekişte dünyanın bütün çiçekleri kanamada bütün kuşları havalanmada umudun evi yok, sevincin adresi neylersin çocuk...

  Ah çocuk! Vereceksen, rüzgarlara ver sesini, tomurcuklara
  baharı muştulasın yarınlara mümkünü yok artık, gittiğim her yere soluk yüzünü taşıyacağım ve seni her düşündüğümde çağımın utancını yaşayacağım ah çocuk!

  _alıntı


   
Ah çocuk! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ah!çocuk mutluluklar pazarlarda alınıp satılır oldu!

  ah!çocuk mutluluklar pazarlarda alınıp satılır oldu!

  Ah! Çocuk Mutluluklar pazarlarda alınıp satılır oldu. Betonlaştı gözyaşları, yürekler katılaştı. Kimse kimseyi sevmiyor, kimse kimseye acımıyor, yanmıyor. Güzellikler bile parayla alınıp satılıyor artık. Namussuzlar çoğaldıkça namuslular azaldı. Makamlar büyüdükçe beyinler küçüldü. Herkes firsattan istifade edip cebini şişirmeye çalışıyor, yetimin, yoksulun kakkına tecavüz ediyor. Gözlerde...
 2. Ferdi Tayfur- Ah bir çocuk olsam

  Ferdi Tayfur- Ah bir çocuk olsam

  ah bir cocuk olsaydim parklarda oynasaydim dertten kederden uzak arkadaslar bulsaydim buyudum de ne oldu omrum kederle doldu cocukluk gunlerimi gonlum hep arar oldu seller gibi cosardim kanatlanir ucardim bu duygular icinde ah bir cocuk olsaydim umutlarim yel oldu gozyaslarim sel oldu yasamak azap oldu ah bir cocuk olsaydim nerede o saf dostluklar nereye kayboldular o cocukluk...
 3. Ah hayat! Neden ben hep çocuksu hayallere daldım?

  Ah hayat! Neden ben hep çocuksu hayallere daldım?

  Hayat, sende ne çok yoruldum, ne çok yıprattım kendimi. İçi boş kelimelerin tatlı diline kandım, sevdim, sevdikçe ne hoyrat kullandırttım ruhumu… Bir hissi anlatabilmenin, kendimi ifade edebilmenin derdine daldım da, bu kez ne çok yandım… Oysa ne söylersen söyle karşındaki anlayabildiği kadar sendi ve aslında hiç kimse “ben” değildi. Söyle öyleyse benden başka kim eksildi? Bütün olmayı,...
 4. Ahsen

  Ahsen

  Teşekkürler
 5. Ah Bu Çocukların Cep Telefonuna Düşkünlüğü

  Ah Bu Çocukların Cep Telefonuna Düşkünlüğü

  Kızlar eminim ki bizimle aynı durumu yaşayan birçok kişi vardır. Biliyorsunuz bizim ikiz bebişler var şu an 20 aylıklar. Tam hareket ve yaramazlık zamanları birde keşfetme diyebilirim. Özellikle ikizlerimizden erkek olan Ömer resmen kendini paralıyor sebebi de cep telefonu... Babası yada ben artık ağlamalarına çaresiz kalıp veriyoruz telefonu gördüğü an pepeee diye bağırıp ağlamaya başlıyor....

Sayfayı Paylaş