1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ahmed Eflaki biyografi

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Ahmed Eflaki hayatı Ahmed Eflaki hakkında bilgiler


  Merhaba Melek'lerim ve Ahmed Eflaki kimdir diyen misafirler, sizler için bu sayfamızda Ahmed Eflaki hakkında ve Ahmed Eflaki'nin hayatı hakknıda biyografi bilgilerine yer veriyoruz.

  < Konu Resmi..>
  AHMET EFLAKİ
  Eflâkî Dede, Mevlana'dan 90 sene sonra 1360 yılında Konya' da vefat etti. Mevlevılik' te bir manevı rütbe olan Dedelik seviyesine çıktığı için "Dede" denildi. Mevlana' nın Oğlu Ulu Arif Çelebi'ye intisab ederek onun manevi eğitimine girdi ve onun yakınları içinde yer aldı. Zengin ve kültürlü bir ailenin çocuğuydu. Altın Ordu Devleti' nin başşehri Saray' da iken eğitimine başladı. Daha sonra, o devrin kültür merkezlerinden olan Konya'ya geldi ve tahsilini burada tamamladı. Muhtemelen astronomi dersleri alıp, gök cisimlerinin gözlemleriyle uğraştığı için kendisine "Eflakî" denildi.

  Ulu Arif Çelebi'nin vefatına kadar (1316) yanından ayrıl madı. Çelebi ile birlikte 1291 yılında Azerbaycan'a gitti. Yolculuk sırasında Kayseri, Sivas, Bayburt, Ahlat ve Tebriz' e uğradılar. Bu bölgeler aynı kültür coğrafyasının sınırları içinde yer alıyordu.

  Eflakı, Ulu Arif Çelebi'ye candan bağlıdır. Onun her sözünü hikmet bilir, her işini keramet kabul eder. Bu bağlılık, saygı ve sınırsız güven, manevi eğitimde ilerlemek için önem taşır.

  Bir gün Konya'ya bir yabancı gelir ve onların dergahının misafirhanesinde konuk olur. Bu zat Kudüs'te uzun müddet Halllürrahman, yani Hz. İbrahim makamında hizmet ettiğini söyler. Her inanmış insanda kutsal yerlere karşı bir özlem vardır. Eflâki de oraları görmek ve Halilürrahman' da bizzat hizmette bulunmak hevesine düşer. O gece rüyasında türbeye bir cenazenin girdiğini görür.
  Kim olduğunu sorar:
  - İbrahim Halil peygamber derler ve onu dergahta üzerine Mesnev kitabı konan rahlenin altına gömerler.

  Eflaki'yi bizim için asıl değerli kılan, onun Ariflerin Menkıbeleri adıyla iki cilt halinde dilimize de çevrilmiş olan Menakıbü'lArfiîn adlı kitabıdır. Bu kitap Mevlana ve ailesi için en önemli kaynakların başında gelir. Burada Mevlana'nın babası, kendisi, Şems-i Tebrızt, çok yakınları olan Selahaddin Zerkûb ve Çelebi Hüsameddin ile oğulları olan Sultan Veled ve Ulu Arif Çelebi'ye ait bilgiler vardır. Eserde, bu kişiler ve çevrelerinde olup bitenler hakkında pek çok olay, hikaye, menkıbe anlatılır. Ayrıca, devrin sosyal, kültürel ve günlük yaşayışına ait bir çok malzeme de yer alır. Bu arada çok miktarda olağanüstü hadiselere yer verilir. Bunlara menkıbe denir. Menkıbeler, halkın sevip saydığı kimselerde görmek istediği fevkaladeliklerle dolu, idealize edilmiş, yarı tarihi yarı efsanevi özellik taşırlar.


   
Ahmed Eflaki biyografi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ahmedim ahmed ilahisi

  ahmedim ahmed ilahisi

  ahmedim ahmed ahmedim ahmet ilahisi ahmed ceddim muhammed hz bekir dilinde zikir ahmet ahmedim ahmed Ahmedim Ahmed ceddin Muhammed aleme rahmed aşk meydanında Hz. Bekir dilinde zikir daima şükür aşk meydanında Hz.Ömer belinde kemer daima İSLAM cenk meydanında Hz.osman dilinde kuran daima Hz. ALİ şüpesiz veri ALLAHIN aslanı cenk meydanında
 2. Ahmed Diyobendi biyografi

  Ahmed Diyobendi biyografi

  Ahmed Diyobendi hayatı Ahmed Diyobendi biyografi Ahmed Diyobendi Kimdir Merhaba Sevgili melek'lerim ve Ahmed Diyobendi kimdir diyen siz misafirler, sizlere bu yazımızda Ahmed Diyobendi biyografi bilgilerini aktarıyor ve Ahmed Diyobendi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri paylaşıyoruz. Ahmed Diyobendi Hindistan’da yetişen velîlerdendir. Doğum ve ölüm târihleri belli değildir....
 3. Ahmed Eflaki Kimdir

  Ahmed Eflaki Kimdir

  Ahmed Eflaki Kimdir biyografisi varmı Arkadaşlar merhaba ben Ahmed Eflaki hayatı hakkında bilgi arıyorum umarım siz bana bilgi verirsiniz.
 4. Ahmed Bin Harb biyografi

  Ahmed Bin Harb biyografi

  Ahmed Bin Harb hayatı Ahmed Bin Harb biyografi Ahmed Bin Harb hakkında ve Ahmed Bin Harb hayatı hakkında bilgi edinmek isteyen tüm arkadaşlarımız, sizleri bu sayfamıza alalım. Çünkü biz bu sayfamızda Ahmed Bin Harb biyografi bilgilerine yer veriyoruz. Evliyânın büyüklerindendir.Nişabur'da dünyaya gelmiştir.Doğum târihi bilinmemektedir.848 senesinde vefât etti. Büyüklüğü herkes...
 5. Ahmed Hulûsi Efendi

  Ahmed Hulûsi Efendi

  Ahmed Hulûsi Efendi kimdir hayatı hakkında bilgi var mı bu sitede yada bilen var mı bu sitede varsa yazsınnn!

Sayfayı Paylaş