Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  AIG'in üzerindeki baskı artıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  AIG'de gerçekleşen prim ödemelerine öfkelenen ABD Başkanı, primleri geri almak için baskıyı yoğunlaştırdı. < Konu Resmi..>


  Hazine Bakanı Timothy Geithner, Kongre liderlerine yazdığı mektupta, 165 milyon dolar tutarındaki primlerin, hükümetin AIG'e kurtarma paketi kapsamında vereceği 30 milyar dolardan düşürüleceğini ifade etti.

  Mektupta, şirketin ödediği primleri Hazine'ye vermesi için AIG'e sözleşme yükümlülüğü getireceklerini belirten Geithner, ''vergi mükelleflerinin kayıplarını minimuma indirirken, finansal sistemin sistemik risklerini azaltacak biçimde AIG'in gelecekteki statüsünü çözmek için yoğun çabalarımızı sürdüreceğiz. Ve bu çözüm sürecini hızlandırmak için güvenilir her türlü yolu araştıracağız'' dedi.

  Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs de, ''Açıkçası Başkan Obama, Kongre'nin mümkün olan en kısa sürede bu parayı geri almanın yollarını bulması için kendini çalışmaya adadı'' dedi.


  Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, birkaç komitenin AIG'den ödenen primleri geri almak için bu hafta bir yasa çıkarmanın yollarını araştırdığını ifade etti.
  ''ÜLKE KIZGIN''

  Primlerin ötesinde, AIG'in, ABD'li vergi mükelleflerinin şirketin kurtarılması için ödediği miktarın yarısından fazlası olan 93 milyar doları Goldman Sachs ve bir grup Avrupalı bankaya ödediği açıklaması kızgınlığı daha da artırdı.

  Aralarında Merrill Lynch ve Morgan Stanley'in bulunduğu ve kurtarma paketinden yararlanan diğer finansal kurumların yöneticilerine de prim ödemesi yapıldı.

  AIG'in prim ödemesi yaptığı çalışanlarının, şirketin büyük zararlara uğradığı finansal ürünler biriminde görevli olması da tepki yaratıyor.

  ŞİRKET 61.7 MİLYAR ZARAR AÇIKLADI


  Bu arada AIG'in finansal sıkıntıya girmeden önce geçen yıl prim anlaşması yaptığı için 2008 yılı prim ödemelerini yasal olarak yapması gerektiğini açıklayan AIG'in üst yöneticisi Edward Liddy, bugün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde açıklamalarda bulunacak.

  ABD hükümeti, Hazine'nin yüzde 79,9 hissesini elinde tuttuğu AIG'e şimdiye kadar üç seferde olmak üzere yaklaşık 180 milyar dolar yardımda bulundu. AIG faaliyet gösterdiği 130 ülkede 100 bin şirket ve kuruluşa sigorta hizmeti veriyor.

  Geçen yıl dördüncü çeyrekte 61,7 milyar dolar zarar açıklayan AIG, böylece ABD tarihinde bir çeyrekte en büyük zarar açıklayan şirket olmuştu.


   
AIG'in üzerindeki baskı artıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sanayide kötümserlerin oranı artıyor

  Sanayide kötümserlerin oranı artıyor

  Merkez Bankası İktisadi Yönelim Anketi sonuçlarına göre, sanayi dalındaki genel gidişat konusunda kötümserler lehine olan seyrin, bir miktar daha artarak devam ettiği gözlendi. Şubat ayında, içinde bulunduğu sanayi dalı hakkında bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 9,1, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 23,1 oldu. Merkez Bankası,...
 2. Baskı

  Baskı

  Rüyada baskı yapılırken görmek,İlmi alanda önemli bir başarıdır. Rüyada baskı yapılırken görmek,İlmi alanda önemli bir başarıdır.
 3. Vitamin çılgınlığı hızla artıyor

  Vitamin çılgınlığı hızla artıyor

  Vitamin çılgınlığı sonunda bizi de etkiledi. "Vitamin olmadan asla!" diyenlerin sayısı hızla artıyor ama sorunlar da çoğalıyor. Ürünlerin çoğunda dozlar günlük tavsiye edilen miktarların bir hayli üzerinde. Bu durum yağda eriyen vitaminlerin vücutta birikmesine, toksik ve hastalık yapıcı düzeylere varmasına sebep olabiliyor. VİTAMİN, mineral veya bitkisel destekleri kullananların...
 4. Haftasonu sıcaklıklar artıyor

  Haftasonu sıcaklıklar artıyor

  Haftasonu sıcağa devam Eylül'le birlikte havaların serinlemesi bekleniyordu. Ancak yaz havası devam ediyor. İşte haritalı hava durumu; Haftasonu tüm yurtta sıcak hava hakim olacak. Sadece Doğu Karadeniz kıyıları kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış alacak. Hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edecek. İşte tüm yurtta 5 günlük...
 5. Pakistan'da ölü sayısı artıyor

  Pakistan'da ölü sayısı artıyor

  Pakistan'ın güneybatısında meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 215'e yükseldiği bildirildi. ABD jeolojik araştırmalar kurumu USGS'nin internet sitesinde, yeni depremin Belucistan'ın başkenti Ketta'nın 58 kilometre kuzeydoğusunda ve yerel saatle 17.32'de (TSİ 13.32) meydana geldiği belirtildi. Şiddetli ikinci sarsıntıda can kaybı olup olmadığı henüz bilinmiyor. İlk depremin...

Sayfayı Paylaş