1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.796
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  AIG'in üzerindeki baskı artıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  AIG'de gerçekleşen prim ödemelerine öfkelenen ABD Başkanı, primleri geri almak için baskıyı yoğunlaştırdı. [​IMG]
  Hazine Bakanı Timothy Geithner, Kongre liderlerine yazdığı mektupta, 165 milyon dolar tutarındaki primlerin, hükümetin AIG'e kurtarma paketi kapsamında vereceği 30 milyar dolardan düşürüleceğini ifade etti.

  Mektupta, şirketin ödediği primleri Hazine'ye vermesi için AIG'e sözleşme yükümlülüğü getireceklerini belirten Geithner, ''vergi mükelleflerinin kayıplarını minimuma indirirken, finansal sistemin sistemik risklerini azaltacak biçimde AIG'in gelecekteki statüsünü çözmek için yoğun çabalarımızı sürdüreceğiz. Ve bu çözüm sürecini hızlandırmak için güvenilir her türlü yolu araştıracağız'' dedi.

  Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs de, ''Açıkçası Başkan Obama, Kongre'nin mümkün olan en kısa sürede bu parayı geri almanın yollarını bulması için kendini çalışmaya adadı'' dedi.

  Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, birkaç komitenin AIG'den ödenen primleri geri almak için bu hafta bir yasa çıkarmanın yollarını araştırdığını ifade etti.

  ''ÜLKE KIZGIN''

  Primlerin ötesinde, AIG'in, ABD'li vergi mükelleflerinin şirketin kurtarılması için ödediği miktarın yarısından fazlası olan 93 milyar doları Goldman Sachs ve bir grup Avrupalı bankaya ödediği açıklaması kızgınlığı daha da artırdı.

  Aralarında Merrill Lynch ve Morgan Stanley'in bulunduğu ve kurtarma paketinden yararlanan diğer finansal kurumların yöneticilerine de prim ödemesi yapıldı.

  AIG'in prim ödemesi yaptığı çalışanlarının, şirketin büyük zararlara uğradığı finansal ürünler biriminde görevli olması da tepki yaratıyor.

  ŞİRKET 61.7 MİLYAR ZARAR AÇIKLADI


  Bu arada AIG'in finansal sıkıntıya girmeden önce geçen yıl prim anlaşması yaptığı için 2008 yılı prim ödemelerini yasal olarak yapması gerektiğini açıklayan AIG'in üst yöneticisi Edward Liddy, bugün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde açıklamalarda bulunacak.

  ABD hükümeti, Hazine'nin yüzde 79,9 hissesini elinde tuttuğu AIG'e şimdiye kadar üç seferde olmak üzere yaklaşık 180 milyar dolar yardımda bulundu. AIG faaliyet gösterdiği 130 ülkede 100 bin şirket ve kuruluşa sigorta hizmeti veriyor.

  Geçen yıl dördüncü çeyrekte 61,7 milyar dolar zarar açıklayan AIG, böylece ABD tarihinde bir çeyrekte en büyük zarar açıklayan şirket olmuştu.

   
AIG'in üzerindeki baskı artıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yoğun Baskı Altındayım

  Yoğun Baskı Altındayım

  Shaman Dans Tiyatrosu'nun 'Buluşma' adlı oyununu Açıkhava'da izleyen Emre Kınay ve Emine Ün arasında çocuk tartışması yaşandığı ortaya çıktı! 3 yaşında Duru adlı bir kızları olan çift, ikinci çocuk için karar veremiyor. Emre Kınay'ın kendisine baskı yaptığını söyleyen Emine Ün "Yoğun baskı altındayım. Ona kalsa 4-5 çocuk istiyor ama vaktim yok. Ben artık çalışmak istiyorum" dedi....
 2. 'Dini Baskı Okul Değiştirtti'

  'Dini Baskı Okul Değiştirtti'

  Amasya Anadolu Kız Meslek Lisesi'ndeki 4 kız öğrencinin gördükleri 'dini baskı' nedeniyle bu okulu bırakıp Aydınca bedesindeki liseye kayıt yaptırdığı iddia edildi. Amasya Eğitim-Sen Şube Başkanı Kamil Terzi, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verdiklerini söyledi. Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, iddialar üzerine okulda ve pansiyonunda 'habersiz' denetim yapıldığını, soruşturmanın...
 3. çocuklara evde baskı yapmayın

  çocuklara evde baskı yapmayın

  Çocuklara 'yapma, etme' deme yerine, yaptığı güzel şeylerin takdir edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, anne-babaların çocuğun yanında iken kesinlikle birbirlerini incitici sözler söylememesi gerektiğini bildirdi. Burdur'un Gölhisar ilçesinde eğitim Bir-Sen temsilciliği tarafından Belediye Düğün Salonu'nda 'Aile İçi İletişim' konulu konferans düzenlendi. Eğitimci Yazar Yrd. Doç. Halit...
 4. Kendinize Yaptığınız Baskıdan Kurtulun

  Kendinize Yaptığınız Baskıdan Kurtulun

  KENDİNİZE YAPTIĞINIZ BASKIDAN HEMEN KURTULUN! Yazan: Elvan Demirkan Yarattığınız stresin vücudunuzda kronikleşmesini engelleyebilirsiniz. Dolan deponun bir şekilde boşaltılması gerekiyor. Vücut rahatladıkça patlama ihtiyacı azalır. Böylelikle kendimize çok daha az zarar veririz. Süregelen bilimsel araştırmalarla tıp bilgisi geliştirildiği halde, sağlıklı yaşamak için bildiğimiz...
 5. Baskı

  Baskı

  Rüyada baskı yapılırken görmek,İlmi alanda önemli bir başarıdır. Rüyada baskı yapılırken görmek,İlmi alanda önemli bir başarıdır.

Sayfayı Paylaş