1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Ahmet Uçar Kimdir

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Ahmet Uçar Kimdir biyografi bilgileri... Arkadaşlar merhaba Ahmet Uçar hakkında hayatı hakkında bilgiye ihtiyacım var.
   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ahmet uçar
  Ahmet Uçar

  1960 yılında Mersin İli Mut İlçesi Aşağı Köselerli Köyü'nde doğdu. Meşhur Türk Aşiretlerinden biri olan; Bozdoğanoğulları Aşiretinin Bölük Köselerli Oymağına mensuptur. İlkokulu köyünde, ortaokulu Diyarbakır İli Silvan İlçesi ve Mersin Mut İlçesinde okudu. 1978'de yatılı okuduğu Mersin Öğretmen Lisesini bitirdikten sonra; bir süre Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne devam etti. Daha sonra okul değiştirerek Konya Selçuk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdi ve 1985 yılında bu okuldan mezun oldu. 1988 yılında aynı üniversitede Amerikan Misyonerlerinin Türkiye'deki Faaliyetleri (1819-1930) başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamladı. Bu tarihten sonra çeşitli eğitim kurumlarında yöneticilik ve öğretmenlik yaptı. Tarih ve Medeniyet, Tarih ve Düşünce, Toplumsal Tarih, Popüler Tarih, Hürriyet Tarih, Çerçeve ve Yedi Kıta Dergileri başta olmak üzere birçok dergide 200 civarında ilmî ve popüler makale yazdı. Yazar günümüze kadar çok sayıda konferans verdi ve birçok sempozyumda da ilmî bildiriler sundu. 1993- 2009 arası sürekli Başbakanlık Osmanlı ve Cumhuriyet Arşivinde yakın tarihimizle ilgili araştırmalar yaptı. Halen bu çalışmalarına devam ediyor. Arşiv merkezli olarak yaptığı araştırmaların küçük bir bölümünü de kitaplaştırdı.

  2000 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 140 Yıllık Miras: Güney Afrika'da Osmanlılar kitabı ile kendisine araştırma dalında Yılın Yazarı ödülü verildi. Yazarın ilk olarak 140 Yıllık Miras: Güney Afrika'da Osmanlılar (İstanbul, 2000) veMilli Mücadeleden 12 Mart'a Konya'da Siyasi Sürgünler (İstanbul,2001, 2006) isimli kitapları yayınlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından basılan Aksaray (İstanbul, 2003 ) isimli bir semt kitapçığı da bulunan yazar; 2004 yılında Asteğmen Ahmet Altınay'ın Mısır'daki esaret günlüklerini Katran Kazanında Sterilize (İstanbul, 2004) adı ile yayına hazırladı. Ayrıca Anadolu'nun En Uzun Yılları: Seferberlik Tarihimiz (İstanbul, 2008) ve Unutulmayan Miras: Güney Afrika'da Osmanlılar (İstanbul, 2008, 2009) adlı kitapları da yazdı. Son kitabı ise İstanbul Silifke Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Eylül 2009'da yayınlanan 19. Yüzyılda Silifke kitabıdır.

  Halen İstanbul Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Bölümünde doktorasını yapan Yazar; bir eğitim kurumunda Tarih Öğretmenliği de yapmaktadır. Araştırmacı- Yazar Ahmet Uçar; evli ve 2 çocuk babasıdır.

  Kitapları

  * 140 Yıllık Miras Güney Afrika'da Osmanlılar
  * Konya'da Siyasi Sürgünler
  * Katran Kazanında Sterilize
  * Aksaray
  * Unutulmayan Miras Güney Afrika'da Osmanlılar
   
Ahmet Uçar Kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sare Uçar kimdir ( star akademi yarışmasındaki )

  Sare Uçar kimdir ( star akademi yarışmasındaki )

  Sare uçar diye birisi var bu star akademi yarışmasında tam olrak kimdir bu kaç yaşında ne iş yapıyor biografisi yada resimlerini verebilir misiniz tşk.
 2. Sare Uçar Kimdir?

  Sare Uçar Kimdir?

  sare uçar, kimdir, hayatı, biyografisi, başarıları, ile ilgili bilgiler burada melekler Star TV ekranlarında yayınlanmaya başlayan , jürisini Sertab Erener, Ertuğrul Özkök ve Ajda Pekkan'ın oluşturduğu Star Akademi finalistlerinden biri olarak tanıdık Sare Uçar'ı melekler :) Sare Uçar 26 yaşında. Tekirdağlı. Psikolog, Üniversite yıllarında farklı grupların vokalliğini üstlenmiş. Piyano...
 3. Ahmet Uçar Hayatı Biyografisi

  Ahmet Uçar Hayatı Biyografisi

  ahmet uçar hayatı ahmet uçar biyografisi ahmet uçar kimdir Türk araştırmacı yazar ve tarihçi Ahmet Uçar'ın hayatı ile ilgili elimizde ki bilgiler şöyle melekler :) 1960 yılında Mersin İli Mut İlçesi Aşağı Köselerli Köyü'nde doğdu. Meşhur Türk Aşiretlerinden biri olan; Bozdoğanoğulları Aşiretinin Bölük Köselerli Oymağına mensuptur. İlkokulu köyünde, ortaokulu Diyarbakır İli Silvan...
 4. Ahmet Ali Çadır Ahmet Kimdir

  Ahmet Ali Çadır Ahmet Kimdir

  Ahmet Ali Çadır Ahmet Kimdir biyografisi var mı ya da hayatı hakkında bilgisi olan var mı
 5. Ahmet Selçuk İlkan Kimdir

  Ahmet Selçuk İlkan Kimdir

  Ahmet Selçuk İlkan Kimdir biyografi bilgilerini paylaşırsanız çok sevinirim kızlar.

Sayfayı Paylaş