1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Ahtapot Nasıl Temizlenir ve Nasıl Pişirilir?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ahtapot nasıl pişirilir, ahtapot nasıl ayıklanır, ahtapot nasıl temizlenir? Deniz canlılarından biri olan ahtapotun nasıl temizlenip pişirildiği hakkın da sizlere işinize yarayacak bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz.
  < Konu Resmi..>


  Ahtapot ülkemizde genellikle meze olarak pişirilip servis edilen bir deniz mahsulüdür. Zehirlilerinin de olduğu bilinen bu canlı türünün ayıklanması ve pişirilmesi bir hayli teferruatlıdır. Ancak lezzeti ile bu detaylı temizleme aşamalarından geçirilerek sofralarımıza gelmenin hakkını verir. Aşağıda farklı pişirme yöntemlerine göre ahtapot temizleme aşamaları anlatılmıştır.

  Ahtapot Temizleme ve Pişirme Şekilleri;

  Yakalanan ahtapot tahta tokmakla dövülerek eti yumuşatılır. Yumuşamış olan ahtapotun bacak kısımları bol su ile birbirlerine sürtülerek temizlenir. Daha sonra baş kısmı alt tarafındaki açıklıktan sokulan bıçak yardımı ile açılır ve içi temizlenir.
  Baş kısmında ahtapotun iç organları ve mürekkep kesesi vardır. Bu kısımları itina ile çıkarılmalıdır.
  Ayıklanma bitince baş kısmı ve içi de bol su ile yıkanarak temizlenmelidir. Ayrıca gövdenin ortasında bulunan dişleri de dikkatle etrafı bıçakla kesilerek çıkartılmalıdır.
  Sonrasında bacaklarının arasına bıçak yardımı ile kesikler atılır. Bu ahtapotun sinirlerinin rahat kalmasını sağlayacak ve haşlanırken etin pişmesini kolaylaştıracaktır.
  Kesikler de yapıldıktan sonra ahtapotumuzu sirkeli suda iki – iki buçuk saat kadar haşlıyoruz.
  Sonrasında sirkenin etkisi ile vantuzları kolaylıkla ayıklayabilir duruma gelecektir. Ancak ahtapotu vantuzları ile yemek de mümkün. Genellikle vantuzları ayıklanmamış ahtapot bacakları yağ, pul biber ve kekik ile lezzetlendirilerek ızgara yapılır ve bu şekilde yenmesi tercih edilir.
  Vantuzlar haşlama sonrasında çok kolay bir şekilde bacaklardan ayrılabilecektir. Vantuzları ayrılmış bacaklar ise sövüş yapılarak değerlendirilebilir.
  Ayrıca ayıklanan vantuzlar da kavurma yapılarak sıcak halde servis edilebilir.

  Ahtapot Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  Ahtapot yakalandıktan sonra vurarak etini yumuşatma işlemi kırk elli kez yapılmalıdır. Ahtapotu yakaladığınız yerde tahta veya herhangi bir alet yoksa bir kayaya vurarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  Dövme işlemi öncesinde de baş kısmının içi ayıklanabilir ancak sonrasında yapılması tavsiye edilmektedir.
  Dövme işlemi gerçekleştirilemiyorsa 8-10 gün dondurucuda bekletilmesi tavsiyeler arasında olmasına rağmen en güzeli taze taze tüketilmesidir. Kolay bozulan bir mahsul olduğu bilinir.
  Taze tüketilmesi en uygun olanıdır.
   
Ahtapot Nasıl Temizlenir ve Nasıl Pişirilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dibi Tutmuş Tava ve Tencereler Nasıl Temizlenir?

  Dibi Tutmuş Tava ve Tencereler Nasıl Temizlenir?

  tencere yanığı nasıl çıkar Hepimizin başına gelmiştir...Zaman zaman dalgınlıkla ocakta tencere veya tavaları unutup dibi tutmuştur...Dibi tutan tava ve tencerelerdeki lekeleri temizlemek zordur. Bulaşık makinesi ile ya da elde bulaşık deterjanı ile yıkamak temizlenmesini sağlasa da, tabanına yerleşen lekeleri çıkarmak için bu işlemler çoğu zaman yetersiz kalır. Aslında tava ve...
 2. Kereviz Nasıl Temizlenir Nasıl Pişirilir ?

  Kereviz Nasıl Temizlenir Nasıl Pişirilir ?

  kereviz nasıl temizlenir kereviz nasıl pişirilir kereviz yemekleri Kereviz sebzeler içinde en faydalıların başında gelir melekler :) Bir kış sebzesi olan kerevizin zeytinyağlısı, etlisi, salatası yapılır. Çoğu kişinin kokusundan ve tadından rahatsız olduğu kereviz tam bir şifa kaynağıdır aslında. Kerevizin temizlenmesi de özen ister, doğru temizlenmezse hemen kararır, tadı acılaşır. Kerevizi...
 3. Koltuktaki ve Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Temizlenir?

  Koltuktaki ve Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Temizlenir?

  koltuktaki oje lekesi nasıl çıkar, halıdaki oje lekesi nasıl çıkar, oje lekesi nasıl çıkar, oje lekesi nasıl temizlenir Bazen istenmiyen bir şekilde halı ve koltuklarınıza oje bulaşabilir. Bazı kumaş ve halılar temizlik esnasında kumaşına istemeden zarar oluşturabilirsiniz. Zor çıkan bir leke gibi görünen oje lekesini halı ve koltuklardan nasıl temizlemeniz konusun da bilgi edinmek...
 4. Yünlü Giysiler Nasıl Yıkanır ve Nasıl Temizlenir?

  Yünlü Giysiler Nasıl Yıkanır ve Nasıl Temizlenir?

  yünlü giysiler nasıl temizlenir, yünlü giysiler nasıl yıkanır, yünlü giysi temizliği Sonbahar ve kış aylarında her yaştan kişilerin giydiği yünlü giysilerin temizliği ve yıkanması hassasiyet isteyen bir durumdur. Yünlü giysiler nasıl temizlenmeli ve nasıl yıkanmalı konusun da bilgi sahibi olmak isteyenler için gereken bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Yünlü giysilerin diğer türlere göre...
 5. Hamsi Nasıl Temizlenir ve Ayıklanır?

  Hamsi Nasıl Temizlenir ve Ayıklanır?

  hamsi nasıl temizlenir, hamsi nasıl ayıklanır, hamsi ayıklaması nasıl yapılır deniz mahsüllerinden biri olan hamsi karadeniz suların da bolca bulunan bir balıktır. Özellikel karadeniz halkının sofrasından eksik olmayan ve kızartmasından turşusuna kadar yapılan hamsi temizliği ve ayıklaması hakkın da işinize yarayacak bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz. Hamsinin en lezzetlisi...

Sayfayı Paylaş