1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ahmed Amiş Efendi Hayatı

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Ahmed Amiş Efendi hayatı,biyografisi Ahmed Amiş Efendi Sufiliği


  Merhaba SEvgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden sevgili misafirler, bu yazımızda sizler için ve merak eden tüm arkadaşlarımız için Ahmed Amiş Efendi Hayatı hakkında ki bilgilere yer veriyoruz.

  < Konu Resmi..>


  Ahmed Amiş Efend Halvetiye-Şabaniyye sufilerinden dir.

  Ahmed Amiş Efendi Hayatı

  1807'de Tırnova'da doğdu. 1920'de İstanbul'da öldü. Kuşadalı İbrahim Halveti'nin talebelerinden Ömer Halveti'den yirmili yaşlarda tasavvuf eğitimi aldı. Hamamcılık ve Sıbyan mektebinde hocalık görevlerinde bulundu. Osmanlı Rus savaşına katıldı. Hayatının son dönemlerinde Fatih Camii türbesinde görev yaptı. Bu sebeple Fatih türbedarı adıyla anıldığı da olmuştur.


  Ahmed Amiş Efendi Sufiliği

  Ahmed Amiş Efendi Osmanlı'da Vahdet-i Vücud okulunun görüşlerini paylaşan sufilerden biridir. Osmanlı sufi geleneğinde çeşitli merasimlerin önemli bir yeri olmakla birlikte Amiş Efendi de piri Kuşadalı İbrahim Halveti gibi sufi eğitiminde yapı, giysi tarzı ve belirli merasimlere önem vermemiş bunun yerine ahlaki bir hayat ve sohbetin önemini vurgulamıştır. Kendisinin diğer tanınmış sufilerde olduğu gibi herhangi bir eser bırakmadığı bilinmektedir.

  Ahmed Amiş efendi döneminde tanınmış yazar ve devlet büyüklerinden öğrencileri olmuştur. Babanzade Ahmed Naim, Ahmed Avni Konuk bunlardan birkaçıdır. Kendisi yerine Maraşlı Tahir Efendiyi bırakmıştır.

  Ünlü tasavvuf araştırmacısı Abdülbaki Gölpınarlı Ahmed Amiş Efendi'nin sohbetlerinde bulunmuştur. Bu sohbetlerden tuttuğu notlardan oluşmuş bir kaynağın kendisinde bulunduğu aktarılmış ancak şu ana kadar bu kaynağın mevcudiyeti ispatlanmamıştır.

  Ahmed Amiş Efendinin vahdet-i vücud okulunun görüşlerini içeren konuşmaları zamanında bazı katı şeriat taraftarı kişilerin tepkisi çekmiş olmakla birlikte genel olarak kendisiyle ilgili olumlu görüşlerin bulunması ve dönemin siyasi ortamı hakkında kovuşturma yapılmasını engellemiştir.


   
Ahmed Amiş Efendi Hayatı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ahmed Amiş Efendi Kimdir

  Ahmed Amiş Efendi Kimdir

  Merhaba arkadaşlar Ahmed Amiş Efendi Kimdir hayatı hakkında bilgi bekliyorum
 2. Ahmed Hulûsi Efendi

  Ahmed Hulûsi Efendi

  Ahmed Hulûsi Efendi kimdir hayatı hakkında bilgi var mı bu sitede yada bilen var mı bu sitede varsa yazsınnn!
 3. Ahmed Hulûsi Efendi hayatı

  Ahmed Hulûsi Efendi hayatı

  Ahmed Hulûsi Efendi kimdir Ahmed Hulûsi Efendi hakkında bilgi Merhaba Sevgili Melek'ler... Misdafirimizin sorusu üzerine Ahmed Hulûsi Efendi hakkında ve Ahmed Hulûsi Efendi'nin hayatı hakkında bilgilere yer veriyoruz bu sayfamızda. Ahmed Hulûsi Efendi hayatı Ahmet Hulusi Efendi Amasya'ya göç eden Şirvanlı Şeyh Siraceddin İsmail Efendinin oğlu ve Sadrazam Şirvanızade Rüştü Paşanın...
 4. Ahmed İzzet Efendi Kimdir

  Ahmed İzzet Efendi Kimdir

  Ahmed İzzet Efendi Kimdir biyografisi hayatı hakkında bilgileri var mı acaba
 5. Ahmed İzzet Efendi hakkında bilgi

  Ahmed İzzet Efendi hakkında bilgi

  Ahmed İzzet Efendi hayatı Ahmed İzzet Efendi hakkında bilgi Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda Ahmed İzzet Efendi'nin hayatı hakknıda bilgi edinmek istyeyen misafirimiz ve sizler için de tabiki, Ahmed İzzet Efendi'nin hayatı hakkında kısa bilgiler aktarıyoruz. Ahmed İzzet Efendi Çal müftüsü. Millî mücâdele mücâhidlerinden. Denizli'nin Çal ilçesine bağlı Süller köyünde doğdu....

Sayfayı Paylaş