Ahmed Hani Biyografisi

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
Ahmed Hani Biyografisi
Ahmed Hani Hayatı
Ahmed Hani Biyografisi
Ahmed Hani hakkında ve Ahmed Hani hayatı hakkında bilgi arayan tüm arkadaşlarımız, sizler için bu sayfamızda Ahmed Hani ve biyografi bilgilerini paylaşıma sunuyoruz.
Ahmed-i Hâni 17. yüzyılda, divân edebiyatının, Kürtçe'nin Kurmanci lehçesine uyarlanmış şekli olan "Mem û Zîn"i yazan, [(Hakkari'li]]lı Kürt tarihçi, edebiyatçı ve mutasavvıf.Ahmed Hani Yaşadığı yörede zaman zaman şeyh olarak kabul edilmiş, Hani Baba adıyla da anılmıştır. Doğu Bayazıt medreselerinde müderrislik ve İshak Paşa Sarayında kâtiplik yapmıştır.

Ahmed-i Hâni, Mem û Zîn adlı eserinde, Emir Zeynettin'in güzellikleriyle dillere destan olan Zin ve Sti adlı iki kız kardeşinin Mem ve Tajdin ismindeki iki gençle olan aşklarını şiir şeklinde anlatır. Eser, aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır.

Ahmed Hani Eserleri
Nûbehara Biçûkan (Küçüklerin İlkbaharı), Arapça-Kürtçe manzum sözlük
Eqîdeya Îmanê (İman Akidesi)
Eqîdeya Îslamê (İslâm Akidesi)
Şiir Divanı
Mem û Zîn (Mem ve Zin)
Fî Beyannî Erkanî Îslam (İslam Erkanının Beyanı)

Ahmed Hani Türbesi
Ahmed-i Hani Türbesi Ağrı'da; Doğubayazıt'a 8 km mesafede, İshak Paşa Sarayının üst kısmındadır. Türbenin yanında sonradan bir de cami yapılmıştır. Bölgede en çok ziyaret edilen türbedir. Tüm Kürt coğrafyası ve dünyanın değişik bölgelerinden gelenler Ahmed-i Xani Türbesini ve çevresini ziyaret etmektedirler. Türbesi Osmanlıya bağlılığından dolayı, osmanlı imparatorluğu tarafından yaptırılmıştır.
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
K Ahmed Hani Kimdir Soru-Cevap 1
TİTAN İnternet Fenomeni Melek Ahmed Resimleri Ünlüler ve Sanatçılar 0
M Ahmed İzzet Efendi hakkında bilgi Kim Kimdir ? 0
K Ahmed İzzet Efendi Kimdir Soru-Cevap 1
Üst