Ahşap Kaplama

aSqimSin

Yeni Üye
Üye
Ahşap Kaplama
ahşap kaplama çeşitleri
Ahşap kaplama işi benim ilgimi çekmez fazla. O işlerle ilgilenenler var :) Ama yine de bilgi saklanmazmış derler. Ben de saklamadım sizinle paylaştım meleklerim. :)

Duvar ve tavan kaplamaları odaları daha sıcak ve konforlu hale getirir. Profiller masif ahşaptan oluşur.

Değişik çesitleri vardır; ham, mumlu, laklı, cilalı. Profillerle paneller arasındaki düşey birleşimler alanınızı yüksek gösterir, yatay ya da çapraz (diyagonal) döşenen duvar kaplamaları ise daha genişmiş gibi durur. Oluklu levhalardan ahşap kaplama yapmak isterseniz; özellikle girişlere ve banyolara önem kazandırır ve daha aydınlık gösterir.

Döseme Tahtaları

Döşeme tahtalarının elemanları, birbiri üzerine dik açılı olarak tutkallanmış en az 3 kattan oluşmuştur. Bundan dolayı kolay kolay deforme olmazlar. En üst tabakası ise sağlam ve sert tahtadan oluşur. Tahtanın seçimi size aittir. Aklıma gelen bazı çeşitleri; meşe, kayın, husağacı, dışbudak, çınar. Ham beton zemin üzerine yapılmadan önce alt zemin hazırlanmalıdır.

Parke
Öncelikle yerin zemini çok önemlidir. Bir cetvel yardımı ile yerin düzgünlüğü kontrol edilmelidir. Cetveliniz 2m. uzunluğunda ise daha rahat çalışabilirsiniz. Zemin her yerde düzse sonuç mükemmel olacaktır. Engebeler varsa, zemini öncelikle tesviye etmelisiniz.

Çatlakların Doldurulması
Duvar kağıdını sökmek, düvel delikleri, derin çatlaklar.. Bunlardan kurtulmak istediğinizde öncelikle elektrik süpürgesi yardımı ile o yerleri iyice temizleyin. Daha sonra piyasada satılan özel spatül macununu uygulayın. Ancak bu işlemi yaparken duvarın kuru ve temiz olmasına dikkat etmek gerekir. Macun nemli iken hemen bir spatül ile düzleyin. Çatlaklar büyükse o zaman hızlı donan çimento uygulamanız daha iyi sonuç verecektir.

Cilalama
Ahşabı cilalamadan önce iyice temizleyin. Toz, tutkal, kir ve reçine lekelerini ılık su ile çıkartabilirsiniz. İnaçli lekeler için terebentin tuzu iyi bir çözücüdür. Tahtayı temizlerken damarları yönünde temizleyin. Boyarken de bu kural geçerlidir, daha iyi sonuç alınır. Temizleme işlemi sırasında her yerin aynı ölçüde nemlenmesine, ıslanmasına dikkat edin. İyice kuruduktan sonra zımpara işlemi yapılmalıdır. Zımpara tozu da iyice temizlendikten sonra ahşabınız cilaya hazır demektir. Mümkünse işlemi süratle yapın ve doyurarak sürün.

Vernikleme
Akrilik, doğal reçine ve sentetik reçine olarak 3 çesit vernik bulunur. Nerede kullanacağıniz önemlidir.Islemi yapacaginiz yeri veya cismi saticiya söylersenız sizi yönlendirecektir. Her şeyden önce temiz bir yüzey hazırlamalısınız. Birkaç kat halinde uygulama yaparsanız daha iyi bir çözüm alırsınız. Kutunun üzerindeki talimatlara dikkatle uyulması gerekir. İyice karıştırılan vernik fırçası boyaya batırılırken fırçanın kıl yüksekliğinin üçte birine kadar batırılır. Vernik uygulanacak zemine yan şeritler halinde sürülmelidir.

Geri